Digitālās Brokastis

Elektroskrejriteņu drošas braukšanas ABC. Kā iztikt bez traumām?

Digitālās Brokastis

"Volkswagen ID Buzz" elektriskā busiņa apskats #DigitālāsBrokastis

Ziņu tops: Jauna "Counter-Strike" spēles versija un māklsīgā intelekta draudi dizaineriem

«Midjourney» mākslīgā intelekta bilžu radīšanai un «The Sims» konkurents. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Liepājā krustojumā dators fiksēs sarkanās gaismas pārkāpumus

Liepājā, Uliha un Robežu ielas krustojumā, sākusi darboties ar mašīnredzes risinājumu aprīkotā viedā satiksmes kontroles iekārta. Tas ir pirmais šāda tipa risinājums Latvijā, kas oficiāli iekļauts satiksmes uzraudzības sistēmā un fiksēto informāciju par autovadītājiem, kuri šķērsojuši krustojumu pie sarkanās gaismas, nodos Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) un Pašvaldības policijas datubāzēm, lai pārkāpējiem tiktu piemērots administratīvais sods.

Viedais risinājums testa režīmā minētajā krustojumā darbojas jau kopš 2019. gada rudens, taču līdz šim tas tikai fiksējis pārkāpēju statistiku. Tā ir gana iespaidīga – pēdējos 8 mēnešos kopā fiksēts vairāk nekā 600 sarkanās gaismas pārkāpumu. Šopavasar Liepājas pilsēta noslēgusi līgumu ar LMT par risinājuma oficiālu iekļaušanu satiksmes uzraudzības sistēmā, lai uzlabotu satiksmes drošību un novērstu pārkāpumus.

Viedais luksofors spēj veikt dažādas funkcijas: tas atpazīst un klasificē objektus, nosaka to trajektoriju un atrašanās vietu, atpazīst un nolasa automašīnu numurus, spēj noteikt luksofora signālu. To veido īpaši konfigurēts, ar datorredzes algoritmiem aprīkots mini dators, divas augstas izšķirtspējas videokameras, tīkla aprīkojums, stiprinājumi un LMT izstrādāta programmatūra.

LMT viedās kameras galvenā inovācija ir tās spēja nolasīt datus patstāvīgi. Kamerai nav jābūt savienotai ar luksofora vadības sistēmu, tā nolasa un atpazīst gaismu luksoforā un auto kustību, kā arī automašīnas numurzīmi, ko saglabā sistēmā. Šī kamera ir uzstādāma mazāk nekā dienas laikā un neprasa specifisku tīkla konfigurāciju. Tā darbojas 4G tīklā, bet plānots, ka nākotnē tās darbībai tiks izmantots arī 5G.

Šobrīd Liepājā uzstādītais viedais risinājums spēj atpazīt luksoforā degošo gaismas signālu, auto un tā numurzīmi. Balstoties uz šo pašu risinājumu, iespējams veidot arī jaunus algoritmus, kas spēj noteikt citus pārkāpumu veidus – braukšanu pa sabiedriskā transporta joslu, apstāšanos krustojumā, neatļautus pagriezienus, vilciena pārbrauktuvju neatļautu šķērsošanu, braukšanu pretēji pa vienvirziena ielu, sastrēgumu apbraukšanu pa apmalēm, braukšanu bez ķiverēm A kategorijas transportlīdzekļiem, OCTA un tehniskās apskates pārkāpumus pēc numurzīmes.

2. "Midjourney 5" uzlabo gandrīz visus mākslīgā intelekta ģenerēto attēlu aspektus

"Midjourney", pētniecības laboratorija, kas izstrādā mākslīgā intelekta attēlveidošanas programmatūru, ir izlaidusi sava jaunākā produkta "Midjourney V5" beta versiju. Jaunā versija šķietami piedāvājot augstāku attēla kvalitāti, daudzveidīgākus rezultātus un stilu dažādību un tamlīdzīgus uzlabojumus, salīdzinot ar iepriekšējo versiju.

Programmatūra izmanto mašīnmācīšanos, lai ģenerētu reālistiskus attēlus no vienkāršām teksta pavēlēm. Lietotāji sociālajos medijos jau ir kopīgojuši simtiem piemēru, parādot, kā "Midjourney V5" var radīt satriecošus portretus, ainavas, skatus ar dzīvniekiem un daudz ko citu. Rezultāti bieži ir tik reālistiski, ka tie robežojas ar cilvēku radīto.

Tomēr ne visi ir pārsteigti par tehnoloģiju. Daži ir pauduši bažas, ka "Midjourney V5" varētu tikt izmantots viltotu attēlu radīšanai un cilvēku maldināšanai. Citi programmatūras kļūdas pēc arī saņēmuši rezultātus, kas ir bijuši atbaidoši vai satraucoši. Programmatūrai joprojām esot dažādi ierobežojumi un problēmas, kas jāpārvar, pirms to var plaši izmantot, vēstīja vietne "Techspot".

Kā "Digitālajām brokastīm" pastāstīja Risto Māsingu, mākslīgā intelekta tekstuālo vaicājumu inženieris no bloga "maasing.eu", "Midjourney" tagad spēs apstrādāt brīvi rakstītu tekstu, ne tikai atslēgvārdus. Lietotājs var tam iedot garāku un detalizētāku aprakstu par to, kāda ir iedomātā aina, un atpakaļ saņemt daudz detalizētāku attēlu. Jaunā "Midjourney" versija iet ļoti labi kopā ar "GPT-4", jo viena no tā priekšrocībām ir ļoti detalizētu aprakstu ģenerēšana. Attēli ar ēdienu, sociālo mediju ierakstu attēli, mazie attēli video rullīšiem un blogu bildes.

Lielākais izaicinājums "Midjourney" ir gūt skaidrību, vai tā ģenerētie attēli ir oriģināli vai arī tos ir kāds iepriekš jau ir uzņēmis vai izveidojis. Tas mācīšanās procesā izmanto lielu lērumu ar attēliem, kas jau iepriekš ir radīti. Par šo jautājumu vēl gaidāma liela diskusija, kas ir attēlu oriģinālais autors. Intelektuālā īpašuma jautājumi ir ļoti būtiski un pagaidām to iznākums vēl ir nezināms. Kopumā šie rīki mums ļauj vizualizēt visu, ko iedomājamies. Sākot no tēliem grāmatā līdz jebkādai abstraktai idejai, kas var ienākt prātā. Tehnoloģija ir ļoti jaudīga, bet mēs tikai pakāpeniski atklājam tās potenciālu un iespējamos pielietojumus.

3. "Baidu" strādā pie "ChatGPT" alternatīvas Ķīnas tirgum

Ķīnas interneta milzis "Baidu" strādā pie sava mākslīgā intelekta čatbota "ChatGPT" konkurenta ar nosaukumu "ERNIET bot", vēstīja vietne "Kursors". Pie "ERNIE bot" jeb Enhanced Representation through Knowledge Integration "Baidu" strādā jau apmēram desmit gadus un pirmo reizi to palaida 2019. gadā. Pēdējo mēnešu laikā "ERNIE Bot" saņēmis virkni uzlabojumu, lai kvalitātes ziņā neatpaliktu no "OpenAI" nupat prezentētā modeļa "GPT-4".

"ERNIE Bot" orientēts tieši uz Ķīnas tirgu. Tā zināšanu krātuvē ir vairāk nekā 550 miljardi dažādu faktu par un ap Ķīnu, kas varētu ierobežot tā lietojamību, jo robots varētu nezināt par dzīvi ārpus šīs valsts. "ERNIE Bot" gan to cenšas kompensēt, parādot savu varēšanu runāt dažādos ķīniešu dialektos, kā arī ģenerēt attēlus un video balstoties uz teksta komandām.

"Baidu" izpilddirektors Robins Li atklājis, ka līdz šim jau 660 uzņēmumi pieteikušies "ERNIE Bot" tehnoloģijas izmantošanai. Vienlaikus viņš uzsver, ka čatbots pagaidām vēl nav gatavs plašai lietošanai, tāpēc piekļuve tam atvērta ļoti ierobežotam cilvēku lokam, kuri saņēmuši uzaicinājumu.

Tikmēr pats "ChatGPT" arī nesnauž. "Microsoft" ziņojis, ka drīzumā tas ar "DALL-E" sistēmas palīdzību "Bing" čatā varēs arī pieprasīt uzģenerēt attēlus. Savukārt "LinkedIn" piedāvās lietotājiem uzģenerēt aprakstus par sevi, izmantojot lietotāja informāciju ar "ChatGPT" palīdzību. Bils Geits sava bloga rakstā ir proklamējis, ka ir sācies mākslīgā intelekta laikmets, kas pēc viņa vārdiem esot lielākais pavērsies tehnoloģiju attīstībā kopš grafiskās lietotāja saskarnes jeb Graphic user interface ienākšanas 1980. gadā (grafiskas ikonas nomainīja koda rindiņas terminālī).

4. "Tele2" izziņo VoWiFi balss sakaru pakalpojumu

Turpinot mobilā sakaru tīkla attīstību, multipakalpojumu uzņēmums "Tele2" pirmais Latvijā ieviesis VoWiFi (Voice over WiFi) balss sakaru pakalpojumu, kas primāri ļaus nodrošināt kvalitatīvākus balss sakarus iekštelpās, kur mobilo sakaru signāls mēdz būt svārstīgs.

Kā skaidroja "Tele2" tehniskā direktore Līga Krūmiņa, šī tehnoloģija būs noderīga iekštelpās, piemēram, lielos loģistikas centros, pagrabtelpās un ēkās, kuru mobilo sakaru signāla izplatībai ir fiziski šķēršļi. Līdz ar VoWiFi tehnoloģijas ieviešanu, klientiem ar atbilstošu tarifa plāna pieslēgumu būs iespēja pieslēgties WiFi tīklam un veikt augstas kvalitātes balss zvanus datu tīklā.

Lai to paveiktu, nebūs vajadzība papildus instalēt kādu mobilo lietotni vai programmatūru. Proti, ja cilvēks atradīsies ēkā, kur mobilo sakaru signāls ir mainīgs, telefons automātiski pieslēgsies tur esošajam WiFi tīklam un balss zvans tiks veikts datu tīklā. Lai veiktu balss zvanus, izmantojot VoWiFi tehnoloģija, var pieslēgties jebkuram WiFi tīklam, kas pieejams konkrētajā vietā.

Šobrīd šī tehnoloģija darbojas testa režīmā, un plānots, ka komercrežīmā tā sāks darboties šī gada laikā.

"Digitālās brokastis" vērsās arī pie pārējiem diviem operatoriem ar jautājumu par VoWiFi tehnoloģiju un saņēma atbildi no LMT, ka uzņēmums "līdz šim iekštelpu pārklājuma izaicinājumus aktīvi risinājis gan ar mazajām bāzes stacijām, gan arī ar repīteriem un signālu pastiprinātājiem. LMT testē arī VoWiFi tehnoloģiju. Tā kā pirmie Latvijā LMT ieviesa VoLTE, tad uzņēmums apzinās arī visus ar jaunas tehnoloģijas ieviešanas izaicinājumus un tos šobrīd risina (iekārtu savienojamības testi, tīkla salāgošana, pakalpojumu izstrāde utt)."

5. Eiropiešiem tiesības ierīces remontēt kā garantijas periodā, tā pēc tā beigām

Eiropas Komisija pieņēmusi jaunu priekšlikumu par kopīgiem Eiropas Savienības (ES) noteikumiem preču remonta veicināšanai, kas ļautu patērētājiem ietaupīt un samazināt atkritumu daudzumu. Ar šo priekšlikumu patērētājiem tiek ieviestas jaunas "tiesības uz remontu" gan juridiskās garantijas periodā, gan pēc tās termiņa beigām, vēstīja "Delfi".

Pēdējās desmitgadēs priekšroka bieži ir tikusi dota bojātu sadzīves preču nomaiņai, nevis remontam, un patērētājiem nav bijis pietiekama stimula labot savas preces pēc garantijas termiņa beigām.

Šis priekšlikums ļautu patērētājiem lietas vienkāršāk un izdevīgāk salabot, nevis aizstāt tās ar jaunām.

Turklāt lielāks pieprasījums palīdzētu attīstīties remonta uzņēmumiem, vienlaikus stimulējot ražotājus un pārdevējus izstrādāt ilgtspējīgākus uzņēmējdarbības modeļus.

Iesniegtais priekšlikums nodrošinātu, ka vairāk preču tiek remontētas juridiskās garantijas periodā un ka patērētājiem ir iespējas vienkāršāk un lētāk salabot tehniski remontējamas preces (piemēram, putekļsūcējus vai drīzumā – planšetdatorus un viedtālruņus) pēc garantijas termiņa beigām vai kad prece vairs nedarbojas nolietojuma dēļ. Juridiskās garantijas periodā pārdevējiem būs jāpiedāvā remonts, izņemot gadījumus, kad tas ir dārgāks nekā nomaiņa.

Pēc garantijas termiņa beigām patērētājiem būs pieejams jauns tiesību un rīku kopums, kas labošanu padarīs vienkāršu un izdevīgu. Patērētājiem būs tiesības pieprasīt ražotājiem salabot preces, kas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem ir tehniski remontējamas, piemēram, veļas mazgājamo mašīnu vai televizoru. Tā tiks nodrošināts, ka patērētājiem vienmēr būs pie kā vērsties, ja viņi gribēs salabot savas preces.

Tiks izstrādāts Eiropas kvalitātes standarts remonta pakalpojumiem, lai palīdzētu patērētājiem atrast remontētājus, kuri apņemas nodrošināt augstāku kvalitāti. Šis "vienkāršas remontēšanas" standarts būs pieejams visiem remontētājiem visā ES, kuri ir ar mieru uzņemties ievērot minimālos kvalitātes standartus, piemēram, attiecībā uz produktu izturību vai pieejamību.

EK priekšlikums ir jāpieņem Eiropas Parlamentam un ES Padomei.

6. "Epic Games" demonstrē "Unreal Engine" spēļu dzinēja evolūciju

Uzņēmums "Epic Games" pasākumā "State of Unreal 2023" demonstrēja spēļu dzinēja "Unreal Engine" versijas 5.2 uzlabojumus, kuru vidū bija pārsteidzoši reālistisku cilvēku seju atveidojuma jeb "MetaHuman" tehnoloģija, kā arī "Fortnite" ilgi gaidītie "Unreal Editor" rīki spēles vides papildināšanai, vēstīja portāls "The Verge".

Viens no lielākajiem "Unreal Engine" 5.2 versijas papildinājumiem ir jauni ģenerēšanas rīki, kurus "Epic" demonstrēja krāšņā, blīvā lapu koku mežā, kas daļēji izveidots ar šiem rīkiem. Demonstrācijā "Rivian" elektriskais pikaps brauca cauri mežonīgai kalnu notekai un tad ar pāris klikšķiem spēles inženieris "iemeta" meža takā koku, kas acumirklī dabiski tika iestrādāts apkārtējā vidē, izmainot tās izskatu un kokam dabiski iekļaujoties, tai skaitā, gaismas un ēnu ziņā. Šāda videospēles vides automatizācija nākotnē varētu ievērojami paātrināt videospēļu vides izstrādi.

Otrs lielais notikums bija iespaidīgās "MetaHuman" animācijas demonstrācija, kas cita starpā tika uzņemta tikai ar "iPhone" palīdzību. Tehnoloģija ļauj teju reāllaikā ierakstīt ar vienkārši videokameru cilvēka sejas vaibstus un tos pārnest uz animētu, digitālo vidi. Tas būtu ievērojams lēciens videospēlēs tik ļoti iecienīto cutscenes jeb režisēto ainu izstrādē. 

"Epic" parādīja pasaulē populārās "Fortnite" videospēles rediģēšanas rīku. Tas sniedz "Fortnite" spēlētājiem iespēju veidot vidi sev apkārt ar virkni jauniem rīkiem, lai izveidotu pielāgotas kartes un pieredzi. Un rīks ne tikai ļauj veidot ne vien ierasti krāsaino "Fortnite" spēles vidi, bet arī iemest savus tēlus pilnīgi cita paskata pasaulē. Kāpēc tas nepieciešams? Kaislīgākie spēlētāji šādā veidā var realizēt savas fantāzijas un izveidot iepriekš neredzētas pasaules, kurās mesties iekšā ar citiem spēlētājiem.

7. "Counter-Strike 2" iznāks 2023. gada vasarā

Pasaulslavenā kauju spēlei "Counter-Strike" ir oficiāli izsludināta tās jaunākā versija, kuru spēlētāju aprindās visticamāk varēs vienkāršo atpazīt pēc īsā nosaukuma "CS2" jeb "Counter-Strike 2". Spēle, kura debitēs vasarā, ir saņēmusi ievērojamus vizuālus un funkcionālus uzlabojumus, kurus paši izstrādātāji raksturo kā vislielāko tehnisko progresu spēles vēsturē.

"CS2" ir balstīts uz "Valve Source 2" spēles dzinēja. Neskaitot vizuālos uzlabojumus, pārstrādātas un uzlabotas spēļu kartes un uzlabotu lietotāja interfeisu, spēle piedzīvojusi arī funkcionālus uzlabojumus, no kuriem visvairāk, iespējams, varēs izjust tieši dūmu granātu darbībā. Tā vietā, lai dūmi no granātas katram spēlētājam tiktu renderēti individuāli, dūmu daļiņas būs reāla daļa no kartes un visiem izskatīsies vienādi. Tas ļauj ar dūmiem spēlēties, piemēram, šaujot cauri, lodes veidos tajos "caurumus". Iemetot dūmu mākonī granātu, tā izkliedēs uz mirkli dūmus, iespējams, atklājot to otrā pusē meklētos pretiniekus.

Laba ziņa visiem ādiņu krājējiem – "CS:GO" spēlē uzkrātais saglabāsies spēlētāju mantu sarakstā un pie tam tās izskatīsies vēl labāk jaunajā izgaismojumā. Slikta ziņa gan visiem krāpniekiem – ja krāpies un tiki nobanots "CS:GO", tad durvis būs ciet arī CS2.

8. Grafiskā dizaina programmai "Canva" jauni uzlabojumus

Tīmekļa dizaina platforma "Canva" izziņojusi jaunas funkcijas, lai atvieglotu attēlu izstrādi tiem, kam nav profesionālas dizaina pieredzes, piemēram, sociālo mediju saturam, prezentācijām un reklāmas materiāliem.

Viena no galvenajām funkcijām ir jaunais "Brand Hub", kas palīdz lietotājam saglabāt atbilstību savas organizācijas vizuālajai identitātei. Uzņēmuma konta administratori var iestatīt atļaujas, lai nodrošinātu, ka jebkuram izveidotajam saturam ir jābūt atbilstošam zīmolam, ierobežojot citu fontu un krāsu lietojumu.

Mākslīgais intelekts ienācis arī "Canva". "Magic Replace" rīks var aizstāt visu dizainu ar vienu klikšķi, ja lietotājiem ir jāatjaunina novecojis logotips vai grafika. "Magic Eraser" no attēla noņem nevēlamus objektus, un "Magic Edit" ļauj lietotājiem apmainīt vienu objektu pret citu, izmantojot mākslīgā intelekta ģenerētu saturu. Savukārt "Magic Design" rīks ģenerē personalizētas veidnes no jebkura augšupielādēta attēla, un ar mākslīgā intelekta darbinātu tekstu rakstīšanas palīgu var pēc pieprasījuma radīt rakstisku saturu kā prezentācijām, tā tīmekļvietņu lapām.

Citas jaunas funkcijas ietver tulkošanas rīku, kas var tulkot tekstu noformējumu vairāk nekā 100 valodās, kā arī rīku, kas var radīt veselu zīmola prezentāciju.

Pašlaik "Canva" ir vairāk nekā 110 miljoni ikmēneša lietotāju, kas ir par 30 miljoniem vairāk nekā kopš tā "Visual Worksuite" palaišanas pagājušā gada septembrī.

"Canva" jauno funkciju komplekts varētu apstrīdēt "Adobe" visuresamību dažos birojos, taču "Adobe" nesen paziņoja par jaunām "Adobe Express" integrācijām un mākslīgā intelekta līdzekļiem, lai konkurētu ar "Canva" pieaugošo popularitāti. Tomēr "Canva" jau tiek reklamēts kā "viss vienā" izveides rīks, ko ir viegli izmantot ikdienas grafiskā dizaina projektiem salīdzinājumā ar vairāk specializētām profesionālajām platformām.

9. "Life by You" – "The Sims" spēles konkurents

Pasaulē populārajai "The Sims" spēlei varētu šogad septembrī parādīties vērā ņemams konkurents no "Paradox Tectonic" spēļu studijas ar nosaukumu "Life by You". Spēle, kura vizuāli ļoti atgādina "The Sims 3" pēc sava izskata, sola atvērtā tipa pasauli, kurā varēs kontrolēt pilnīgi visus cilvēkus.

Kā viens no lielākajiem konkurences trumpjiem šai spēlei tiek minēta tās pielāgojamība – kā cilvēki un to izskats, tā mājas, kā karjeras, tā dzīves notikumi. Liels uzsvars tiek likts uz radīšanu, ļaujot spēlētājiem ne tikai spēlēties ar tēliem, bet noteikt teju visus to apkārtējās dzīves aspektus. Ja "Sims" spēlē sarunas ir sadalītas pa atsevišķiem atbilžu burbulīšiem, tad "Life by You" sola reālistiskākas sarunas. Citādi spēle būs klasisks simulators – ja negribi mazgāt traukus reālajā dzīvē, tad virtuālajā pasaulē no tā arī neizbēgsi.

10. IKEA Eiropā ievieš autonomu dronu sistēmu noliktavās

IKEA ir paplašinājusi autonomo dronu izmantošanu, lai uzskaitītu krājumus savās noliktavās visā Eiropā. "Verity" ražotie droni skenē un ieraksta preces uz katras paletes un ziņo par kļūdām vai trūkstošiem produktiem. Droni arī palīdz uzlabot produktu pieejamības precizitāti un samazina darbinieku roku darbu, stāsta portāls "The Verge".

Sadarbība starp IKEA un "Verity" aizsākās 2020. gadā Šveicē, bet tagad IKEA aptver ar dronu sistēmu 16 vietas sešās Eiropas valstīs. "Verity" ir uzņēmums, kas specializējas pašlidojošu dronu radīšanā dažādiem mērķiem, piemēram, noliktavām un koncertiem.

Konkrētais gadījums IKEA nav jaunums augsto tehnoloģiju risinājumu izmantošanā biznesa darbību optimizēšanai. IKEA savā Kovinas (Kalifornijas) veikalā izmanto automatizētu plauktu sistēmu, kas padara iekrāvēju darbu un sarūpē vairāk vietras preču noliktavā. IKEA ir arī eksperimentējusi ar automatizētu noliktavu Horvātijā, kur mazi roboti šķiro un pārvieto produktus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti