Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Bankas prezidentsu Mārtiņu Kazāku

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Pasaulē pazīstamākais latviešu ķīmiķis-organiķis

Pasaulē pazīstamā profesora Dauguļa ceļš uz zinātni sācies agrā bērnībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Ne tikai Amerikas, bet pasaules mēroga liels zinātnieks. Apveltīts ar mērķtiecību un brīnišķīgu humoru – tā par ASV Hjūstonas Universitātes profesoru Olafu Dauguli saka viņa studenti un kādreizējie pasniedzēji.

Daugulis tiek uzskatīts par vispazīstamāko latviešu ķīmiķi-organiķi pasaulē. Latvijas Zinātņu akadēmija viņam piešķīrusi Lielo medaļu. Tas ir augstākais apbalvojums, ko akadēmija katru gadu pasniedz zinātniekiem par izciliem radošiem sasniegumiem. Ceļš uz zinātni Olafam aizsākās jau agrā bērnībā.

Hjūstonas Universitātes profesors Daugulis norādīja: "Vecāki mani atstāja lauku mājās vienu pašu uz kādu nedēļu. Man nebija, ko darīt, un es sāku lasīt 1922. vai 1924. gada ķīmijas grāmatu. Tas ieinteresēja. Vēlāk pusaudža vecumā, kad ir destruktīvas tieksmes, es centos kaut ko uzspridzināt. Ķīmija bija vajadzīga, lai saprastu, ko un kā labāk uzspridzināt. Tagad noteikti aizvestu visus uz cietumu par spridzināšanu. Nezinu, varbūt interese par zinātni ir mazāka tādēļ..."

Jau mācoties skolā, Olafs brīvajos brīžos devās uz Rīgas Tehnisko universitāti (RTU).

Rīgas Tehniskās universitātes profesore Ērika Bizdēna pauda: "Es viņu satiku, kad viņš bija septītajā klasē. Jau toreiz viņš bija daudz lasījis par ķīmiju. Mums bija tāds skolēnu pulciņš fakultātē. Viņš uzradās ļoti nopietns. Tāds knauķis paziņoja, ka viņš grib to vielu destilēt vakuumā. To mums māca 2. kursā."

Pēc studijām RTU Olafs devās uz ASV. Lielākie viņa sasniegumi ir CH saišu aktivēšanas jomā. Pēc saviem atklājumiem profesors deguna gaisā nav pacēlis. Tie, kuri viņu pazīst, stāsta, ka kopš studiju laikiem viņš nav mainījies.

"Lepoties, nelepoties, bet kaut kas ir izdevies. Vairāk jālepojas ar studentiem, kas to izdarīja, nevis man. Es galvenokārt smērēju papīru vai datora ekrānu," sacīja Daugulis.

Savukārt Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošā pētniece Liene Grigorjeva skaidroja: "Viņš atklāja jaunas reakcijas un parādīja veidu, kā šīs reakcijas var efektīvāk realizēt. Šis papildinājums lieliski noder dažādu zāļvielu sintēzē, jaunu metožu izstrādē un pat jaunu savienojumu iegūšanā, kas līdz šim nav tikuši iegūti."

Tieši Olafa dēļ uz Hjūstonas Universitāti apgūt zināšanas nereti dodas arī Latvijas jaunie zinātnieki.

Grigorjeva norādīja: "Es aizbraucu pēcdoktorantūras studijās uz Hjūstonas Universitāti pie profesora Olafa Dauguļa un viņa grupā strādāju 2,5 gadus. Šajā laikā es viņi iepazinu gan kā zinātnieku, gan kā cilvēku. Cilvēciskā līmenī viņš ir ārkārtīgi foršs profesors, ar ļoti labu humora izjūtu, un ļoti labu raksturu."

Zinātnieku vidū Olafs Daugulis ir pazīstams kā ļoti mērķtiecīgs pētnieks, kurš noteikti ir savā vietā.

Rīgas Tehniskās universitātes profesore Ērika Bizdēna vērtēja: "Ne tikai Amerikas, bet pasaules mērogā liels zinātnieks. Pazīstams pasaulē. Ļoti daudz publikāciju, ļoti daudz citēts. Braukā apkārt pa pasauli, lasīdams lekcijas."

Savukārt pats profesors norādīja: "Man patīk, ka man īpaši nav priekšnieku. Es varu darīt, ko es gribu laboratorijā. Patīk izdomāt kaut kādu jaunu lietu, un tad laboratorijā redzēt, vai viņa tiešām strādā. Radošs process ir."

Dzīvot un strādāt aiz okeāna Olafs izvēlējies, jo šajā valstī ir gana lielas iespējas nodarboties ar ķīmiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti