Digitālās brokastis

Ziņu topā: "Microsoft" pērk "Activision", hakeri uzbrūk Centrālajai laboratorijai

Digitālās brokastis

Videospēļu debijas un tendences 2022. gadā kopā ar Oskaru Miķelsonu

Ziņu topā: zviedri šuj čipus zem ādas un Krievijā rosina aizliegt kriptovalūtas

«Disney+» Latvijā, čipi zem ādas Zviedrijā un iecere aizliegt kriptovalūtu Krievijā. Tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Straumēšanas platforma “Disney+” Latvijā ienāks šī gada vasarā

“Netflix”, “Tet+”, “Apple+”, LMT Viedtelevīzija, “Viaplay”, “Megogo”, filmas.lv — šim straumēšanas platformu sarakstam no šī gada vasaras Latvijā pievienosies arī “Disney+”, vēstī portāls “Kursors”. Lai gan šobrīd nav zināmas detaļas par precīzu datumu, piedāvājumu un cenām, tomēr platforma noteikti ir ļoti gaidīta, jo tās krātuvē ir plašs piedāvājums no “Disney”, “Marvel”, “National Geographic”, “Pixar” un “Star Wars”.

“Disney+” šajā paplašināšanās kārtā būs pieejams 42 valstīs, t.sk., Baltijas valstīs. Kā jau parādīja 2021. gada “TorrentFreak” platformas apkopojums, visvairāk nelegāli skatīto seriālu Top10 piecas vietas ieņēma tieši “Marvel” ražojumi. Platformas pieejamība varētu būt nozīmīgs solis nelegāla satura patēriņa samazinājumam, lai gan teritoriālie ierobežojumi vēl ir faktors, kas varētu ietekmēt to, kāds saturs būs pieejams Latvijā.

2. Eiropa sper soli tuvāk interneta gigantu reklāmu ierobežošanai

Eiropas Parlaments spēris soli tuvāk tam, lai ierobežotu lielo tehnoloģiju uzņēmumu reklāmu mērķēšanas un pielāgošanas iespējas. Ar pārliecinošu balsu vairākumu tālākai apstiprināšanai tika virzīta Digitālo pakalpojumu akta versija, kas regulē to digitālo pakalpojumu sniedzēju pienākumus, kuri darbojas kā starpnieki, savienodami patērētājus ar precēm, pakalpojumiem un saturu.

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Praktiskā līmenī tas atturēs tādas platformas kā “Google”, “Amazon” un “Meta” no sensitīvu datu, piemēram, seksuālās orientācijas, rases un reliģiskās pārliecības izmantošanas reklāmu mērķtiecīgai rādīšanai.

Lietotājiem būs iespēja atrakstīties un reklāmu mērķtiecīgas rādīšanas, kā arī akts izdarīs spiedienu uz platformām vairāk sekot līdzi nelikumīga satura, produktu un naida runas izskaušanai internetā, uzsver portāls “The Verge”.

3. Hakeri uzbrukuši Baltkrievijas valdības IT sistēmām

Baltkrievijas valdības pretinieki ir paveikuši ievērojamu uzbrukumu dažādām valsts IT sistēmām, cenšoties destabilizēt prezidenta Aleksandra Lukašenko darbību. Baltkrievijas Kiberpartizāni (“The Belarusian Cyber Partisans”) pēdējās nedēļas internetā ir publicējušas lielas datu vienības no policijas un valdības datubāzēm, t.sk., sarakstus ar policijas ziņotājiem, personīgu informāciju par amatpersonām un spiegiem, videomateriāliem no ieslodzījumu vietām, ziņo portāls “Bloomberg”.

Uzbrukums ir noticis arī "Baltkrievijas dzelzceļš" datortīkliem, lai palēninātu Krievijas bruņoto spēku pārvietošanu Baltkrievijā saistībā ar abu valstu kopīgajām militārajām mācībām. Kā pierādījumu veiksmīgam uzbrukumam publicējuši ekrānuzņēmumus no rezerves servera datu iznīcināšanas procesā. Vienlaikus grupējums uzsver, ka nav aizticis drošības sistēmas un automātiku, lai neizraisītu avārijas situācijas. Saistībā ar šo uzbrukumu hakeri izvirzījuši prasību pārtraukt Krievijas spēku ievešanu Baltkrievijā un 50 politieslodzīto atbrīvošanu.

4. Džeimsa Veba teleskops sasniedzis tā gala pieturu kosmosa dzīlēs

Pēc vairāk nekā pusotra miljona kilometru ceļojuma Džeimsa Veba kosmiskais teleskops sasniedza tā galamērķi - otro Lagranža punktu. L2 ir vieta konkrētā attālumā no Zemes, kur teleskops paliks, lai veiktu savus novērojumus, ziņo portāls Space.

Lai gan galamērķi teleksops ir sasniedzis, tomēr priekšā vēl ir pieci mēneši ar teleskopa kalibrēšanu pirms tas spēs nogādāt pirmos attēlus atpakaļ zinātniekiem.

Kā raidījumam #DigitālāsBrokastis 14. janvāra sērijā atklāja Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieks Kaspars Kalniņš, otrais Lagranža punkts ir teleskopam vislabākā vieta, jo Saule, Mēness un citi objekti ir tik ļoti zaudējuši savu efektu, ka teleskops atrodas piķa melnā tumsā.

Būtiski ir arī tas, ka, atrodoties nostāk no citiem debess ķermeņiem, teleskops neuzsilst un ierīces spēj pareizi funkcionēt.

Tā rezultātā teleskopa iegūtie attēli pateicoties tā augstas precizitātes sensoriem spēs uzņemt daudz detalizētākas kosmosa fotogrāfijas un palīdzēs zinātniekiem atklāt jaunas lietas par kosmosa un citu planētu vēsturi un apstākļiem.

5. Čips zem ādas — identifikācijas rīks Zviedrijā

Zviedrijā arvien populārāka pašidentifikācijas metode kļūst mikroshēmas čipa ievietošana rokā zem ādas, tai skaitā, Covid-19 sertifikāta uzrādīšanai. Pēc Francijas ziņu aģentūras rīcībā esošajiem datiem, šādus čipus zem ādas Zviedrijā ir iešuvuši jau 6000 cilvēki, pateicoties tā ērtuma, mikroskopiskā izmēra un salīdzinoši nesāpīgās operācijas dēļ.

Elektroniskā mikroshēma ir apmēram rīsa grauda lielumā un tā ar šprici tiek implantēta plaukstas virspusē. Čipus jau vairākus gadus izmanto citiem nolūkiem – galveno personas datu uzglabāšanai – vizītkartei, sabiedriskā transporta kartei, caurlaidei darbavietā vai sporta zālē, pat lai nopirktu pārtiku no automāta. Pirmsšķietami miroshēmu zem ādas varot nesāt līdz pat 34 gadiem.

6. Norvēģijā atvērta pirmā NIO elektroauto baterijas nomaiņas stacija Eiropā

Ķīnas elektroauto ražotājs NIO atvēris pirmo elektroauto bateriju maiņas staciju Norvēģijā un reizē arī Eiropā. Tukšas baterijas nomaiņa aptuveni 10 minūšu laikā, nevis to uzlāde ir šī elektroautomašīnas lielākais trumpis.

Uzņēmums plāno līdz 2022. gada beigām Norvēģijā ierīkot kopumā 20 šādas stacijas, ziņo portāls “Kursors”.

Baterijas nomaiņas process ir vienkāršs: lietotnē piesaka vajadzību nomainīt bateriju konkrētā bateriju nomaiņas punktā, kur jau sagaida speciāli apmācīts darbinieks, kurš iebrauc nomaiņas nojumē, kur bateriju robotizēta sistēma, lai pavisam drīz jau šoferis varētu doties tālāk savās gaitās.

NIO atšķirībā no citiem autoražotājiem ir standartizējis savas baterijas, kas ļauj tās ielikt jebkurā no autoražotāja modeļiem.

Norvēģijas pirmā NIO stacija ierīkota pie Kjellstadas pilsētas, kas spēj uzglabāt līdz 14 baterijām. NIO jau ieradies Norvēģijā ar “ES8” automašīnas modeli, bet tuvākajā nākotnē plānots piedāvāt arī citus modeļus. Šobrīd Norvēģijā reģistrēti aptuveni 200 NIO transportlīdzekļi.

7. Krievijā rosināts aizliegt kriptovalūtas

Krievijas Centrālā banka publicējusi ziņojumu “Kriptovalūtas: tendences, riski, ierobežojošie pasākumi”, kas aicina pilnībā aizliegt kriptovalūtu tirdzniecību un ieguvi valstī. Ziņojumā teikts, ka kriptovalūtas ir ļoti nepastāvīgas un tiek izmantotas kā līdzeklis nelikumīgām darbībām.

Tajā brīdināts, ka kriptovalūtas var apdraudēt finanšu suverenitāti un atstāt negatīvu ietekmi uz Krievijas ekonomiku, kā stāsta portāls “Kursors”.

Autori akcentējuši, ka potenciālie finanšu stabilitātes riski, kas saistīti ar kriptovalūtām, ir daudz augstāki jaunattīstības tirgos, tostarp Krievijā. Tāpēc arī pareizākais ceļš būtu pilnībā aizliegt kriptovalūtas un par to nelikumīgu izmantošanu piespriest stingru sodu.

Tāpat ierosināts pilnīgs kriptovalūtu ieguves aizliegums visā Krievijā.

Ziņojuma autori apgalvo, ka kriptovalūtu “rakšana” ne tikai veicina to tirdzniecības paplašināšanos, bet arī apdraud Krievijas zaļās enerģijas programmu un traucē energoapgādi. Kriptovalūtas jau ir aizliegušas Ķīna, Ēģipte, Irāka, Katara, Omāna, Maroka, Alžīrija, Tunisija un Bangladeša.

8. Meksikāņu narkotiku kartelis izmanto videospēli “Grand Theft Auto Online” kurjeru rekrutēšanai

Meksikas narkotiku mafija izmantojusi vienu no pasaules populārākajām videospēlēm “Grand Theft Auto Online”, lai tajā meklētu kurjerus narkotiku vešanai pāri robežām. Kā atklājis “Forbes”, ASV varas iestādes ir uzkrājušas pietiekami daudz pierādījumus un aizvadītā gada novembrī pat Arizonā atraduši automašīnu ar 60 kilogramiem metamfetamīnu. Tā īpašniece atklāja varas iestādēm, ka viņu sākotnēji uzrunāja “GTA Online” spēlē un tālāk jau savervēja “Snapchat” platformā.

Aizvadītā gada janvārī “GTA Online” platformā Alisu Navarro uzrunāja spēlētājs vārdā Džordžs. Pēc sapazīšanās spēlē, Džordžs Alisai sāka rakstīt “Snapchat”, piedāvājot viņai kurjera darbu. Par 2000 ASV dolāru Alisai bija jāpārved pāri robežai no Meksikas uz ASV un jānodod kontaktpersonai vārdā Alfredo to tālākai pārdošanai. Kā izrādījās, tad narkotikas nebija paslēptas tieši elektronikas precēs, bet gan automašīnas benzīna bākā.

 9. RTU studenti palaiž raķeti Cēsu debesīs

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komanda pirmā Baltijā ir uzprojektējusi un uzbūvējusi lieljaudas raķeti. Izmēģinājuma lidojumā Cēsu lidlaukā tā sasniedza 1,2 km augstumu un lidoja ar ātrumu ap 800 km/h, stāsta portāls “Labs of Latvia”.

Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidenta Paula Irbina un raķešu konstruktora Andreja Puķīša vadībā RTU programmā “Vertikāli integrēts projekts” studentu komanda pašu spēkiem projektēja un uzbūvēja raķeti. Vienīgais, ko komanda nebūvēja pati, ir dzinējs.

Kosmosā tā gan vēl neuzlidoja, taču nākamajā semestrī paredzēts būvēt vēl lielāku un labāku raķeti, un nākotnē iecerēts izveidot arī starpdisciplināru programmu, piedāvājot ilgtermiņa iespēju dažādu specialitāšu studentiem sadarboties raķešu būvē.

10. Radīta 3D Ogres upes plūdu prognozēšanas sistēma

Upes monitorēšanai Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izveidojuši upes 3D digitālo dvīni un inovatīvu risinājumu, kas spēj prognozēt plūdu draudus nākamajām 24 stundām.

RTU izmanto tiešsaistes mērījumus no divām Latvijas Vides, ģeoloģijas un metroloģijas centra un trijām Ogres pašvaldības automatizētajām ūdens līmeņu mērījumu stacijām, lai ar matemātiskā modeļa palīdzību prognozētu ūdens līmeņa izmaiņas tuvāko 24 stundu laikā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece Agrita Vītoliņa #DigitālāsBrokastis atklāja: “Ikviena jauna sistēma, kas palīdz prognozēt dažāda veida apdraudējumus, dod iespēju arī attīstīt un pilnveidot sabiedrības agrīno brīdināšanu. Īpaši apsveicama ir tehniskā risinājuma iespējai prognozēt plūdu draudus īstermiņā - nākamajām 24 stundām. Plūdu draudu gadījumā, laikam ir īpaša nozīme, lai pašvaldības un operatīviem dienesti varētu savlaicīgi rīkoties, lai novērstu vai mazinātu apdraudējumu cilvēku dzīvībai un veselībai. Arī VUGD šobrīd aktīvi sadarbojas ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru un saņem operatīvo hidroloģisko un meteoroloģisko informāciju, kā arī informē sabiedrību par iespējamiem apdraudējumiem ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību.”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti