Digitālās brokastis

Pulsar Merger LRF XP50 termālā binokļa apskats

Digitālās brokastis

Atvērtās tehnoloģijas un latviski runājošas viedierīces. Intervija ar Pēteri Jurčenko

Ziņu tops: Kriptovalūtu regulējums, Twitter ķekšu ažiotāža un neveiksmīga Mēness misija

Tvitera «zilo ķekšu» sāga un viens «WhatsApp» konts vairākos telefonos. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Eiropas Parlaments pieņem kriptovalūtu regulējumu

Pēc divām atlikšanas reizēm Eiropas Parlaments (EP) veicis galīgo balsojumu par Kriptoaktīvu tirgus regulējumu, kas zināms arī kā MiCA jeb "Markets in Crypto Assets regulation". Ja to apstiprinās arī Eiropadome, tad dažādām kriptovalūtu kompānijām (digitālie maciņi, biržas u.tml.) būs pienākums reģistrēt savu darbību pie Eiropas Savienības dalībvalstu finanšu regulatoriem, vēstīja "Kursors".

EP deputāts deputāts Štefans Vergers nodēvējis MiCA par "pagrieziena punktu kriptovalūtu nozarē". Ar jauno likumprojektu Eiropas politikas veidotāji vēlas noteikt standarta regulējumu un izveidot saskaņotus noteikumus kriptovalūtu aktīviem ES ietvaros. MiCA tiks ietvertas arī vadlīnijas kriptovalūtu aktīvu darbībai, struktūrai un pārvaldībai. Tāpat būs iekļauti noteikumi par caurspīdīgumu attiecībā uz kriptovalūtu emisiju un tirdzniecību.

MiCA īpašie noteikumi, kas attiecas uz eiro piesaistītām digitālajām valūtām, stāsies spēkā 2024. gada jūlijā. Savukārt pārējie nosacījumi, tostarp tie, kas būs jāievēro kriptovalūtu pakalpojumu sniedzējiem, kļūs aktuāli 2025. gada janvārī.

2. "Twitter" piešķir zilos ķekšus slavenībām – grib viņi to vai nē

Sociālais tīkls "Twitter" kārtējo reizi nokļuvis krustugunīs tā dēvēto zilo ķeksīšu jeb blue checkmarks dēļ. Kā iepriekš ziņots, platforma mainījusi tās politiku un zilie ķekši vairs nav leģitimitātes simbols, bet gan par abonementa maksu nopērkama nozīmīte. Tajā pašā laikā nozīmīti platforma sākusi piešķirt slavenībām bez samaksas vai saskaņojuma – nemaz neprasot, vai viņi to vēlas.

Platformā novērots, ka gan basketbolistam Lebronam Džeimsam, gan rakstniekam Stīvenam Kingam, gan aktierim Viljamam Šatneram piešķirtas zilās nozīmītes. Portāls "The Verge" noskaidrojis, ka personas "Twitter" nav ne maksājušas, ne dalījušās ar savu telefona numuru verifikācijas veikšanai. Dažas ķekšus saņēmušās personas arī uzstājušas, ka nav to pirkuši, bet tas viņiem negribot ir piešķirts.

Idejas pretinieki pat uzsākuši "#BlockTheBlue" jeb "bloķē zilo" kampaņu, kuras ietvaros aģitē, lai "Twitter" lietotāji no sava profila bloķē visus tos, kuriem profilā redzams zilais ķeksis. Kustības aktīvisti skaidro, ka šāda veidā par naudu tiek nopirkta uzmanība, neskatoties uz to, cik vērtīgs ir saturs vai kāds ir vēstījums.

Kā vēstīja portāls "Techcrunch", ķeksis piešķirts arī aizsaulē aizgājušu personību tvitera kontiem – Maiklam Džeksonam, Čedvikam Bouzmenam, Polam Volkeram un Džamalam Hašogī u.c

3. Pirmā privātā misija uz Mēness beidzas nesekmīgi

Pirmā privātā nosēšanās uz Mēness ir beigusies ar neveiksmi pēc tam, kad Japānas jaunuzņēmums "ispace" zaudēja savienojumu ar savu Mēness nolaišanās ierīci, ziņo portāls "The Verge". Kad "Hakuto-R Mission 1" nosēšanās iekārta pietuvojās Mēness virsmai, inženieri atklāja, ka viņi vairs nespēj sazināties ar kosmosa kuģi.

"Pašlaik mēs neesam atjaunojuši saziņu ar nolaišanās ierīci," misijas tiešraides laikā sacīja "ispace" izpilddirektors Takeši Hakamada. "Tāpēc mums ir jāpieņem, ka mēs nevarējām pabeigt nosēšanos."

Pagājušā gada decembrī "ispace" palaida savu "Hakuto-R" nolaižamo aparātu no Kanaveralas zemesraga Floridā ar "SpaceX" raķeti "Falcon 9". Mēness nosēšanās iekārta ceļoja trīs mēnešus, lai sasniegtu Mēness orbītu. Misijas gaita neliecināja par gaidāmajām problēmām līdz savienojuma pazaudēšanai.

"Hakuto-R" nosēšanās kuģis pārvadāja divus Mēness visurgājējus: četru riteņu robotu no Apvienotajiem Arābu Emirātiem un vienu "Zvaigžņu karu" ("Star Wars") tematikai līdzīgu mini-visurgājēju, ko radīja "Sony" un Japānas rotaļlietu kompānija "Tomy".

Lai gan pati "Japānas Nacionālā kosmosa aģentūra" vēl nav mēģinājušas nolaisties uz Mēness, to pirmā Mēness misija notika 1990. gadā, kad kosmosa kuģis "Hiten" aplidoja apkārt Mēnesim, mērot kosmiskos putekļus. Šogad Japāna gan gatavojas vēl vienai misijai, lai nosēdinātu vēl vienu nosēšanās iekārtu uz Mēness virsmas.

4. RTU iniciatīva lielo datu izmantošanā vēža diagnostikā

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) izsludinājusi konkursu universitāšu studentiem programmas "INNO HEALTH HUB" ietvaros ar diviem izaicinājumiem. Abi no tiem saistīti ar lielo datu vai genomu datu analīzi vēža diagnostikā.

Vienai komandai būs jāmeklē risinājumi, kas saistīti ar šo datu izmantošanu ļaundabīgo audzēju ģenētikā, diagnostikā un prognozēšanā pediatrijā, otrai – jāpēta mākslīgā intelekta izmantošana lielo vai genoma datu analīzē agrīnai vēža diagnostikai augstas izšķirtspējas attēlos.

Programma ilgs septiņus mēnešus, kuru laikā studenti papildinās zināšanas ģenētikā, augstas jaudas skaitļošanā un mākslīgā intelekta tehnoloģijās, piedalīsies dizaina domāšanas, jaunrades, produktu attīstības un prototipēšanas darbnīcās, izstrādās un validēs prototipus. Prototipu izstrādei komandām būs pieejams līdz 45 tūkstošu eiro  finansējums, ko nodrošinās, pateicoties uzņēmuma "Mikrotīkls" ziedojumam. Studenti varēs pretendēt arī uz 450 eiro lielu ikmēneša stipendiju. Starpdisciplināro komandu darbu sekmēs arī augsta līmeņa eksperti.

Konkursa kārtībā programmā "INNO HEALTH HUB" tiks uzņemti līdz 25 studentiem. Pieteikšanās līdz 10. maijam.

5. "WhatsApp" turpmāk būs pieejams vairākos telefonos vienlaicīgi

Saziņas platformā "WhatsApp" turpmāk vienu lietotāja kontu varēs darbināt līdz pat četrās dažādās viedierīcēs. Kā vēstīja portāls "Kursors", šī iespēja strādā gluži kā "WhatsApp" savienošana ar datoru. Jaunā "WhatsApp" funkcija pieejama gan privātiem lietotājiem, gan arī "WhatsApp Business" kontiem, ļaujot izmantot uzņēmumiem vienu kontu vienlaikus vairākās ierīcēs, lai atbildētu uz klientu ziņām.

Šī "WhatsApp" iespēja tika izziņota vēl pagājušajā gadā, bet tikai tagad tā nonāk pie plašāka lietotāju pulka. Vienlaikus paziņots, ka "WhatsApp" automātiski noņems pieteikšanos no citām ierīcēm, ja ilgāku laiku netiks lietota pamata viedierīce, kurai ir piesaistīta SIM karte.

Jaunā iespēja pie lietotājiem nonākšot pakāpeniski, pat ar vairāku nedēļu novēlošanos. Tāpat būs iespēja "WhatsApp Web" saskarnē ievadīt telefona numuru un ar saņemto kodu pieteikties datora "WhatsApp".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti