Digitālās brokastis

Kas ir "Mastodon" sociālais tīkls un vai tas aizstās "Twitter"?

Digitālās brokastis

Vai auto bez programmatūras vairs ir auto? "Renault Austral" tehnoloģiju apskats

Ziņu topā: "Microsoft OpenAI", latviešu videospēle un jauns dronu ātruma rekords

«Microsoft OpenAI», latviešu videospēle un jauns dronu ātruma rekords. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. "Microsoft" apstiprina vairāku miljardu ilgtermiņa partnerību ar "OpenAI"

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Tehnoloģiju uzņēmums "Microsoft" ir oficiāli apstiprinājis vairāku miljardu un vairāku gadu ilgu darījumu ar "OpenAI", kuri ir autori tādiem pasaulslaveniem mākslīgā intelekta rīkiem kā čatbotam "ChatGPT" un attēlu ģeneratoram "DALL-E 2". Sadarbības turpinājumā "Microsoft" palielina savas investīcijas uzņēmumā, kā arī piegādās tam superdatoru sistēmas, lai veicinātu pētniecības darbu. "Microsoft" darījuma rezultātā kļūs par "OpenAI" ekskluzīvo mākoņpakalpojumu nodrošinātāju. Tiek spekulēts, ka "Microsoft" arī integrēs "ChatGPT" vairākos tā patērētāju un biznesa programmatūras risinājumos, piemēram, "Word", "Powerpoint", "Outlook" un "Bing" meklētājā.

"Mēs izveidojām mūsu partnerību ar "OpenAI", balstoties uz kopīgu ambīciju atbildīgi attīstīt visprogresīvāko mākslīgā intelekta pētniecību un demokratizēt mākslīgo intelektu kā jaunu tehnoloģiju platformu," skaidro "Microsoft" vadītājs Satja Nadella (Satya Nadella). "Nākamajā partnerības fāzē izstrādātāji un organizācijas no dažādām industrijām varēs piekļūt labākajai mākslīgā intelekta infrastruktūrai, modeļiem un rīkiem ar "Azure", lai veidotu un darbinātu savu programmatūru."

"Microsoft" 2019. gadā investēja 1 miljardu ASV dolāru un jau iepriekš 2020. gadā iegādājās ekskluzīvu licenci no "OpenAI", lai izmantotu tā GPT-3 versijas tehnoloģiju. "Microsoft" ir izveidojis spēcīgu saikni ar "OpenAI" un plāno arī pievienot mākslīgā intelekta teksts-uz-attēlu modeli "Bing" meklētājam, izmantojot "OpenAI" izstrādāto "DALL-E 2" ģeneratoru.

2. "The Case of the Golden Idol" — latviešu videospēļu zelts?

Vērā ņemamu popularitāti pasaulē ieguvusi latviešu brāļu Andreja un Ernesta Kļaviņu kopradītā 2D detektīva videospēle "The Case of the Golden Idol"  (latviski – "Zelta Statujas Lieta"). Tā ieguvusi pozitīvas atsauksmes no spēlētājiem, vairākas nominācijas, balvas, izpelnījusies daudzu lielo mediju, tostarp "The Guardian" un "Bloomberg", atzinības vārdus, kā izceļ portāls "Kursors". "The Case of the Golden Idol" atrodama videospēļu platformās "Steam" un "GOG".

Tā ir piedzīvojumu, mistikas un detektīvžanra spēle, kurā attēlotie notikumi norisinās 18. gadsimtā un saistīti ar kādu aristokrātu ģimeni. Spēlētāju uzdevums ir vākt pierādījumus, izmeklēt noziegumus un noskaidrot, kurš vainojams spēles varoņu slepkavībās. "The Case of the Golden Idol" radījusi videospēļu studija "Color Grey Studio", ko 2021. gadā izveidoja brāļi Andrejs un Ernests Kļaviņi. Mūziku spēlei komponējis Kails Miško, kā vēstī "Delfi" Campus sadaļa.

"Es teiktu, ka šī spēle liks spēlētājam justies gudram. Viņš atrisinās mīklas un jutīsies riktīgi forši. Reizēm tu skaties uz vienu ainu un neko nesaproti, bet tad pēkšņi ir tas "Āāā, skaidrs!" brīdis. Un sajūta – esmu tik gudrs, ka to izštukoju," gandarījuma elementu portālam "Delfi" skaidro Andrejs. Videospēle savā ziņā esot salīdzināma ar izlaušanās istabām jeb escape rooms.

"Bloomberg" to ielicis pērnā gada 10 labāko videospēļu sarakstā. Līdz ar to "The Case of the Golden Idol" atrodas līdzās tādiem grandiem kā "Elden Ring", "God of War Ragnarok" u.c. "The Case of the Golden Idol" atzinīgi novērtējuši arī tādi mediji kā "Yahoo", kā arī "PC Gamer", kas šo spēli atzīmējis kā 2022. gada veiksmes stāstu videospēļu industrijā. Tā ir samērā jauna videospēle, kas iznāca pērnā gada oktobrī sadarbībā ar izdevniecību "Playstack London". Tas "Color Grey Studio" ir liels panākums, jo "The Case of the Golden Idol" ir pirmā šīs studijas videospēle. Vienlaikus abiem brāļiem šajā nozarē ir diezgan liela pieredze – Andrejs ir arī videospēļu studijas "Next Level" līdzradītājs, bet Ernests ir videospēļu mākslinieks.

3. Jauns Ginesa rekords dronu lidošanas ātrumam

Arizonas tuksnesī uzstādīts jauns Ginesa rekords kategorijā "Ātrākais lidošanas ātrums, kas paveikts ar akumulatoru darbināmu tālvadības kvadrokopteri" – 360 km/h, iepriekšējo rekordu 2017. gadā pārspējot par 97 km/h, kas piederēja "Drone Racing League" pārstāvjiem. Jauno rekordu uzstādīja Raijens Leidemans (Ryan Lademann) ar speciāli pielāgotu XLR V3 dronu.

Dronu ātrumrekorda mēģinājumi esot ļoti bīstami, jo lielais ātrums uzliek lielu slodzi gan elektriskajiem motoriem, gan baterijām, kas var izraisīt aizdegšanos, kā stāsta portāls "Kursors". Tāpēc jaunais rekords uzstādīts tuksnešainā un neapdzīvotā vietā Arizonā. XLR V3 dronam tika uzstādīta speciāla šasija, kurā elektromotori un elektronika atrodas vertikāli orientētos aerodinamiskos konusos. Drona svars ir 490 grami, kas ir gandrīz uz pusi mazāks nekā "Drone Racing League" prototipiem.

Lai rekords tiktu oficiāli reģistrēts, bija jāveic divi lidojumi pretējos virzienos, lai samazinātu pavēja ietekmi un iegūtu korektāku ātruma rezultātu. Pēc tam tika aprēķināts vidējais maksimālais ātrums abos lidojumos. Oficiāli reģistrētais ātrums Ginesa rekordu grāmatā būs 360 km/h, bet realitātē maksimālais ātrums, ko lidaparāts attīstīja vienā virzienā, bija 379,3 km/h.

4. Attēli pilnā kvalitātē "WhatsApp" čatos — nākotnes iespējamība

Pētnieku novērojumi jaunākajā saziņas lietotnes "WhatsApp" beta versijas kodā liecina, ka pastāv iespējamība nākotnē lietotājiem savā starpā sūtīt attēlus bez to kompresijas jeb oriģinālajā kvalitātē, kā stāstīts portālā "WABetaInfo". Šobrīd "WhatsApp" sūtot fotogrāfiju, attēls tiek saspiests tā izmērā un līdz ar to arī kvalitātē.

Lai gan jau šobrīd "WhatsApp" lietotājiem ļauj izvēlēties iestatījumos starp "automātiski", "labākajā kvalitātē" un "datu saudzēšanas režīms", platforma neļauj lietotājam sūtīt attēlus to oriģinālajā izmērā un izšķirtspējā. Tā vietā attēli tiek saspiesti – pat ja ir ieslēgts "labākajā kvalitātē" režīms, lai nodrošinātu ātrāku datu pārraidi un mazāk aizņemtu atmiņu telefonā.

Pēc "WABetaInfo" sniegtās informācijas, funkcija atklāta "WhatsApp" beta for Android 2.23.2.11. versijā, kas vēl ir izstrādē, līdz ar to tā vēl nav pieejama testēšanai beta versiju lietotājiem. Funkcija atrasta zem "Photo quality" iestatījumiem. Šobrīd gan nav nekas sīkāk zināms par to – vai izmaiņas varētu kādu dienu skart arī video materiālus, vai arī kad šādas izmaiņas vispār varētu nonākt apritē, kā ziņo portāls "The Verge".

5. Zivtiņas, spēlējot videospēles, aplaupa savu īpašneku

Virkne sakritību novedusi pie tā, ka "Nintendo Switch" spēļu konsoles īpašniekam piederošās zivtiņas piekļuvušas "Nintendo" e-veikalam un papildinājušas tā kredītu. Slapjo bandītu noziegums noķerts video kadros nepieskatītas video tiešraides laikā.

Japāņu "YouTube" video satura veidotājs "Mutekimaru Channel" kļuvis atpazīstams plašākai pasaulei ar interesantu pieeju videospēļu spēlēšanai – to darīja viņa zivtiņas. Pret to akvāriju pavērsta vebkamera un virtuāli kameras acij redzamais laukums sadalīts sektoros, kur katram sektoram piesaistīta kāda spēļu konsoles pogas funkcija. Jau 2020. gadā pirmais eksperiments noslēdzās veiksmīgi, zivtiņām 3195 stundās pabeidzot "Pokemon Sapphire" videospēli (parasts cilvēks-spēlētājs to iziet ap 30 stundās).

Šoreiz gan eksperiments nogāja greizi ap tā 1144. stundu, kad videospēle tehnisku iemeslu dēļ uzkārās. Mutekimaru nebija mājās, taču pogas zvīņainie zagļi turpināja spiest. Tas vairāku sakritību rezultātā noveda pie tā, ka zivtiņas papildināja "Nintendo" e-veikala kontu par 10 jēnām (aptuveni 4 eiro) no kredītkartes, kas platformai bija piesaistīta. Pie tam ar kredītkartes informāciju zivtiņas bija dāsnas – parādīja arī tiešraides skatītājiem.

Tur gan spuraino piedzīvojumi nebeidzās – zivis nākamo 7 stundu laikā nopirka savam īpašniekam jaunu vizuālo tēlu jeb avataru, lejupielādēja N64 emulatoru, panāca, ka tiek nosūtīts apstiprinājuma e-pasts no "PayPal" un "Nintendo" niks nomainīts no "Mutekimaru" uz "ROWAWAWAWA¥".

Atklājot noziegumu, Mutekimaru sazinājās ar "Nintendo", lūdzot atgriezt 500 jēnas, ko pārsteidzošā kārtā spēļu platformas pārstāvji arī izdarīja, kā raksta portāls "Techspot". Cerams, īpašnieka humora izjūta ir joprojām dzīva un zemūdens huligāni nesajutīs nāves smaku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti