Rīta Panorāma

ASV Jūtas štatā ierobežo bērnu piekļuvi sociālajiem medijiem

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar LU Lībiešu institūta direktoru Valtu Ernštreitu

Pētnieks: Interese par lībiešu saknēm Latvijā aug

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Interese par lībiešiem pastāvīgi aug, jo lībieši ir tēma, kas, raugoties Latvijas kontekstā, ilgu laiku bija neredzamā bērna lomā. Tagad, vairāk apzinoties un saprotot, cik lielas ir pēdas un lībiešu saknes Latvijā, arī parādās vēlme noskaidrot vairāk, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Universitātes Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits.

2023. gads ir izsludināts par lībiešu mantojuma gadu, un Ernštreits skaidroja, ka tas ir ļoti zīmīgs lībiešu mūsdienu kultūrā, jo pirms simt  gadiem tika iesvētīts lībiešu karogs, lībiešu himna, izveidota pirmā lībiešu sabiedriskā organizācija. Savā ziņā tā ir lībiešu simtgade, viņš sacīja.

Tāpat pērnā gada nogalē nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā tika ierakstīta Vidzemes lībiskā kultūrtelpa, kas arī iezīmē lībiešu mantojuma parādīšanos vai pievēršanos lībiešu mantojumam arī ārpus "tradicionāli" Kurzemes, par kuru ir lielāks priekšstats saistībā ar lībiešiem.

"Doma bija caur šo gadu un notikumiem pievērst uzmanību tam, ka lībiskais ir visā Latvijā, it īpaši tajās vietās, kur lībieši savā laikā ir dzīvojuši. Cita lieta – mēs to pamanām vai ne," viņš skaidroja.

Ernštreits uzsvēra ka lībiskais mantojums ir mums visapkārt, arī tajā, kā runājam latviski. Cits jautājums, ka tas nav redzams, un ir arī aspekti, kas nav pētīti, jo salīdzinoši maz cilvēku skatījušies caur lībisko prizmu vai lībisko sakņu prizmu. Tomēr interese par lībisko aug, viņš atzina.

26. martā pirmo reizi notiks arī Lībiešu mantojuma diena – pēc Ernštreita teiktā, savā ziņā interesants un pārsteidzošs pasākums, jo iecerei rosināt cilvēkus ar simboliskiem žestiem parādīt savu piederību, sava novada piederību atsaucība bija liela. Vietnē libiesugads.lv var apskatīt punktus, kur šajā dienā tiks atzīmēta Lībiešu mantojuma diena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti