Dienas ziņas

"Billītēs" atsauc atmiņā talkošanas tradīcijas

Dienas ziņas

Cīnās pret PSRS laika kodolraķešu bāzes izdemolēšanu

Latvija pievienojas kodolpētījumu organizācijai

Latvija kļūst par Eiropas kodolpētījumu organizācijas asociēto dalībvalsti un pievienojas pasaules zinātnes elitei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

2021. gada 2. augustā Latvija ir kļuvusi par Eiropas kodolpētījumu organizācijas (CERN) asociēto dalībvalsti, kas jau gandrīz 70 gadu ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. Tieši CERN ir izgudrots internets, bet viens no publiski zināmākajiem atklājumiem – 2012. gadā ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību CERN tika pierādīta Higsa bozona eksistence.

“Beidzot mēs esam nonākuši tur, kur mums jau sen vajadzēja būt – Latvijas zinātnieki tagad spēlēs zinātnes augstākajā līgā. Mērķtiecīgi izpildot visus nepieciešamos kritērijus, esam kvalificējušies darbam vienā no pasaules ietekmīgākajām zinātnes laboratorijām. Dalība CERN paaugstinās kopējo zinātnes līmeni gan Latvijā, gan Baltijas valstīs kopumā, savukārt mūsu jauniešiem paveras iespējas mācīties fiziku un inženierzinātnes Latvijā, bet praktizēties CERN superlaboratorijās,” sacīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims.

“Kļūstot par CERN asociēto dalībvalsti, Latvija uzsāks sadarbību ar Eiropas kodolpētījumu organizāciju, kas tai sniegs unikālas iespējas sekmēt zinātnes attīstību Latvijā un ar savu pienesumu piedalīties pasaules augstākā līmeņa zinātniskajos pētījumos. Iestājoties organizācijā, tiks sekmēta arī zinātnes diplomātija, kurai ir svarīga loma arī Latvijas ārpolitikā un Latvijas labklājības veicināšanā. Tāpēc kā Latvijas vēstnieks esmu patiesi gandarīts par Latvijas pievienošanos pasaules zinātnes elitei,” klātesot Latvijas uzņemšanas CERN ceremonijā, uzsvēra Bahtijors Hasans, Latvijas vēstnieks ANO Ženēvā.

Lai Latvija varētu kļūt par asociēto dalībvalsti, CERN piecu gadu griezumā vērtēja Latvijas izaugsmi augstas enerģijas fizikas jomā atbilstoši vairākiem kritērijiem, kā arī valsts potenciālu īstermiņā un ilgtermiņā. Pārliecinoties par Latvijas gatavību pievienoties CERN, 2020. gada decembrī CERN padome nolēma uzsākt sarunas ar Latviju par asociācijas līgumu.

2021. gada 14. aprīlī tika parakstīts līgums par Latvijas pievienošanos CERN asociētās dalībvalsts statusā, savukārt 27. maijā šo līgumu ratificēja Saeima.

Arī pārējās Baltijas valstis jau ir kļuvušas par CERN asociētajām dalībvalstīm – Igaunija šo statusu ieguva šā gada 1. februārī, savukārt Lietuva jau 2018. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti