ASV radīta tehnoloģija, kas nedzirdīgajiem ļauj izbaudīt mūziku

ASV uzņēmums "Not Impossible Labs" ir radījis tehnoloģiju, kas ļaus izbaudīt mūziku arī vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem cilvēkiem. Ar haptiskām vestēm, kuras papildina roku un kāju aksesuāri, mūzikas skaņas iespējams pārveidot vibrācijās. Izgudrojumu koncertos paspējuši izmēģināt gan klasiskās mūzikas cienītāji, gan arī ASV popdīvas "Lady Gaga" fani.

Risinājums tapis projekta "Music: Not Impossible" jeb tulkojumā no angļu valodas "Mūzika: Nav neiespējama" ietvaros. Šīs iniciatīvas mērķis ir ļaut koncertus izbaudīt arī nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem apmeklētājiem.

"Music: Not Impossible" radītie haptiskie tērpi
"Music: Not Impossible" radītie haptiskie tērpi

Apģērbs sastāv no vestes, kā arī roku un kāju sprādzēm. Kopumā tērpā iestrādāti 24 dažādi vibrācijas punkti, kas pārraida mūziku:

Vijoles "ievibrē" krūškurvi, vēderdaļā dun čells un zemākas basa skaņas, plecus ieskandina pūšamie instrumenti, bet plaukstu locītavās "atskan" balss.

"Parasti neviens negaida, ka tas būs tik aizraujoši. Taču tad tu ieraugi tās sajūtas cilvēku acīs, un tas ir maģiski," ziņu aģentūrai "AFP" stāsta audio eksperts un "Music: Not Impossible" līdzdibinātājs Patriks Henlons. 

Iedvesmu "Not Impossible Labs" smēlās no nedzirdīgo klausītāju līdzšinējās pieredzes. Lai baudītu mūziku, cilvēki ar dzirdes traucējumiem nereti pieskaras skaļruņiem vai koncertzālēs - baletāžu un balkonu margām. Taču jaunā tehnoloģija dod iespēju "klausīties" ne tikai caur pirkstu galiem, bet ar visu ķermeni.

"Music: Not Impossible" radītie haptiskie tērpi
"Music: Not Impossible" radītie haptiskie tērpi

"Es ceru, ka mēs [ar šī apģērba palīdzību] caur vibrācijām un sajūtām nedzirdīgiem bērniem spēsim dot muzikālu pieredzi un iespēju veidot dzirdes atmiņas bibliotēku – pat ja viņi mūziku nedzird un tās ir tikai dažādas sajūtas," stāsta amerikāņu komponists Džejs Cimmermans, kura dzirde cieta 2001. gada 11. sepmtebra teroristu uzbrukumā ASV. 

Muzikālās vestes spēj atskaņot visdažādākos žanrus – no klasikas līdz rokmūzikai. Vestes izmantotas arī amerikāņu popdīvas "Lady Gaga" koncertos.

Prestižais Linkolna centrs Ņujorkā, kas ir viena no pasaules pazīstamākajām kultūrvietām, sadarbību ar projektu "Music: Not Impossible" uzsāka jau 2021. gadā, piedāvājot izbaudīt klasiskās mūzikas koncertus, kā arī brīvdabas klusās diskotēkas (angļu valodā – silent disco).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti