Antarktīda – vieta, kur topošajiem astronautiem iepazīt dzīvi ekstrēmos apstākļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) Kosmosa aģentūra turpina realizēt ambiciozus plānus Visuma iekarošanai. Viena no aģentūras programmām, kas domāta cilvēku sagatavošanai Zemes gravitācijas lauka pamešanai, atrodas tepat uz Zemes, taču, iespējams, vienā no visgrūtāk aizsniedzamām mūsu planētas vietām – Antarktīdā.

Tieši šeit, kā skaidro Eiropas Kosmosa aģentūra, cilvēki var patiesi saprast, ko nozīmē pilnība izolācija – viens no visgrūtākajiem izaicinājumiem nākamajiem astronautiem, kas sapņo par mūsu mājas planētas pamešanu uz ilgu laiku.

Pašlaik šajā sasalušajā kontinentā ir iestājusies meteroroloģiskā ziema, nesot visgrūtākos pārbaudījumus. Tiem, kas šajā laikā dzīvo Konkordijas pētniecības stacijā, pašreizējie laikapstākļi tiešām atgādina kādu citu planētu. Termometra stabiņš šeit var noslīdēt līdz pat -80 grādiem un saule tā arī neuzaust mēnešiem, Antarktīdai ieslīgstot polārajā naktī. 

"Vienā brīdī es sāku pārdomāt savu lēmumu šeit ierasties. Taču lidmašīna jau bija aizlidojusi un atpakaļceļa vairs nebija," atzina Eiropas Kosmosa aģentūras ārste Beta Hīlija.

Eiropas Kosmosa aģentūra apgalvo, ka šāda ilgstoša uzturēšanās šaurā cilvēku lokā un šaurās telpās rada tādu pašu stresu, kādu piedzīvo astronauti starptautiskajā kosmosa stacijā. Un pat vēl vairāk – kosmosa stacijas no Zemes virsmas orbitē 400 kilometru attālumā, savukārt Konkordijas stacija atrodas 600 kilometru attālumā no citiem tuvākajiem cilvēkiem.

Pētnieki šeit uzturas gadu. Stacija atrodas 3000 metru augstumā, kur ir retināts skābeklis. Tikai tad, kad laiks kļūst gaišāks un temperatūras augstākas, pētnieki var doties iepazīt šo neparasto vietu, kas palīdz saprast, ko no cilvēka prasa atrašanās tik ekstremālos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti