Rīta Panorāma

Amerikāņu blūza dziedātājs Big Daddy Wilson ar grupu viesojas Latvijā

Rīta Panorāma

Eiropā turpinās plaši lauksaimnieku protesti

Pētnieci Renāti Melngaili pievērsties zinātnei mudinājis seriāls "CSI"

Organiskās sintēzes institūta pētnieci pievērsties zinātnei pamudināja seriāls «CSI»

Latvijas Organiskās sintēzes (OSI) institūta pētnieci Renāti Melngaili pievērsties zinātnei mudināja bērnībā redzētie seriāli, kuros bija redzams, kā laboratorijās tiek palīdzēts atklāt dažādus noziegumus. Tagad viņa stāsta, ka lielākā vai mazākā mērā daudz kas no seriālos redzētā patiešām ir izrādījies patiesība.

OSI pētniece Renāte Melngaile sacīja: "Tāda patiesa interese par ķīmiju man radās pamatskolas laikā. Es ar lielu aizrautību skatījos tādus seriālus kā "CSI" un "Nozieguma skelets". Un tad man radās priekštats, ka ķīmijas laboratorijā top atbildes uz būtiskiem jautājumiem noziegumu izmeklēšanai. Man bija priekštats, ka laboratorija saistās ar radošumu, zinātkāri un ka šeit notiek būtiski atklājumi, un šeit mēs risinām nozīmīgas problēmas."

Lai gan noziegumus viņa savā laboratorijā neizmeklē, viss pārējais lielākā vai mazākā mērā no seriālos redzētā patiešām izrādījies arī patiesība. Renāte saņēmusi Latvijas Zinātņu akadēmijas piešķirto Emīlijas Gudrinieces vārda balvu ķīmijā par darbu "Fluormetilēngrupas pārneses reaģentu izstrāde".

Viņa sacīja: "Kopā ar kolēģiem mēs 2019. gadā izstrādājām unikālu reaģentu, kas paredzēts fluormetilēngrupas pārnesei ar augstu potenciālu zāļvielu izstrādei. Doktorantūras laikā mans uzdevums bija izstrādāt piemērotu metodoloģiju, lai atspēkotu apgalvojumu, ka šim reaģentam ir augsts pielietojums medicīnas ķīmijā. Doktorantūras laikā es izstrādāju dažādas metodes, lai iegūtu fluora organisma savienojumus, un tas mums veiksmīgi arī izdevās, kā rezultātā mūsu pētījumi tika publicēti dažādos augstas klases žurnālos."

Pētniece skaidroja, kāpēc šādos pētījumos metodoloģijai ir būtiska nozīme: "Lai, piemēram, uzbūvētu šo velkmi, mums ir nepieciešami izejmateriāli, proti, būvbloki. Mums ir nepieciešami instrumenti jeb reaģenti. Un pats būtiskākais, mums ir nepieciešama instrukcija jeb metodoloģija, lai mēs varētu šo velkmi salikt kopā."

Tikmēr kolēģi Renāti raksturoja kā ļoti perspektīvu zinātnieci. "Doktorantūra ir dzīves posms, kurā studente izaug par īstu zinātnieku. Man ir jāatzīst, ka Renāte pēdējo gadu laikā, kopš mēs strādājam kopā, ir kļuvusi par zinātnieci. Viņa pieder jaunās paaudzes pētniekiem, kuriem ir gan talants, gan darba spējas, lai realizētu nozīmīgus pētījumus," norādīja Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs Jānis Veliks.

Savukārt Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieks Rams Kumars Nagarajans norādīja: "Viņa vienmēr ir ļoti runātīga, viņa saprotas ar visiem laboratorijā. Izbaudām sarunas ar viņu un viņas darbošanos laboratorijā."

Paralēli darbam laboratorijā un pētniecībā Renāte arī apmāca studentus. Savā darbā viņa visvairāk mīl radošo un zinātkāro atmosfēru un iespēju sastrādāties ar talantīgiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti