Kā labāk dzīvot

Veikts pētījums "Pesticīdi tavas mājas putekļos"

Kā labāk dzīvot

Mūsdienīgs birojs: kas jāņem vērā, izvēloties vietu, kur pavadīt darba dienu

Dažādas raidiekārtas savstarpēji nesadzīvo un rada sakaru traucējumus

Bezvadu video kameru un telefonu iegāde internetā var beigties bēdīgi. Speciālisti skaidro, kā pērkot nekļūdīties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iedzīvotājiem jābūt īpaši vērīgiem, interneta veikalos iegādājoties dažādas raidiekārtas, tostarp bezvadu video kameras un telefonus, jo Eiropas tirgum nepiemērotas radio frekvenču iekārtas var radīt nopietnus sakaru traucējumus gan iekārtu īpašniekiem, gan apkārtējai infrastruktūrai, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra VAS "Elektroniskie sakari" Radiofrekvenču monitoringa un kontroles nodaļas vadītājs Lauris Labanovskis. 

Šobrīd būtu grūti iedomāties mūsu dzīvi bez dažāda veida raidošām un uztverošām iekārtām. Diemžēl nereti ir gadījumi, kad tās savstarpēji nespēj viena ar otru sadzīvot, radot nopietnus sakaru traucējumus. 

"Tuvojoties svētkiem, mēs aicinām iedzīvotājus būt īpaši vērīgiem, pērkot dāvanās raidiekārtas interneta veikalos, it īpaši, ja tās piesaista ar šķietami pievilcīgu cenu un funkcionalitātes aprakstu, jo tās dažreiz var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus, radot kaitīgus radio traucējumus," norādīja Labanovskis. 

Viņš atklāja, ka bieži vien iedzīvotāji, iegādājoties Eiropas tirgum nepiemērotas iekārtas, neapzināti pat pārkāpj likumu. 

"Radio frekvenču sadalījums dažādos pasaules reģionos ir atšķirīgs, tāpēc mēdz būt tā, ka frekvenču josla, kas Ķīnā vai ASV iedalīta vienam radio sakaru dienestam, Eiropas reģionā paredzēta pavisam citam nolūkam.

To, vai radio iekārta ir paredzēta lietošanai Latvijā, var noteikt, pirms iekārtas iegādes iepazīstoties ar tehnisko informāciju un lietošanās ierobežojumiem," uzsvēra Labanovskis.

Šādu iekārtu starpā var būt gan radio aparāti, gan bezvadu video novērošanas kameras, gan bezvadu automašīnu atpakaļ skata kameras, gan arī telefoni. 

Īpaša vērība jāpievērš bezvadu telefoniem, kas tiek lietoti mājās kā stacionārie telefoni. Pēdējos gados Latvijas tirgū parādījušies šāda veida ierīces, kas patiesībā paredzētas ASV tirgum. Tās ik pa laikam rada problēmas mobilo sakaru tīklu darbībai.

Vislielākā iespēja Eiropas reģionam neatbilstošu iekārtu iegādāties ir globālajās interneta pārdošanas platformās, tāpēc pirms to iegādes obligāti jāpārbauda tās atbilstība Eiropas reģionam. 

Kā noteikt, vai iekārta ir atbilstoša Eiropas reģionam:

  • iekārtai ir jābūt CE marķējumam. Ja šāda marķējuma nav, iekārtu lietot Latvijā ir aizliegts;
  • precei jābūt pievienotai atbilstības deklarācijai (angliski – declaration of conformity), kas apliecina atbilstību Eiropas radio iekārtu direktīvai;
  • radio iekārtai ir jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai, kurā norādīti lietošanas nosacījumi un ierobežojumi.

"Pēc būtības šī informācija pārdevējam būtu jānorāda obligāti. Internetā vēl pirms pirkšanas informācijai vajadzētu būt atrodamai. Ne vienmēr droši vien tas tā ir, it īpaši lielajās globālajās tirdzniecības platformās, bet normāli tā tam vajadzētu būt. Tā ir likumdošanas prasība," uzsvēra Labanovskis. 

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) vadošais telekomunikāciju inženieris Gunārs Mikučāns viņu papildināja, uzsverot, ka šādas ierīces bieži vien traucē arī radio un televīzijas pārraidei. 

"Viss, kas te tika pieminēts, ir attiecināms arī uz radio un televīziju. Visas mūsu iekārtas, visi radio un televīzijas raidītāji ir saņēmuši frekvenču lietošanas atļaujas. Jebkura iekārta, kas veic kaut kādus parazītiskos izstarojumus šajos diapazonos, traucē gan radio, gan televīzijas uztveršanai," skaidroja Mikučāns. 

Traucēt var pat šķietami sīkas iekārtas, kas visbiežāk darbojas 2,4 gigahercu frekvencē. 

"Bet mēs nerunājam tikai par 2,4 gigaherciem, jo tās iekārtas mēdz strādāt uz daudzām, dažādām frekvencēm, kuras neatbilst Eiropas standartiem, līdz ar to var traucēt radio un televīzijai," viņš piebilda. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti