Digitālās brokastis

Elektroauto "GWM Ora 03" apskats

Digitālās brokastis

Mākslīgais intelekts praktiski - kā to uztrenēt?

Ziņu tops: Waze uzlabojumi, NVIDIA superčips un bezmaksas tehnoloģiju apmācības

«Waze» uzlabojumi, rakstīšana ar acīm un bezmaksas tehnoloģiju apmācības. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Waze" palīdzēs izbraukt apli un brīdinās par jaunām bīstamībām uz ceļa

Jau šomēnes "Android" ierīču lietotāji sāks saņemt atjauninājumu, kurā būs iestrādāts jaunums – apļveida krustojumu palīgs. Turpmāk "Waze" palīdzēs ieteikt pareizās joslas, lai autovadītājs nonāktu tur, kur plānots. Savukārt "iPhone" lietotāji funkciju saņems vēlāk, stāsta Kristaps Skutelis portālā "Kursors".

Tāpat "Waze" lietotāji saņems noderīgu funkciju, kas brīdinās par ātruma limita izmaiņām: ja maršrutā kādā posmā būs zemāks ātruma limits kā citviet, "Waze" lietotne par to laikus brīdinās, lai varētu izvairīties no ātruma pārkāpšanas. Lietotājs lietotāju varēs pabrīdināt par ātruma vaļņiem (guļošajiem policistiem), asiem līkumiem un ceļu apmaksas punktiem.

Ārzemēs "Waze" lietotāji tiks brīdināti arī par neatliekamās palīdzības transporta atrašanās vietu maršruta gaitā. Nereti savus ikdienas maršrutus nemainām, tāpēc ārzemju braucēji saņems papildus informāciju par mūsu ikdienas maršrutos notiekošo, lai vajadzības gadījumā varētu pamainīt brauciena maršrutu un galamērķī ierastos ātrāk.

2. "NVIDIA" prezentējusi tās jaunāko mikročipu platformu "Blackwell"

Tehnoloģiju uzņēmums "NVIDIA" tās "GTC 2024" konferencē prezentējusi jaunāko mikročipu "Blackwell" platformu, kura ne tikai piedāvā pārsteidzošus datu apstrādes ātrumus, bet arī dara to ar 25 reižu mazāku enerģijas patēriņu kā tās priekšteči, kas ir viena no praktiskajām problēmām tik jaudīgām sistēmām.

Jaunā platforma sastāv no diviem GPU jeb grafikas apstrādes blokiem un viena centrālā procesora bloka, kas uzmontēti uz vienas mikroshēmu plates. "NVIDIA" paredz, ka jauno platformu lielie tehnoloģiju uzņēmumi izmantos kā daļu lielos serveru skapjos, sasniedzot 1.4 eksaflopu jaudu. Kas ir 1 eksaflops? Desmit astoņpadsmitajā pakāpē izpildītu operāciju vienā sekundē.

Ko tas nozīmē praktiski? Salīdzinājumam, tipisks augstas klases GPU, kas pieejams patērētājiem 2023. gadā, var veikt aptuveni 1014 darbības sekundē. Tātad GPU, kas veic 1018 pakāpē operācijas sekundē būtu 1000 reižu ātrāks. Šāda veida veiktspējas uzlabošana var mainīt daudzas zinātnes un inženierijas jomas, piemēram, ļaut daudz ātrāk apmācīt dažādus lielo valodu mākslīgā intelekta modeļus, veikt simulācijas jaunizstrādātam kosmosa kuģim un tamlīdzīgi.

Grūti aptvert šādus ciparus, tāpēc prasījām Risto Māsingam, mākslīgā intelekta uzņēmuma vadītājam, lai vienkāršo: "Ņemiet jaunāko "iPhone 15 Pro Max": tam ir 6 kodolu centrālais procesors. Pie maksimālās jaudas tas veic aptuveni 32 gigaflopu darbības. Jaunā "NVIDIA" MI mikroshēma? 4,375 kvadriljoni "iPhone 15 Pro Max" jaudas! Ja jūs sakrautu tik daudz "iPhone" vienu uz otra, tie sasniegtu Urānu. Lūk, tā ir spēcīga vizualizācija!"

3. Bezmaksas apmācības "Iepazīsti tehnoloģijas"

Šonedēļ sākas pieteikšanās "Riga Techgirls" gadskārtējām bezmaksas apmācībām latviešu valodā – "Iepazīsti tehnoloģijas". Ikviens interesents tām mājaslapā iepazistitehnologijas.lv var pieteikties līdz šī gada 15. aprīlim. Apmācības nav tikai meitenēm, tās pieejamas ikvienam un bez maksas – gan sievietēm, gan vīriešiem, gan jauniešiem, gan senioriem, tai skaitā būs nodrošināts arī surdo tulkojums. "Iepazīsti tehnoloģijas" notiek latviešu valodā attālinātā formātā no 16. aprīļa līdz 13. jūnijam, tādējādi nodrošinot ikvienam iespēju piedalīties programmā no jebkuras vietas Latvijā vai citās valstīs un skatīties apmācību ierakstus sev vēlamajā laikā un vietā.

"Iepazīsti tehnoloģijas" apmācības paredzētas, lai paplašinātu redzesloku, iepazītos ar dažādiem informāciju tehnoloģiju virzieniem, izprastu, kā zināšanas var noderēt dažādās nozarēs, kā arī gūtu priekšzināšanas par pārkvalificēšanos darbam IT nozarē. Apmācību procesā tiks organizēti arī klātienes pasākumi dalībniekiem un noslēgumā tiks izsniegti sertifikāti tiem programmas dalībniekiem, kuri veiksmīgi apguvuši programmas saturu un izpildījuši visus nosacījumus.

Kopš pirmajām mācībām tās ir apguvuši jau teju 20 000 dalībnieku. Tajā piedalās dažādu dzimuma un vecuma pārstāvji.

Jaunākie "Iepazīsti tehnoloģijas" dalībnieki bija 15 gadus veci. Tāpat mācību dalībnieku vidū ir bijuši arī seniori, kuri sasnieguši 75 gadu vecumu.

Apmācības gan nenozīmē, ka katrs pēc šīm apmācībām kļūs par programmētāju. Tas ir arī viens no šo apmācību mērķiem – iepazīt, ka tehnoloģiju jomā ir daudz un dažādas jomas un speciālisti, ne tikai programmētāji. Lai pieteiktos dalībai programmā, jādodas uz iepazistitehnologijas.lv un jāaizpilda pieteikuma anketa.

4. "Microsoft" strādā pie acu rakstīšanas tehnoloģijas

Kompānija "Microsoft" publicējusi jaunu patentu risinājumam ar nosaukumu "Eye-Gaze", kas ļautu rakstīt ierīcēs ar acīm nevis pirkstiem, ziņo Keitija Krastiņa portālā "Kursors".

Lietotājs varētu rakstīt, skatoties uz taustiņiem ierīces ekrānā. Burti tiktu likti kopā, tehnoloģijai izsekojot acu kustības.

Esot padomāts arī par to, lai acis nenogurtu. To "Microsoft" cer panākt ar mākslīgā intelekta palīdzību, prognozējot gaidāmo tekstu. Lietotājam nebūtu jāraksta pilni vārdi, kas ietaupa gan laiku, gan tik ļoti nenogurdina acis.

"Microsoft" norāda, ka šo tehnoloģiju būtu iespējams integrēt tālruņos, planšetdatoros un personālajos datoros, un to varētu izmantot īsziņu, e-pastu rakstīšanai, kā arī tīmekļa pārlūkprogrammās, meklētājprogrammās un citās lietojumprogrammās ar teksta ievades opcijām.

5. "Space Wreck" - Latvijas Gada spēle 2023

Aizvadītajā nedēļā norisinājas "Latvijas Spēļu gada balva", kurā tika vērtētas 2023. gadā labākās latviešu izstrādātāju veidotās spēles. Šogad starptautiska žūrija 8 profesionāļu sastāvā visvairāk balvu piešķīra lomu un ceļojumu spēlei "Space Wreck", tai iegūstot uzvaru kategorijās "Labākā datorspēle", "Labākais Spēles dizains", "Labākais Mākslinieciskais dizains" un galveno titulu — "Gada spēle 2023".

Datorspēle "Space Wreck" iedvesmojusies no klasiskajām Rietumu lomu spēlēm un radīta old-school pikseļainā stilā ar sižetu, kas norisinās kosmosā 20 gadus pēc liela konflikta par asteroīdu ieguvi.

Kategorijas "Labākā Konsoļu spēle" pirmo vietu ieņēma virtuālās realitātes spēle "Pets & Stuff" no "HyperVR Games", kurā jāiejūtas mājdzīvnieku vetārsta un stilista lomā. Par "Labāko viedtālruņu" spēli atzīta "Lightsource Games" spēle "Idle Tycoon Laundry Lounge": krāsaina menedžmenta spēle, kurā spēlētājs rūpējas par savu apģērbu tīrītavu.

Tāpat balvas izpelnījās arī spēles "My First Convention is a Trap" (labākā "Game Jam" spēle), "My Little Universe" (labākais audio dizains), "Comrades and Barons: Gates of Freedom" (studentu simpātiju balva). Pirmo reizi balva pasniegta arī galda spēļu kategorijā, kur laurus plūca "Icecool Wizards".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti