Studenti apgūs valodu tehnoloģijas

Mākslīgais intelekts, mašīntulkošana un balss atpazīšana ir dažas no galvenajām valodu tehnoloģijām, ko izmanto plašs cilvēku loks. Turpmāk programmatūras varēs labāk un vairāk apmācīt orientēties arī latviešu valodā. Valodu tehnoloģiju apguvei izveidoti kursi Latvijas Universitātē (LU), Rīgas Tehniskajā universitātē un Rīgas Stradiņa universitātē. Patlaban tie paredzēti tikai studentiem, bet nākotnē tos varētu pasniegt arī ārpus studiju programmām.

Valodu tehnoloģiju apguve ir nepieciešama, vērtē profesori. Ar tiem iecerēts stiprināt studentu digitālās zināšanas un veicināt latviešu valodas iekļaušanu mūsu datoros, telefonos un programmās aizvien vairāk.

Valodu tehnoloģijas mēs izmantojam jau sen, piemēram, tulkojot valodas internetā, izmantojot balss atpazīšanu viedierīcēs un teksta gramatisko pārbaudi, rakstot ziņas. Kursi būs nozīmīgi arī latviešu valodas pastāvēšanai, norādīja LU Datorikas fakultātes profesore Inguna Skadiņa:

"Valoda un valodas dzīve modernajās tehnoloģijās ir ļoti aktuāla valodas ilgtspējai. Mēs visi izmantojam datorus, un ir svarīgi, ka latviešu valoda tur ir pārstāvēta un varam izmantot tās modernās tehnoloģijas, kas ir angļu valodai un citām lielajām valodām, kaut vai tāpēc, lai nodrošinātu ilgtspēju."

Mācības tiks nodrošinātas studentiem bakalaura, maģistra, kā arī doktorantūras studiju līmenī. Latvijas Universitātes Datorikas fakultāte to pasniegšanu sāks jau nākamnedēļ, bet Rīgas Tehniskā universitāte – martā. Kursi būs gan humanitāro, gan datorzinātņu studentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti