Digitālās brokastis

Austiņu "Nothing Ear" (stick) apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

Top 2022. gada tehnoloģiju notikumi pasaulē ar Reini Zitmani un Ievu Siliņu

Ziņu topā: Latvijas Gada auto, Artemis I kosmosa misija noslēgusies un videospēļu jaunumi

Latvijas Gada auto, «Artemis I» kosmosa misija noslēgusies un videospēļu jaunumi. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Latvijas Gada auto 2023 — "Škoda Fabia"

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Jaunāko automobiļu konkursā "Latvijas Gada auto 2023" uzvarētāja titulu izcīnīja jaunā "Škoda Fabia", aiz sevis atstājot "Volkswagen Taigo", "Dacia Jogger" un "Opel Astra". Pirmo no otrās vietas un trešo no ceturtās vietas izšķīris vien notikumu punkts, kas paredz, ka vienāda punktu skaita gadījumā uzvar tas auto, kas saņēmis visvairāk maksimālo punktu žūrijas vērtējumā.

Piektajā vietā palika "Peugeot 308", un tālāk ierindojās "Kia Sportage" un "Honda Civic". Tik blīvi fināla rezultāti vēl nebija bijuši konkursa "Latvijas Gada auto" pastāvēšanas 25 gadu vēsturē, norāda pasākuma organizators Māris Ozoliņš portālā iauto.lv. Tautas balsojumā tika saņemtas vairāk nekā 3000 balsis, un ar 495 balsīm uzvarēja "Audi RS3 Limousine". Kopumā konkursam šogad bija pieteikti 25 jaunākie auto modeļi, kas pretendēja arī uz tituliem konkursa atsevišķajās nominācijās.

Laureāti "Latvijas Gada auto 2023" papildu nominācijās:

  • "Latvijas Gada auto 2023 Inovācijas balva" – "Kia EV6";
  • "Latvijas Gada auto 2023 Modernizācija" – "Škoda Karoq";
  • "Latvijas Gada auto 2023 Dizaina balva" – "Volkswagen ID.Buzz";
  • "Latvijas Ģimenes Auto 2023" – "Dacia Jogger";
  • "Latvijas Eko auto 2023" – "Škoda Fabia";
  • "Pilsētas apvidus auto 2023" – "Volkswagen Taigo"
  • "Latvijas Sportiskākais auto 2023" – "Audi RS 3 Limousine";
  • "Latvijas Premium Auto 2023" – "Audi RS 3 Limousine";
  • "Latvijas Elektroauto 2023" – "Renault Megane E-Tech electric".

 2. Veiksmīgi noslēgusies pirmā "Artemis" NASA kosmosa misija

Pēc aptuveni 26 dienu garas misijas 11. decembra vakarpusē veiksmīgi noslēdzās "Artemis I" misija, "Orion" lidaparātam piezemējoties uz platformas pie Sanfrancisko krastiem. "Artemis I" bija īpaša vairāku iemeslu dēļ, kā raksta portāls Kursors. Viens no tiem – kosmosa kuģis "Orion" uzstādīja jaunu NASA lidojuma rekordu, sasniedzot vēsturiski lielāko attālumu no Zemes – 401 798 kilometrus. Kopumā šīs misijas ietvaros "Orion" veica ap 1,4 miljonu jūdžu jeb 2,25 miljonu kilometru lielu attālumu.

Pirmajā "Artemis" misijā NASA vairāk vēlējās koncentrēties uz "Orion" darbību un veiktspēju, lai varētu izvērtēt, ko uzlabot nākamajās šāda veida misijās, kad kosmosa kuģī jau atradīsies apkalpe.

Lai gan šī bija bezapkalpes misija, taču, lai novērtētu ietekmi uz cilvēku, kosmosa aparātā atradās trīs manekeni, ietērpti skafandros un aprīkoti ar sensoriem. Šādā veidā NASA pēc iespējas labāk vēlējās novērtēt lidojuma ietekmi uz cilvēku.

Tālāk NASA galvenais uzdevums ir iegūto datu izvērtēšana, kam sekos gatavošanās nākamai Mēness misijai "Artemis II", kas paredzēta 2024. gadā un kuras laikā astronauti "Orion" kosmosa kuģī aplidos apkārt Mēnesim. Savukārt 2025. vai 2026. gadā "Artemis III" ietvaros pēc vairāk nekā 50 gadu pārtraukuma cilvēks atkal spers kāju uz Mēness. Šīs misijas ietvaros NASA sadarbojas ar "SpaceX", kas pērn izcīnīja iespēju ar savu kosmosa kuģi "Starship" nogādāt astronautus uz Mēness.

3. "CyberPunk 2077", "Death Stranding", "Star Wars", "Diablo 4", "Among Us" — tikai daži no videospēļu gardumiem "The Game Awards" ceremonijā

"The Game Awards" ceremonija ir labs iemesls un skatuve jauniem paziņojumiem par gaidāmajām videospēlēm, un arī šogad jaunumu netrūkst, sākot no jauna izziņotām spēlēm līdz konkrētiem spēļu debijas datumiem.

Vienu no pēdējo gadu skaļākajām spēlēm "Cyberpunk 2077" nevar iznīdēt. Par spīti akmeņainajam debijas ceļam spēles izstrādātāji "CD Projekt Red" izziņojuši, ka 2023. gadā spēlei iznāks papildinājums ar nosaukumu "Phantom Liberty". Ja iepriekš spēlē vienu no galvenajiem tēliem spēlēja aktieris Kianu Rīvs (Keanu Reeves), tad papildinājuma vilinājums ir aktieris Aidris Elba (Idris Elba), kurš spēlēs tēlu Solomons Rīds (Solomon Reed). Papildinājums spiegu trillera tematikā notiks pavisam jaunā Nakts pilsētas (Night City) rajonā. Papildinājums būs tikai jaunās paaudzes konsolēm un datoriem.

Pārsteidzoši populāru tēlu klāstu ieguvusi "PlayStation" spēle "Crime Boss: Rockay City", kura tiešā veidā atgādina slaveno "Grand Theft Auto: Vice City". 90. gadu mafijas dzīve, kuru spozmē ceļ tādi aktieri kā Maikls Madsens (Michael Madsen), Kima Beisindžere (Kim Basinger), Damions Poiters (Damion Poiter), Banijs Treijo (Banny Trejo), Denijs Glovers (Danny Glover), Maikls Rūkers (Michael Rooker), Vanilla Ice un pat Čaks Noriss (Chuck Norris).

"PlayStation" konsoles un "Death Stranding" spēles fani var uzgavilēt, jo oficiāli tika izziņota spēles 2. daļas iznākšana, kuru atkal pagodina aktieris Normans Rīdus (Norman Reedus) no "Walking Dead" seriāla un Leija Seido (Lea Seydoux) jeb Bonda meitene Džeimsa Bonda filmā "Spectre". Spēlei vēl nav iznākšanas datuma.

Oficiālu reklāmas rullīša debiju piedzīvoja lielu popularitāti guvusī "Star Wars" spēle "Jedi" ar nosaukumu "Survivor" jeb Izdzīvotājs.

Spēle būvēta uz līdzšinējiem atzinību ieguvušajiem pamatiem, turpinot izmantot spēles mehāniku un to pašu galveno tēlu – Kalu, kurš nu jau ir daudz nobriedušāks, prasmīgāks un turpina savu izdzīvošanas ceļu.

Leģendārās spēļu franšīzes "Diablo" ceturtais izlaidums, kas tika izziņots ar garšīgu, filmas ainas cienīgu treileri, svētajiem kareivjiem ierodoties ellē uz asiņainu cīņu, iznāks 2023. gada 6. jūnijā. Tāpat datums ir zināms arī "Suicide Squad" spēlei — 2023. gada 26. maijs. Spēle ir īpašs notikums, jo pēdējo reizi tajā Betmena lomu ierunā Kevins Konrojs, kurš aizgāja aizsaulē pavisam nesen. 2022. gada 2. jūnijā iznāks klasiskās spēles "Street Fighter" 6. daļa — krāsaina un koša cīņas spēles versija, pēc iznākušā reklāmas rullīša spriežot.

Populārā kosmosa slepkavošanas spēle "Among Us" piedzīvos vēl vienu papildinājumu — paslēpju jeb "Hide 'n Seek" spēles režīmu, kur kosmosa kuģī iemājojis slepkavojošs kosmosa briesmonis.

4. LIAA konkursā noskaidrotas Latvijas inovatīvākās biznesa idejas

Par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotā konkursa "Ideju kauss 2022" inovatīvāko biznesa ideju atzīts autonoms dzelzceļa diagnostikas robots "Suhona AI" sliežu pārbaudēm. Tas ir attālināti kontrolējams, izmantojot tīmekļa platformu. Attiecīgās inovācijas mērķis ir uzlabot diagnostikas kvalitāti, kā arī padarīt dzelzceļa operācijas drošākas.

Otrā vieta un 7000 eiro naudas balva piešķirta pārlūka lietotnei "Textok". Risinājums automatizē balss toņa vadlīniju ievērošanu korporatīvajā komunikācijā, lai ietaupītu laiku vadības līmeņa speciālistiem. Jauninājums konfigurē vēlamo stilu un labo kļūdas tekstos, padarot komunikāciju konsekventāku.

Tikmēr 5000 eiro atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai ir piešķirts juridisko dokumentu ģeneratoram "Ligalio". Ar risinājuma palīdzību, uzņēmējam atbildot uz jautājumiem, ir iespēja sagatavot lietotnes vai mājaslapas lietošanas noteikumus 15 minūšu laikā. Konkrētais rīks primāri paredzēts uzņēmējiem, kuri piedāvā preces un pakalpojumus tiešsaistē.

Savukārt 3000 eiro biznesa idejas tālākai attīstībai ieguvis risinājums "Stapes", kas ar skaņas vibrācijām cilvēkam atgādina par nepieciešamību relaksēties.

Vibroakustikas veido skaņas vadītu dziļi relaksējošu atmiņu, palīdzot ķermenim efektīvāk atslābināties, un paplašina virtuālās realitātes pieredzi. Identisku summu saņēmis arī pārvaldības rīks biškopjiem "ForQueenBee", kas sekmē ērtus dravas pierakstus un attālināti sniedz sensoru secinājumus par kritiskākajiem procesiem bišu saimēs.

Visiem 20 konkursa finālistiem apbalvošanas ceremonijā kopumā piešķirti 40 000 eiro uzņēmējdarbības ideju attīstībai.

5. "Candid Stories" — "Instagram" nokopē "BeReal" sociālo tīklu

Sociālais tīkls "Instagram" ieviesis vairākas jaunas funkcijas, lai veicinātu cilvēku savstarpējo saziņu — "Candid Stories" jeb Mirkļa stāsti, "Notes" jeb Piezīmes, "Add Yours" jeb Pievieno savu, "Group Profiles" jeb Grupu profili un "Collaborative Collections" jeb Kopīgās kolekcijas.

Šeit un tagad — tendence, kuru plašāk izvērsa sociālais tīkls "BeReal", pilnā sparā ienākusi arī "Instagram" kā "Candid Stories". Fotogrāfijas no konkrētā brīža bez liekas samākslotības, kas redzamas tikai draugiem, kuriem seko Tu un Tev redzams viņu saturs. Tieši tāpat kā "BeReal", fotogrāfijas reizē tiek uzņemtas gan ar viedtālruņa aizmugurējo, gan priekšējo kameru. Šo opciju varēs arī atslēgt.

"Notes" ir jauns veids, kā dalīties ar draugiem savās pārdomās. Īsi teksta ieraksti līdz 60 zīmēm, izmantojot tikai tekstu vai emoji. Piezīmes var atrast "Inbox" jeb Pastkastītes sadaļā, un tās vizuāli atgādina "Stories" jeb Stāstu funkciju ziņu lentā. Īsie teksta ieraksti draugiem būs redzami 24 stundas, savukārt atbildes uz "Notes" parādīsies cilvēka DM jeb Tiešo ziņu sadaļā.

Kopš gada sākuma "Add Yours" funkcija ir pieejama "Stories" formātā, taču tagad "Instagram" ievieš funkciju padot stāstus tālāk jeb "Pass It On", ar kuras palīdzību varēs uzaicināt draugus pievienot savas bildes par konkrētu tēmu, piemēram, mīļākais vasaras piedzīvojums vai mājdzīvnieka bildes.

Grupu profili būs iespēja dalīties vairākiem lietotājiem reizē ar saturu zem viena kopīgā profila, piemēram, uzņēmuma darbinieku kopkonts. Profils gan nebūs redzams publiski, bet gan tikai konkrētās grupas dalībnieku lokam. Lai izveidotu grupu profilu, "Instagram" labajā augšējā stūrī jānospiež uz plusa zīmītes un jāizvēlas "Group Profiles".

Un visbeidzot, lai varētu sekot līdzi konkrētām interesēm, draugiem būs iespējams saglabāt ierakstus "Collaborative Collections". To var izdarīt pavisam vienkārši — izmantojot grāmatzīmes ikonu pie konkrēta "Instagram" ieraksta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti