Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Stoltenbergs brīdina par jaunu Krievijas uzbrukumu Ukrainā

Latvijas zinātnieki novērš antibiotiku rezistenci

Latvijas zinātnieki radījuši jaunas zāles, kas novērš antibiotiku rezistenci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Ārstiem sāk pietrūkt antibiotiku, jo baktērijas ir izstrādājuši rezistenci pret tām. Radītie savienojumi uzlabo antibakteriālās terapijas. Šo atklājumu Latvijas Zinātņu akadēmija atzinusi par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnē.

Mūsu zinātniekiem izdevies atklāt jaunu vielu grupu, kas novērš dažu baktēriju spēju pretoties antibiotiku iedarbībai. Tas dod cerību, ka nākotnē cilvēce būs pasargāta no dažādām infekcijām.

Ir daudzas un dažādas slimības, kuru ārstēšanai tiek izmantotas antibiotikas. Tomēr mēdz gadīties, ka, ārstējot tādas akūtas infekcijas slimības kā sepsi, pneimoniju vai urīnceļu iekaisumu, ierastie medikamenti vairs nepalīdz.

"Pēdējā laikā ārstiem sāk pietrūkt antibiotiku, jo baktērijas ir izstrādājušas rezistenci pret antibiotikām. Līdz ar to tas mērķis ir nevis jaunu antibiotiku radīšana, lai cīnītos pret baktērijām, bet jaunu zāļu radīšanu, lai cīnītos pret rezistenci.

Ja mēs varētu uzveikt rezistenci, tad atkal mēs varam izmantot visu plašo antibiotiku spektru, kas patlaban ir ārstu rīcībā," skaidroja Organiskās sintēzes institūta Organiskās sintēzes perspektīvo tehnoloģiju laboratorijas vadītājs Edgars Sūna.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem 2050. gadā pasaulē varētu būt pat līdz 50 miljoniem cilvēku nāves gadījumu no rezistento baktēriju izraisītām infekcijām antibiotiku trūkumu dēļ.

"Rezistence rodas tad, kad baktērijas vairs nav uzņēmīgas pret antibiotikām, kad antibiotikas nespēj baktērijas iznīcināt. Rezistence ir tikpat sena kā baktērijas, tātad vismaz trīs miljardus gadus veca parādība. Ir maldīgs viedoklis, ka antibiotikas ir cilvēku radīts ķīmisks produkts. Tā nav taisnība. Antibiotikas ir dabas produkts, un antibiotikas ir ierocis, ar kuru palīdzību viena baktērija cīnās ar otru.

Cilvēki izmanto dabas vielas, dabīgās antibiotikas un cenšas tās uzlabot, ķīmiski modificējot, kaut ko nedaudz pamainot, lai uzlabotu aktivitāti. Bet tas nemaina baktēriju uzvedību un pieradumus,"

pauda Sūna.

Proti, daļa baktēriju pirms trīs miljardiem gadu bija rezistentas pret daļu no antibiotikām, un tādas tās ir arī šobrīd, spējot pielāgoties jauniem medikamentiem. Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniekiem Edgara Sūnas vadībā, liela starptautiska konsorcija ietvaros izdevies izstrādāt jaunu kombinētās terapijas pieeju bakteriālās rezistences apkarošanai.

"Viņi ir atraduši jaunu vielu grupu, kuru pievienojot zināmām antibiotikām var novērst dažu baktēriju spēju pretoties antibiotiku iedarbībai. Tas dod cerības mums, ka vēl kādu laiku cilvēce būs pasargāta no šīm infekcijām, kuras izraisa baktērijas," sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

"Tā mūsu zāļviela būtībā atrisina vienu ļoti svarīgu rezistences mehānismu, ko līdz šim nebijām spējuši kontrolēt. Tagad ar šo jauno zāļu vielu mēs šo būtībā pēdējo rezistences mehānismu, kas balstās uz antibiotiku sagraušanu, varam kontrolēt un no tā izvairīties," uzsvēra Sūna.

Jaunā zāļviela bloķē baktēriju radītos enzīmus, kas iepriekš sagrāva antibiotikas, pirms tās cilvēka organismā uzsāka savu darbību.

"Tādā veidā mēs varam panākt, ka vecā labā antibiotika, kas vienmēr ir strādājusi, bet pēdējā laikā vairs nestrādā, jo ir radusies rezistence, atkal atgūs savas spējas iznīcināt baktēriju,"

skaidroja Sūna.

Pētījums, kurā iesaistītas vairākas Eiropas zinātniskās institūcijas, ilga trīs gadus. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda nopietnas blaknes topošajam medikamentam. Šobrīd institūta sadarbības partneri Oksfordā gatavojas veikt klīniskos pētījumus, proti, izmēģināt to uz cilvēkiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti