Digitālās brokastis

Modernās kara tehnoloģijas ar Mārtiņu Vērdiņu

Digitālās brokastis

Ziņu topā: Starlink Latvijā, Tesla rūpnīca Vācijā, NASA prezentē iespaidīgo Mēness raķeti

Ziņu topā: maināmas telefonu baterijas, "Netflix" paroļu dalīšanās un CD popularitāte

Maināmas telefonu baterijas, Netflix paroļu dalīšanās un CD popularitāte ASV. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Eiropas Parlaments debatē par jauniem viedtālruņu bateriju noteikumiem

Eiropas Parlamenta deputāti aizvadītajā nedēļā debatējuši par jauniem viedtālruņu bateriju noteikumiem, aptverot visu to dzīves ciklu no dizaina līdz to pārstrādei. Tālāk virzītajā tiesību aktu projektā deputāti iestājušies par stingrākām prasībām bateriju ilgtspējai, veiktspējai un marķējumam, no kuriem plašākai sabiedrībai nozīmīgākais ierosinājums ir par bateriju nomaiņu.

Noteikumi paredz, ka līdz ar 2024. gadu pārnēsājamo ierīču baterijām, t.sk. viedtālruņos un elektroskrejriteņos, jābūt iestrādātām tā, lai paši patērētāji un labošanas servisi varētu viegli un droši paši baterijas apmainīt. Tāpat deputātu vairākums sarunās iestājies par lielāku standartizāciju uzlādējamo bateriju lādētājiem.

Savukārt jau apskatot bateriju dzīves beigu posmu, deputāti rosinājuši palielināt nolietoto bateriju savākšanas apjomus kā viedtālruņiem tā, piemēram, elektroskrejriteņiem, bet elektroautomašīnu baterijas — jāsavāc ikviena no tām.

2. Samsung prezentē jaunos budžeta klases viedtālruņus

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Tehnoloģiju uzņēmums “Samsung” izziņojis tās jaunākos budžeta klases “Galaxy” A33 un A53 viedtālruņus. Jauns procesors, mākslīgā intelekta spēcināta kameru sistēma, divu dienu baterijas darbība vidējam lietotājam, 5G savienojums, kā arī četru gadu operētājsistēmas atjauninājumi — tie visi ir A sērijas jauni ierīču solījumi.

A53 no A33 atšķiras ar nedaudz lielāku ekrānu un megapikseļiem bagātāku kameru sistēmu — kā aizmugurējo, tā priekšējo. Abiem viedtālruņiem būs astoņkodolu procesori, 6 vai 8 GB RAM. Iekšējā atmiņa varētu būt lielāka, piedāvājumā esot 128 vai 256 GB versijām, kuras gan varēs papildināt ar microSD atmiņas karti līdz 1 TB. Arī “Galaxy” A sērija ir kritusi par upuri globālajai viedtālruņu tendencei, iepakojumā vairs līdzi nenākot lādēšanas rozetei. Līdz ar to ātro uzlādi lietotājs varēs veikt tikai, ja būs atbilstošs lādētāja uzgalis.

3. Instagram grasās integrēt NFT

Nesenā intervijā Marks Zakerbergs, “Meta Platforms” vadītājs paziņojis, ka pārskatāmā nākotnē NFTs būs daļa no “Instagram” sociālā tīkla. Lai gan Zakerbergs neatklāja daudz tehnisko detaļu par NFT integrāciju platformā, skaidrs ir tas, ka ''Instagram'' komanda jau šobrīd pie tās strādā, risinot tehniskus izaicinājumus.

Iecere paredz iespēju cilvēka iegādātus NFTs pievienot savam ''Instagram'' profilam un, iespējams, pat mākslinieki savus darbus varēs mintot jeb padarīt pieejamus iegādei. Kopš NFT popularitātes pieauguma “Instagram” jau kādu laiku strādā pie NFT integrācijas, t.sk., sadarbojoties ar digitālās pasaules māksliniekiem. NFT ir daļa no plašākās “Meta” vīzijas par metaverse un digitālo labumu iegādi tajā, raksta portāls TechCrunch.com.

4. Marta izskaņā Latvijā norisināsies “Digitālā nedēļa 2022”

No 21. līdz 25. martam Latvijā norisināsies ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2022”. Dažādos pasākumu formātos uzņēmumi un iedzīvotāji tiks aicināti attīstīt digitālās prasmes biznesam un nodarbinātībai, aktīvāk izmantot tehnoloģijas un pakalpojumus, vienlaikus pievēršot uzmanību digitālajai identitātei, drošībai un kritiskajai domāšanai.

“Digitālās nedēļas 2022” pasākumi būs pieejami tiešraidēs. Pirmdien, 21. martā, gaidāma nedēļas atklāšana ar diskusiju par digitālo transformāciju Latvijā. Otrdiena būs veltīta tēmai par atbalstu uzņēmējiem, digitalizāciju un prasmju paaugstināšanu. Trešdien — valsts digitālo pakalpojumu izstrāde. Ceturtdienā savukārt spriedīs par kritisko domāšanu un drošību kibertelpā. Un noslēdzošajā dienā piektdien dziļāk tiks skatītas tēmas par prasmēm un infrastruktūru.

5. Clearview AI piedāvājis Ukrainai brīvu piekļuvi tā sejas atpazīšanas sistēmai

Ukrainā uzsākta seju atpazīšanas tehnoloģijas “Clearview AI” pielietošana pēc uzņēmuma pārstāvja teiktā, ziņo aģentūra “Reuters”. Ukrainas varas iestādēm uzņēmums piešķīris brīvu piekļuvi tās meklētājam, lai varētu noteikt cilvēku personības gan uz robežām, gan lai identificētu mirušos Krievijas karavīrus. Oficiāli gan Ukrainas varas iestādes šo nav komentējušas.

“Clearview AI” varētu būt īpaši noderīga ukraiņiem, jo sistēmas datubāzē esot ievākti aptuveni 2 miljardi Krievijas lielākā sociālā tīkla “Vkontakte” lietotāju fotogrāfijas. Kopumā sistēmas datubāzē esot 10 miljardi fotogrāfiju, t.sk., “Facebook” platformas fotogrāfijas, kuras “Meta” esot pieprasījusi izņemt. Pateicoties plašakai fotogrāfiju datubāzei, mirušos Krievijas karavīrus ar šo sistēmu varēšot identificēt pat sejas bojājumu gadījumā. Uzņēmums gan izpelnījies arī nopēlumu gan no valstīm, gan uzņēmumiem, kas pieprasījuši izņemt to iedzīvotāju un lietotāju fotogrāfijas.

6. Kārtējais ļaunprātīgās programmatūras uzbrukums Ukrainai

Pētnieki Ukrainā atklājuši jauna veida ļaunprātīgu tīrīšanas programmatūru, kura vērsta pret ukraiņu datoriem. Tā dēvēto “CaddyWiper” dzēšanas vīrusu atklājuši “ESET” uzņēmuma kiberpētnieki Slovākijā. “CaddyWiper” ļaunatūra izdzēšot lietotāja datus, t.sk. no visiem ierīcei pievienotajiem cietajiem diskiem. “Twitter” publicētie koda gabali liekot domāt, ka vīruss pārraksta visus failus ar nullītēm, padarot failus neatgriežami pazudušus. 

“Mēs šobrīd zinām, ka gadījumā, ja vīruss nostrādā, tad momentā IT sistēma paliek nelietojama,” portālam TheVerge.com atklāja “ESET” pētnieks Žans Īans Boutins, pieminot, ka šobrīd gan nav skaidrs šī uzbrukuma patiesais apmērs. Tīrīšanas programmatūra pēc savas būtības ir destruktīva, jo tās vienīgais mērķis ir radīt maksimālus bojājumus un zaudējumus mērķiem, atšķirībā, piemēram, no izpiedējprogrammatūras, kura noslēdz piekļuvi failiem līdz izpirkuma maksas saņemšanai.

7. Miljona vērtu NFT nejauši pārdod par mazāk nekā centu

NFT pasaule nebeidz pārsteigt, aizvadītajā nedēļā “clip-art” attēls ar akmeni, kura vērtība dažās aprindās tikusi lēsta ap 1 miljonu ASV dolāru, netīšām pārdots par mazāk nekā 1 centu. “EtherRock” ir 100 NFT attēlu kolekcija, kurā akmeņi atšķirās tikai pēc to krāsojuma.

NFT attēla pārdevējs tā vietā, lai ieliktu attēlu pardošanā par 444 Etherum vienībām, ievietoja to pārdošanā par 444 Wei vienībām, kuras vērtība ir mazvērtīgāka pat par 1 centu. Veiklo pirkumu ātri paveica pirkšanas bots jeb automatizēta pirkšanas programmatūra, neilgi pēc tam jaunajam īpašniekam akmens NFT “clip-art” attēlu ieliekot pārdošanā par 245 Ether vienībām, kas ir vērtas ap 600 000 ASV dolāru. Nelaimīgais pārdevējs lūdza atgriezt kļūdainu pārdošanas darījumu, bet neveiksmīgi, ziņo portāls TechSpot.com.

8. Netflix Dienvidamerikā uzsāk cīņu ar kontu paroļu dalīšanos

Video straumēšanas platforma “Netflix” uzsākusi cīņu pret paroļu dalīšanu. Tikai pāris nedēļas pēc cenu pacelšanas platforma Čīlē, Kostarikā un Perū piegriezusi skrūvītes tiem lietotājiem, kuri dalās ar savu “Netflix” paroli ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības. Dāsnajiem lietotājiem atnācis paziņojums par to, ka viņiem ir jāpievieno savam kontam papildu summa par katru lietotāju ārpus viņu mājsaimniecības.

Lietotāju izravēšana ir viens no “Netflix” biznesa centieniem palielināt tā lietotāju skaitu, kas šobrīd ir sasniedzis lēzenu iezīmi. “Netflix” cena ir teju dubultojusies “Premium” segmentam kopš 2013. gada, ziņo portāls TheVerge.com.

9. 110 kameras NBA basketbola spēli iemūžina no visiem tās leņķiem

Nacionālās basketbola līgas 16. marta spēle starp “Brooklyn Nets” un “Dallas Mavericks” ir kļuvusi ievērojama tehnoloģiju ziņā, spēlei pirmo reizi tiekot straumētai ar pilnas telpas jeb volumetric video. Spēle vizuāli līdzinās basketbola videospēlēm, kamerai brīvi pārvietojoties pa visu kortu, tai skaitā, virs spēlētāju galvām. Ja iepriekš šī tehnoloģija ir jau pielietota atkārtojumos un labāko epizožu apskatos, tad šī ir pirmā šāda veida pārraide pilnā garumā.

Tehnoloģija ietver 110 dažādās vietās izvietotas kameras, kuras vienlaicīgi ieraksta spēles laukumā notiekošo, rūpīgi sekojot līdzi katrai spēlētāju kustībai, raksta portāls TheVerge.com

Pēc tam jau dators apvieno visus ierakstus, lai reāllaikā iegūtu katra spēlētāja 3D modeļus, kuri vizuāli atgādina basketbolistus videospēlē. Rezultātā spēli var parādīt no jebkura leņķa, skatam pārvietojoties pa laukumu tik brīvi kā drona lidojumā.

10. CD un plašu pārdošanas apjomi auguši ASV tirgū

Pirmo reizi 17 gadu laikā ASV tirgū auguši kompaktdisku pārdošanas apjomi — 2021. gadā tie bija par 21% augstāki nekā gadu iepriekš, sasniedzot 584 miljonu ASV dolāru robežu. Auguši ir arī vinila plašu pārdošanas apjomi, 2021. gadā tam augot par 61 procentu un pārsitot 1 miljarda ASV dolāru slieksni.

Amerikas ierakstu industrijas asociācija savā atskaitē ziņoja, ka kopējā fizisko mūzikas ierakstu pārdošanas apjomi ASV sasniedza 1,66 miljardu ASV dolāru apmēru. Turpretī pēc asociācijas datiem tieši maksas digitālo lejupielāžu skaits pērn ir krities, straumēšanas servisiem gan turpinot augt. Dažādie mūzikas straumēšanas servisi ienesuši 12,4 miljardus ASV dolāru, ziņo portāls Endgadget.com.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti