Digitālās brokastis

Viedtālruņu Gada Balva 2022

Digitālās brokastis

LG OLED Flex vs. Samsung Odyssey Ark salīdzinājums #DigitālāsBrokastis

Ziņu topā: SMS nāve, WhatsApp ziņu dzēšana un gada meklētākās kriptovalūtas

Mazāk sūtījām īsziņas, vairāk tērējām datus, un jauna funkcija «WhatsApp». Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Sūta mazāk SMS un vairāk tērē datus – 2022. gada sakaru tendence Latvijā

Nosūtīto īsziņu skaits 2022. gada laikā sakaru operatora "Tele2" tīklā ir samazinājies par 23%, un līdzīgu tendenci jeb 25% kritumu izsūtīto SMS apjomā novērojuši arī "Bite Latvija" speciālisti, kuru tīklā vidēji dienā šogad nosūtītas 450 000 SMS, salīdzinājumā ar 2021. gadu, kad vienā dienā nosūtīts ap 550 līdz 600 tūkstoši īsziņu. "Tele2" arī atklāja, ka veikto zvanu skaits 2022. gadā turpina stagnēt un vairs nepieaug.

Savukārt, ja abos tīklos lūkojas uz datu patēriņu, "Tele2" Latvijā šogad novērojis 19% datu patēriņa pieaugumu, bet "Bite" – aptuveni 20% pieaugumu, salīdzinot ar 2021. gadu. "Bite" tīklā vienā dienā ir sasniedzis pat 850 terabaitu apjomu. Kā "Digitālajām brokastīm" skaidroja "Bite Latvija" korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja Una Ahuna-Ozola, sākoties kovida pandēmijai 2020. gadā, mobilo datu lietojums strauji pieauga, bet ne brīdi nemazinājās. Tas ik gadu turpina tikai augt, neatkarīgi no tā, vai cilvēki ir atgriezušies darbam klātienē, skolēni skolās u.tml.

"Tele2" komercdirektors Raivo Rosts, sīkāk palūkojot, kur "Tele2" klienti izmanto mobilos datus, secināja: "Arvien vairāk dominē video zvani un sarakstes dažādās mobilās lietotnēs, piemēram "WhatsApp" un "Facebook Messenger", kas izskaidro arī to, kāpēc samazinās nosūtīto īsziņu skaits un tradicionāli veikto zvanu skaits stagnē."

No "Bite Latvija" datiem redzams arī, ka starp populārākajiem datu patērētājiem ir arī video straumēšana, interneta pārlūkošana (kur arī slēpjas video skatīšanās), spēļu spēlēšana un failu apmaiņa.

2." WhatsApp" lietotnē varēs atgriezt izdzēstās ziņas

Saziņas lietotnē "WhatsApp" jauna noderīga funkcija, kas ļauj atjaunot izdzēstu ziņu. Jāņem gan vērā, ka iespēja būs pieejama vien piecas sekundes un būs paredzēta tām ziņām, kuras lietotājs izdzēsis no savas sarakstes puses jeb izmantojot "Delete For Me", vēstīja vietne "Kursors".

Jaunā dzēšanas atcelšanas iespēja "Accidental Delete", kā liecina tās nosaukums, paredzēta nejauši izdzēstu ziņu atgriešanai. Kā tas strādās? "WhatsApp" lietotnē iespējams izdzēst nosūtītu ziņu vai nu visiem sarakstes dalībniekiem jeb "Delete for Everyone", vai arī tikai savā sarakstē jeb "Delete for Me". Ja netīšām izdzēsīsi ziņu savā sarakstē, nejauši nospiežot "Delete for Me", tad varēsi to piecu sekunžu laikā atgriezt.

Mērķis ir samazināt to nejaušo dzēšanu skaitu, kurā lietotājs vēlējās izdzēst ziņu visām sarakstē iesaistītajām personām, bet to izdarīja tikai sev. Kā iepriekš jau ziņoja "Kursors", "WhatsApp" strādā pie iespējas nosūtīt vienreiz izlasāmu ziņu, līdzīgi, kā tas ir ar vienreiz apskatāmajām bildēm.

3. "Bitcoin", "Dogecoin" un "Shiba Inu" – 2022. gadā meklētākās kriptovalūtas

Ziņa paredzēta tikai informatīviem nolūkiem, ko nevajadzētu uztvert kā finanšu padomu. 

Šogad dažādu kriptovalūtu vērtība piedzīvojusi ļoti lielas svārstības, taču, neskatoties uz to, gan dažādi uzņēmumi, gan valstis ir izrādījušas atbalstu digitālajiem aktīviem. Kuras kriptovalūtas šogad visvairāk ir nodarbinājušas cilvēku prātus? Interneta meklēšanas serviss "Google" apkopojis un publiskojis visvairāk meklētās kriptovalūtas 2022. gadā.

Kā ziņo vietne "Cointelegraph", pirmo vietu meklējumos ieņem pasaulē vispopulārākā kriptovalūta "Bitcoin". Mēnesī šis nosaukums ticis meklēts vairāk nekā 28 miljonu reižu. Topa otrajā vietā ir Īlona Maska atbalstītais "Dogecoin" ar 5,85 miljoniem meklējumiem mēnesī jeb aptuveni piecas reizes mazāk nekā "Bitcoin".

Trešajā vietā – "Shiba Inu" ar 4,43 miljoniem meklējumu mēnesī. Tā vienu brīdi kriptovalūtas entuziastu vidū tika saukta par nākamo "Dogecoin", taču savu zenītu tā 2022. gadā tā arī nepieredzēja. Tikai ceturtajā vietā ierindojies "Ethereum". Interese par to "Google" meklētājā fiksēta 3,84 miljonus reižu mēnesī, bet labāko piecinieku noslēdz "Cardano" ar 1,47 miljoniem meklējumu.

Meklējumu informācija parāda arī vienu no iezīmēm, ka cilvēki joprojām daudz meklējuši iespēju iegādāties kriptovalūtu, nevis to pārdot. "Accenture" 2022. gada Globālais patērētāju maksājumu ziņojums apliecina iepriekš teikto un papildina, ka galvenie iemesli, kāpēc cilvēkiem joprojām ir interese par kriptovalūtām, ir interese par ilgtermiņa investīcijām (28% respondentu), ziņkāre (22%) un īstermiņa spekulācijas (21%).

Kopumā kriptovalūtu nozares tirgus vērtība kritusies par 770 miljardiem, salīdzinot ar 2022. gada 1. janvāri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti