Rīta Panorāma

Spānijā policisti gaisa patrulēšanu veiks ar dronu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Latvijā top tehnoloģijas, kuras izmanto kosmosā

Ideja par drona «Bayraktar» līdzinieku bija jau sen – ko rada RTU zinātnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nanopārklājumi un precīzākās laika mērīšanas ierīces – šīs ir tikai dažas no tehnoloģijām, kas radītas Latvijā un jau tiek izmantotas iekārtām, kas atrodas kosmosā. Savukārt turku ražotajam dronam "Bayraktar" līdzīgs koncepts Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) ticis izveidots jau pirms aptuveni 20 gadiem. RTU drīzumā studentiem piedāvās kosmosa mācību programmu. Nupat Aeronautikas institūts ticis pie jaunām telpām, kur veikt zinātniski pētnieciskos darbus, pilnveidojot dažādas aviācijas un kosmosa tehnoloģijas.

RTU Aeronautikas institūta direktors Ilmārs Blumbergs norādīja: "Mums tiks izvietota interesanta iekārta, kura simulēs kosmosa apstākļus. Ļoti liels retinājums, liels, liels vakuums, ļoti zemas temperatūras. Būs iespēja apstarot pētāmos objektus ar vajadzīgo starojumu."

Institūta direktors Blumbergs demonstrēja arī militāro dronu, ko Latvijas zinātnieki radījuši jau sen. Toreiz gājuši pa priekšu laikam, jo pēc drona neesot bijis pieprasījums.

"Mēs bezpilota konceptu, kas ļoti līdzinās mūsdienās ļoti zināmajam bairaktaram, izstrādājām un piedāvājām plašai publikai jau aptuveni pirms 20 gadiem," sacīja Blumbergs.

Ēkā izvietoti Latvijā savulaik radīti objekti, ieskaitot lidmašīnas, lai iedvesmotu jaunos studentus. 

RTU studenti Mihails un Jevgēnijs uzsākuši darbu pie sacīkšu formulas izstrādes, ar ko plāno startēt starptautiskās studentu sacensībās. "Esam 16 cilvēki. Komanda nav liela, bet pilnīgi pietiek. Ļoti atkarīgs no cilvēkiem, no viņu motivācijas un kā viņi strādās," viņi sacīja.

Pagaidām puiši ir tikai formulas izveides sākumposmā. Nākotnē cer radīt arī elektroformulu.

"Mums jau ir cilvēki, kuri brauks. Mums ir profesionāls kartingists, kas piedalīsies kā viens no braucējiem," norādīja Jevgēnijs.

Turpat blakus pētnieks Māris Hauka strādā pie bezpilota lidaparāta izveides, ko varētu pielietot dažādu objektu meklēšanā jūrā.

"Izmantojam speciālas kameras, strādājam ar algoritmiem. Mēģinām atrast automātiskā režīmā kaut kādus pleķus, pieņemsim, kur ir noplūdusi degvielu," viņš skaidroja.

Runājot par kosmosa tehnoloģijām, RTU arī izveidoti īpaši nanopārklājumi. Kopā ar vietējo uzņēmumu radītas pasaulē precīzākās laika mērīšanas ierīces. "Šīs tehnoloģijas jau šobrīd tiek izmantotas kosmosa kuģos, satelītos. Latvijā ir aptuveni 15 uzņēmumi, kas tā vai citādāk kosmosa industrijai jau piedāvā visādus produktus," teica Blumbergs.

Institūta direktors arī atgādināja, ka pavisam drīz Latvijā tiks akreditēta kosmosa mācību programma, kas saskaņota ar Eiropas Kosmosa aģentūru. Tā pavērs iespējas mūsu studentiem vēl vairāk iesaistīties kosmosa tehnoloģiju radīšanā un izpētē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti