Pēc 11 mēnešiem kosmosā uz Zemes atgriežas astronaute Koha

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc gandrīz vienpadsmit kosmosā pavadītiem mēnešiem uz Zemes atgriezusies ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) astronaute Kristīna Koha. Viņa misijā pavadīja nepilnu gadu, tādējādi sasniedzot jaunu rekordu.

328 dienas – tik ilgu laiku kosmosā pavadīja amerikāniete Kristīna Koha. Viņa ir pirmā sieviete, kura piedalījusies tik ilgā misijā. Tas ir arī otrs ilgākais ASV astronautu kosmosa lidojumu cikls.

Ceturtdienas, 6. februāra, rītā kopā ar vēl diviem astronautiem viņa veiksmīgi piezemējās sniegainajā Kazahstānā un bija šķietami labā garastāvoklī.

Uz kosmosa staciju Koha devās pagājušā gada martā. Kopš tā laika viņa apriņķojusi Zemi vairāk nekā piectūkstoš reižu un sešas reizes izgājusi atklātā kosmosā.

Lidojuma vadības centrā eksperti arī aprēķinājuši, ka šajā laika periodā Koha nolidojusi aptuveni 220 miljonus kilometru, kas ir līdzvērtīgi 291 ceļojumam uz Mēnesi un atpakaļ.  Viņas ilgstošā misija arī ļaušot zinātniekiem novērot un novērtēt šādu lidojumu ietekmi uz sievietes organismu.

Eksperti arī atgādina, ka  līdzšinējais  rekords - 289 dienas, piederēja NASA astronautei Pegijai Vitsonei, un tas uzstādīts 2017.gadā.

Dienu pirms kosmosa kuģa atgriešanās uz Zemes Koha atbildēja uz vairākiem jautājumiem par dzīvi ārpus Zemes. Sieviete jokoja, ka ilgojas pēc čipsiem un salsas mērces. Kosmosa kuģī nav atļauts ēst drūpošus ēdienus, jo tie aizlidotu pa gaisu. Bet visvairāk ilgojusies pēc ģimenes un draugiem.

“Pirmais, ko darīšu, atgriežoties uz Zemes, došos peldēties Meksikas līcī. Dzīvoju tam blakus, un manā darāmo lietu sarakstā ir doties pastaigās pa pludmali un sērfot,” pastāstīja NASA astronaute.

Šī misija ir iedvesmojoša ne tikai sievietēm, kuras sapņo par astronautes karjeru, bet arī zinātniekiem. Nākotnē plānotas jaunas misijas uz Mēnesi un Marsu, un Kohas pieredze ļaus zinātniekiem izpētīt, kāda ir kosmosa apstākļu ietekme uz sievietes ķermeni ilgtermiņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti