Rīta Panorāma

Tallinā ieviesīs enerģija taupības pasākumus

Rīta Panorāma

Intervija ar Nacionālās apvienības priekšsēdētāju Raivi Dzintaru

Islandes dabu pētīs ar automātisku staciju

Islandes dabu pētīs ar automātisku staciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Zinātnieki Islandē dabas pētniecībā izmanto automātisku novērošanas staciju. Iekārtas dod iespēju iegūt datus bez cilvēku klātbūtnes, un izslēdz antropogēnā faktora ietekmi.

Zinātnieks Larss Hansens norādīja: "Lauku stacijai ir viens mērķis – novērot visu teritoriju, to neietekmējot. Cilvēku tur nav, un šī ir neapstrādāta zeme. Tai ir tikai 40 līdz 50 gadi, tāpēc universitātes botāniķi ir ļoti ieinteresēti redzēt, kā tā attīstās. Vienlaikus tiek pētīts augsnes un gaisa ķīmiskais sastāvs."

Tikai pirms dažām desmitgadēm šo vietu klāja ledājs, tāpēc tas ir unikāls pētījumu poligons. Veidojas biotopi un ekosistēma, un zinātnieki šo vietu dēvē par dzīvības attīstības laboratoriju.

Projekts ir arī labs vairāku valstu sadarbības paraugs, jo to finansē vietējā Islandes universitāte, bet tehnisko atbalstu sniedz Ziemeļvalstu speciālisti pēc līdzīgas stacijas Svalbāras arhipelāgā parauga.

Stacijai dots nosaukums ''Solandera acs'' par godu zviedru zinātniekam, kurš pirms 250 gadiem ieradās pētniecības misijā Islandē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti