Digitālās brokastis

Viedtālruņa "Nothing Phone 2" apskats

Digitālās brokastis

Kas ir "dark web" jeb tumšais tīmeklis?

Ziņu topā: Drāma "OpenAI", "Starship" sprādziens un alternatīva "The Sims" spēlei

Drāma «OpenAI» uzņēmumā un alternatīva «The Sims» spēlei. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Drāma "ChatGPT" uzņēmumā "OpenAI"

Aptuveni gadu pēc mākslīgā intelekta čatbota "ChatGPT" uzlēciena, tā veidotāji "OpenAI" pagājušo piektdien no darba atbrīvoja izpilddirektoru Semu Altmenu. Šāds lēmums pieņemts, jo Altmens neesot bijis līdz galam atklāts pret "OpenAI" valdi, kā rezultātā neesot bijusi uzticība, ka viņš veiksmīgi spēs turpināt vadīt uzņēmumu. Līdz ar Altmenu no darba aizgāja arī uzņēmuma prezidents un līdzdibinātājs Gregs Brokmans, vēstīja portāls "The Verge".

Par pagaidu vadītāju iecēla tehnisko direktori Miru Murati. Nedēļas nogalē tika vākti paraksti un pirmdienas rītā ap 500 "OpenAI" darbinieki iesniedza Murati petīciju piesakot, – ja Altmens netiks atjaunots darbā, viņi draud pāriet darbā pie "Microsoft".

Nedēļas nogalē turpinājās sarunas par iespējamu Altmena atjaunošanu amatā. Altmens, tai skaitā, esot pieprasījis, ka viņa atgriešanās gadījumā no valdes aiziet visi tie locekļi, kuri bija par viņa atlaišanu. Tikmēr Altmens un Brokmans nedēļas nogalē izmeta ēsmu tirgū, izzinot viņu iespējas. Pēc vētrainām sarunām Altmens un Brokmans tomēr netika pieņemts atpakaļ un par pagaidu "OpenAI" vadītāju tika pieņemts bijušais "Twitch" vadītājs Emets Šīrs.

Tik augsta līmeņa speciālisti gan ilgi bez darba nepaliek – "Microsoft" izmantojis izdevību un pieņēmis Semu Altmenu darbā kā tā mākslīgā intelekta komandas vadītāju jeb CEO un Gregu Brokmanu kā tās locekli. "Microsoft" vadītājs Satja Nadella publiski apliecināja, ka "Microsoft" joprojām ir apņēmies saglabāt partnerību ar "OpenAI".

Taču tad tapa zināms, ka Sems Altmens tomēr atgriezīsies "OpenAI" kā tā vadītājs par spīti padomes dumpim pret viņu. Tāpat atgriezīsies arī bijušais prezidents Gregs Brokmans. No iepriekšējās padomes, kas Altmenu atlaida, darbu turpinās viens loceklis. Gaidāms, ka "OpenAI" padome tiks paplašināta un tajā piedalīsies kā "Microsoft" pārstāvis, tā pats Altmens.

Neskatoties uz drāmu vadības līmenī, "OpenAI" ierindnieki turpina savu darbu un ir laiduši klajā vērā ņemamu funkcionalitāti bezmaksas lietotājiem – iespēju sarunāties ar "ChatGPT" ar balsi, gan uzdodot vaicājumus, gan saņemot atbildes balsī. Iepriekš šī funkcionalitāte bija pieejama tikai maksas lietotājiem.

2. "Starship" kosmosa kuģa otrajā lidojumā tas paceļas kosmosā, taču uzsprāgst

18. novembris bija ne tikai Latvijas Republikas proklamēšanas gadadiena, bet arī diena, kad "SpaceX" veica tā otro milzīgā "Starship" kosmosa kuģa izmēģinājuma lidojumu. Tas ir kuģis, ar kuru kādu dienu iecerēts sasniegt Marsa virsmu, taču dažas minūtes pēc starta uzsprāga nesējraķete un pēc tam arī kosmosa kuģis.

Tomēr "SpaceX" atzinīgi novērtēja šo izmēģinājumu, jo raķete nolidoja tālāk nekā pirmā izmēģinājuma laikā aprīlī, kad tā eksplodēja četras minūtes pēc starta. Šoreiz raķete sasniedza kosmosu.

"Starship" eksplodēja astoņas minūtes pēc starta. "Starship" paredzēta pirmajiem astronautu lidojumiem uz Mēnesi kopš 1972. gada un potenciāli arī lidojumiem uz Marsu.

3. Reklāmdevēji atsakās no "X" platformas

Ja Īlona Maska "SpaceX" nedēļas nogale vērtējama ar plusa zīmi pēc daļēji veiksmīgā "Starship" kosmosa kuģa testa, tad sociālajā tīklā "X" bilde nebija tik skaista pēc tam, kad Īlons Masks veica ierakstus platformā, esot vienisprātis ar antisemītiskām konspirācijas teorijām.

Pēc Maska izgājieniem platformā savas reklāmas atsauca vai iepauzēja vairāki milzīgi spēlētāji: "Apple", "IBM, "Disney", "Warner Bros. Discovery.", "Paramount Global", "Comcast / NBCUniversal", "Lionsgate" un Eiropas Komisija. Maska darbības nosodījis arī Baltais nams.

"The Verge" vēstīja, ka tieši "Apple" ir bijis līdz šim viens no lielākajiem reklāmas spēlētājiem platformā. Uzņēmums regulāri iegādājās reklāmas laukumus, reklamējot tā produktus un pat ir iegādājies īpašas emocijzīmes platformā, kas parādās līdz ar tā prezentāciju pasākumiem.

4. Kas ir modernā fotogrāfija? Ir atbilde!

Pasaules Preses fotokonkurss jeb "The World Press Photo Contest" ir viens no senākajiem fotogrāfiju konkursiem, kas kopš 1955. gada izceļ tieši mediju veikumu foto lauciņā. To organizē Pasaules Preses foto fonds. Organizācija, reaģējot uz mākslīgā intelekta attīstību, atjaunojusi tā konkursa nosacījumus, izslēdzot iespēju iesniegt mākslīgā intelekta radītus attēlus.

Sākotnēji fonds izziņoja, ka pieļaus mākslīgā intelekta attēlu iesniegšanu Atvērtā formāta ("Open Format") kategorijā, taču vēsti ar šalkoņu uzņēma fotožurnālisti, uzsverot, ka šāds solis būs pāridarījums profesionāļu darbam.

Ir atjaunināti arī noteikumi par manipulācijām ar fotogrāfijām, kas "izgatavotas ar objektīvu fotokamerām", lai nodrošinātu lielāku skaidrību par to, kas ir mākslīgā intelekta ģenerēts attēls. Gaismas izmaiņas, piemēram, trokšņa slāpēšana, automātiskās korekcijas (piemēram, līmeņos, krāsās, kontrastā) un objektu izcelšana ir uzskaitāmi kā pieņemami mākslīgā intelekta rediģēšanas rīku piemēri, par kuru apjomu izlems konkursa organizācija un globālā žūrija. Tomēr nav atļauti rīki, kuru pamatā ir ģeneratīvie mākslīgā intelekta modeļi, kas attēlam pievieno jaunus datus attēlu palielināšanai un asināšanai, piemēram, "Adobe Super Resolution" un "Topaz Photo AI".

Lai atbildētu uz jautājumu, kas ir modernā fotogrāfija mākslīgā intelekta laikmetā, fonds kopā ar fotožurnālistikas iestādēm, vizuālajiem žurnālistiem un redaktoriem ar interesi un pieredzi šajā tēmā ir palīdzējis izstrādāt "skaidru ētikas standartu kopumu". Tie ir paredzēti, lai nodrošinātu, ka fotogrāfijas ir "taisnīgs un precīzs attēlojums notikumam, kam fotogrāfs bija aculiecinieks", un tās nav radītas veidā, kas maldina sabiedrību, vēstīja "The Verge".

Starp citu, jau pērn Radio Naba fotokonkursa "Pagriez pasauli!" ietvaros vadījām diskusiju ar ekspertu dalību "Kā pagriezt pasauli ar fotogrāfijas palīdzību", kur diskutējām par modernās fotogrāfijas attīstību un nākotni. Tieši šobrīd LSM.lv portālā atradīsi top 21 fotogrāfiju un līdz 28. novembra pusnakti vari nobalsot par sev tīkamāko.

5. "The Sims" spēlei jauns konkurents – "InZoi" avatari

Leģendārajai videospēlei "The Sims" uzradušies vēl vieni konkurenti! Populārās videospēles "PUBG" veidotāji prezentējuši tās jaunāko projektu "InZoi", kas solās būt jauna dzīves simulācijas spēle ar pavisam jaunu vizuālo stilu, kas izmanto "Unreal Engine 5" spēles dzinēja sniegtās priekšrocības.

Izstrādātāji "Krafton" prezentēja spēli, kas pēc izpildījuma ļoti līdzinās "The Sims", liekot cilvēciņiem darīt ikdienišķas darbības. Pat darbību izpildījums, piemēram, plaukta sakārtošana veikalā ļoti līdzinās "The Sims" – cilvēciņš uzsāk plaukta krāmēšanu, čiks, un gatavs!

Atšķirībā no "The Sims" cilvēciņus nesauc gan par simiem, bet par inzoju avatariem. Tie veido savstarpējās attiecības, strādā savās profesijās un mijiedarbojas cita veida aktivitātēs. Oficiālais spēles reklāmas rullītis atrādījis jau tādas profesijas kā veikala darbinieks un ugunsdzēsējs, redzama karaoke dziedāšana u.tml., vēstīja "Techspot".

"Krafton" atklāja, ka spēli jau izstrādā vairāk kā gadu. Uzņēmums nebaidās no salīdzinājumiem ar spēli "The Sims", taču cer, ka varēs izcelties ar ko īpašu. Aplēses, kad spēle iznāks, ir ļoti aptuvenas, taču mērķis ir 2024. gads, un vēl nav zināms, vai spēles pamata versija būs maksas vai bezmaksas.

Jāizceļ, ka ir pagājuši deviņi gadi kopš "The Sims 4" izlaišanas, taču "EA" ir ļoti maz runājuši par sērijas nākamo lielo daļu. Šī gada sākumā uzņēmums apstiprināja, ka gaidāmo "Sims" projektu varēs spēlēt bez maksas, taču tas netiks nosaukts par "The Sims 5". "EA" vēlas, lai nākamā spēle piedāvātu alternatīvu "The Sims" spēlēšanas veidu, līdzās pastāvot "The Sims 4". "InZoi" varētu patikt spēlētājiem, kas meklē nākamo tehnoloģisko lēcienu dzīves simulācijas žanrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti