Latvijas lielākajās augstskolās būs studiju kursi valodu tehnoloģijās

Pēdējā gada laikā bijis ārkārtīgi straujš lēciens valodu tehnoloģiju attīstībā. Starta šāvienu tam deva tērzēšanas robota "ChatGPT" klajā laišana, kas plašās pieejamības un ērtuma dēļ ļoti ātri piesaistīja miljoniem lietotāju visā pasaulē. Pieaug arī vajadzība pēc tajā strādājošiem speciālistiem, tāpēc trīs Latvijas augstskolas kopīgi īsteno projektu "Valodu tehnoloģiju iniciatīva".

Viens no projekta rezultātiem - izstrādāti jauni studiju kursi, kas Latvijas lielāko universitāšu studentiem dos iespēju apgūt aktuālas valodu tehnoloģijas. Kursu prezentācija plašākai publikai notiks otrdien, 30.janvārī, Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Zinātņu mājā.

Latvijas lielākajās augstskolās būs studiju kursi valodu tehnoloģijās
00:00 / 04:42
Lejuplādēt

Valodu tehnoloģijas mums līdzās - "Tēzaurs", "Balsu talka", mašīntulkošana

To, kas vispār ir valodu tehnoloģijas, vislabāk skaidrot ar konkrētiem piemēriem, atzīst Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesore Inguna Skadiņa. Šie piemēri uzskatāmi pierāda, ka

jau tagad valodu tehnoloģiju rīkus zina un izmanto lielākais vairums Latvijas iedzīvotāju, ikdienā par to nemaz neaizdomājoties.

"Piemēram, interneta vietne "Tēzaurs", ko ikdienā lieto studenti, skolēni, žurnālisti un citi, lai noskaidrotu kāda vārda nozīmi. Varbūt kāds ir pamēģinājis "Tildes" mašīntulkošanas sistēmu vai runas sistēmu. Vai arī virtuālos sarunu biedrus jeb čatbotus, par ko īpaši daudz pēdējā laikā tiek runāts. Vai, iespējams, kāds ir piedalījies "Balsu talkā", kas pašreiz notiek, un ierunājis nelielu fragmentiņu latviešu valodā," piemērus minēja Inguna Skadiņa.

Projekts "Balsu talka" aizsākās aizvadītā gada pavasarī, turpinās joprojām, un tā mērķis ir savākt pēc iespējas vairāk latviešu valodas runas paraugu, lai palīdzētu attīstīt tehnoloģijas latviešu valodā. Šai saistībā cilvēki aicināti veikt savus balss ierakstus, ierunājot projekta mājaslapā dažus teikumus.

"Balsu talka" ir tikai viens no soļiem, kas palīdz attīstīt tehnoloģijas, lai latviešu valoda varētu pēc iespējas pilnvērtīgāk iekļauties daudzvalodu vidē.

Latvijas augstskolas izstrādā jaunus kursus valodu tehnoloģijās

Ņemot vērā to, cik valodu tehnoloģijas strauji attīstās, Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, strauji pieaug arī vajadzība pēc šajā jomā zinošiem speciālistiem, un šai saistībā vairāku augstskolu sadarbībā ir izstrādāti jauni studiju kursi, kas studentiem dos iespēju apgūt aktuālas valodu tehnoloģijas.

"Mērķis ir sagatavot speciālistus, kas varētu šajā jomā strādāt, kas zinātu mašīntulkošanas sistēmas, runas sistēmas, mācētu taisīt valodas resursus.

Mērķis ir nevis viens izolēts kurss, kā tas ir, piemēram, pašlaik Datorikas fakultātē, bet vesels modulis, kas dod šo te zināšanu kopumu, lai sekmīgi varētu strādāt," skaidroja Inguna Skadiņa.  

Projektā sadarbojas trīs augstskolas – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Rīgas Stradiņa universitāte.

Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes studenti jaunizveidoto studiju kursu varēs sākt apgūt jau līdz ar pavasara semestra sākumu, 5.februāri. Līdzīgi kursi būs arī pārējās augstskolās.

Sākotnēji kursu varēs apgūt jau esošie studenti, bet vēlāk, iespējams, tiks uzrunāta arī plašāka auditorija.

"Šis ir tikai sākums, tā teikt, pirmie kucēni, kas tagad februārī tiks iedarbināti, bet projekts ilgs līdz 2026.gadam, un, manuprāt, tas ir ļoti būtisks aspekts, jo tehnoloģijas ļoti strauji mainās, un tāpēc ir ļoti grūti prognozēt, kāda situācija būs 2026.gadā. Un ir labi, ka mēs šos kursus, kas pašlaik tiks piedāvāti, vēl vairāku gadu garumā varēsim adaptēt, pielāgot, modernizēt, lai viņi nav vecmodīgi palikuši pa šo laiku," stāstīja Inguna Skadiņa.

Kursi dos plašāku skatu un iespēju būt konkurētspējīgākiem

Kursu izstrādē piedalījies arī LU asociētais profesors, Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs Normunds Grūzītis, kura darbības lauks jau daudzus gadus ir dažādu valodas rīku izveide.

Viņš uzskata, ka jaunie studiju kursi ir ļoti nozīmīgi, jo tie studentiem pavērs daudz plašāku skatu uz aktualitātēm valodu tehnoloģiju jomā un dos iespēju būt konkurētspējīgākiem ar citu valstu speciālistiem.

Normunda Grūzīša vadītā MI laboratorija tūlīt noslēgs darbu pie vērienīga starptautiska projekta "Selma".

"Šobrīd mēs sadarbībā ar Vācijas ziņu aģentūru, raidsabiedrību "Deutsche Welle" un citiem akadēmiskajiem un industrijas partneriem finalizējam projektu, kas saistīts ar daudzvalodu mediju monitoringu un arī kvalitatīva ziņu satura veidošanu vairākās valodās. "Deutsche Welle" strādā ar 30 valodām visā pasaulē, līdz ar to tas ir aktuāli, bet Eiropā vispār daudzvalodība ir ļoti aktuāla," stāstīja Normunds Grūzītis.

"Jā, patiesībā tie ir pilnīgi jauni rīki, kas šobrīd tiek aprobēti reālās ziņu veidošanas datu plūsmās," viņš piebilda.

Normunds Grūzītis, Inguna Skadiņa un citi projekta "Valodu tehnoloģiju iniciatīva" veidotāji piedalīsies jaunizveidoto studiju kursu prezentācijā, kas notiks LU Akadēmiskā centra Zinātņu mājā otrdien, 30.janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti