Rīta Panorāma

Intervija ar raidījuma Pasaules panorāma vadītāju Inu Strazdiņu

Rīta Panorāma

Intervija ar veselības ministra amata kandidāti Ilzi Viņķeli

Antibiotiku vietā smiltsērkšķis

Dobelē zinātnieki pēta smiltsērkšķu izmantošanu jaunlopu veselībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Dobelē, Dārzkopības institūtā, zinātnieku pētījumi nākotnē varētu ļaut samazināt antibiotiku lietošanas nepieciešamību govju fermās, tās aizstājot ar Latvijas dabā sastopamo smiltsērkšķi.

Dobelē, Dārzkopības institūtā, tiek pētīta smiltsērkšķa pozitīvā ietekme uz dzīvniekiem, konkrēti uz jauniem teliņiem. Jau no seniem laikiem zināms, ka smiltsērkšķim piemīt ārstnieciskas īpašības. Līdz šim vairāk pētīta ietekme uz cilvēka veselību, mazāk – uz dzīvniekiem.

“No smiltsērkšķiem mēs izmantojām gan lapas, samaļot tās smalkā pulverī, gan arī spiedpaliekas, kas paliek pāri pēc sulas iegūšanas. Mūsu mērķis bija izstrādāt dažādus ekstraktus ar ūdeni, ar spirtu, arī ar eļļu,” stāsta Dārzkopības institūta Pārstrādes un bioķīmijas nodaļas vadošā pētniece Dalija Segliņa.

Pēc tam, kad ekstrakti tika izgatavoti, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes pētnieki vairākās fermās pārbaudīja, kādu efektu tie atstāj uz jaundzimušiem teliņiem. Pētījumi ilga četrus gadus, un katru gadu tika testēts cits ekstrakta variants.

“Kopumā visi šie ekstrakti, ja samazināja tanīnu koncentrāciju ar dažu piedevu palīdzību, viņi visi veicināja augšanu. Tā bija būtiski labāka nekā kontroles grupā, kura nesaņēma ekstraktus. Mēs pārliecinājāmies, ka iekaisuma marķieri, kurus noteicām asinīs, visos gados bija samazināti. Tas nozīmē, ka nav iekaisumu,” skaidro LLU Veterinārmedicīnas fakultātes vadošā pētniece Laima Liepa.

Ekstrakti arī palīdzējuši stiprināt dzīvnieku imunitāti, un teliņiem, kas lietojuši ekstraktu, bijusi daudz spīdīgāka spalva nekā tiem, kuri tos nelietoja.

Pētījuma rezultāti arī liecina, ka ar smiltsērkšķiem govju fermās nākotnē varētu aizstāt daļu no antibiotikām.

“Mēs aizvien ejam tālāk no zāļu izmantošanas. Sevišķi tas ir svarīgi bioloģiskajiem audzētājiem, pārstrādātājiem. Mēs cenšamies izmantot pēc iespējas vairāk dabisku vielu, lai mazinātu vai pat aizstātu sintētiskās zāles,” saka Segliņa.

Lai izstrādātu pareizas devas, kas nodrošinātu vēl efektīvāku ekstrakta lietošanu, pētījumi ar smiltsērkšķiem ir jāturpina. Sākotnējie rezultāti rāda, ka, izmantojot pārpalikumus, kas parasti rodas pēc smiltsērkšķu sagatavošanas cilvēku vajadzībām, ir iespējams izgatavot ekstraktu jaunlopu veselības uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti