Digitālās brokastis

Tehnoloģiju pielietojums Latvijas Pastā

Digitālās brokastis

Izturīgais Cat S75 viedtālrunis

Tehnoloģiju ziņu tops. "Spotify" veikals, "WhatsApp" ielogošanās, Wi-Fi 7 un maksas "X"

«WhatsApp» bez paroles, gudrie zobu sargi un maksas «X». Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Mūziķu suvenīrus turpmāk varēs iegādāties arī caur "Spotify" platformu

Mūzikas straumēšanas platformā "Spotify" turpmāk ērti varēs iegādāties sava iecienītākā mūziķa vai grupas suvenīrus – no T-krekliem līdz platēm un šķiltavām. Jaunievedums ir turpinājums jau līdzšinējiem centieniem caur platformu mūziķiem gūt papildu peļņu – platformā var aplūkot gaidāmos mūziķa koncertu datumus, kā arī 2021. gadā "Spotify" jau uzsāka sadarboties ar "Shopify", lai savienotu mūzikas un pārdošanas platformas.

Ziņas apkopošanas brīdī "Digitālās brokastis" novēroja – lai gan platformā ir apskatāmi dažādu mākslinieku suvenīri, no Bejonses līdz "Foo Fighters" – tomēr pirkšanas brīdī lietotājs tiek aizvests uz atsevišķu mākslinieka uzturētu interneta veikalu. Tātad māksliniekiem ir jābūt savam interneta veikalam, kas jāsavieno ar "Spotify"

Platforma neiekasējot savu daļu no pārdoto labumu ienākumiem, taču tas esot viens no platformas centieniem palielināt mūziķu ienākumus, jo mūzikas straumēšana nav diez ko ienesīga. Labumu tirgošana pa tiešo "Spotify" varētu vismaz daļēji mierināt dumpīgākos mūziķus.

Pēc "Spotify" datiem, platformas ikgadējā gada noslēguma atskaite "Wrapped" radījusi nepieredzēti augstus pārdošanas rādītājus mūziķiem no "Spotify" platformas, jo tās lietotāji esot sajūsmā par savu klausīšanās statistiku un steidz iegādāties atbilstošu fana atribūtu.

2. "Android" lietotāji "WhatsApp" varēs ienākt bez paroles

Turpmāk "WhatsApp" lietotāji var droši pieteikties savos kontos, izmantojot tālruņa sejas atpazīšanas vai pirkstu nospiedumu skeneri, nevis rakstīt paroli un izmantot divu faktoru autenficikāciju. "Meta" piederošais uzņēmums vietnē "X" (iepriekš "Twitter") paziņoja, ka visiem "Android" lietotājiem ievieš bezparoles piekļuves atslēgas funkcijas atbalstu. Jaunā drošības opcija ļauj "WhatsApp" lietotājiem izmantot savas ierīces sejas, pirkstu nospiedumu vai PIN koda piekļuvi, lai atbloķētu un piekļūtu saviem kontiem, sekojot "Google" piemēram, kad tā pagājušajā nedēļā sāka mudināt lietotājus izveidot piekļuves atslēgas.

Kā "Digitālajām brokastīm" skaidroja tehnoloģiju drošības uzņēmuma "Possible Security" vadītājs Kirils Solovjovs: "Industrija ilgstoši meklē veidu, kā atteikties no parolēm, un passkey [ieejas atslēga – red.] ir līdz šim veiksmīgākais no šādiem risinājumiem. Passkey ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, tāpēc ir svarīgi saprast, kā tā strādā. Tas ir diezgan vienkārši. Passkey atšķiras no citām tehnoloģijām ar to, ka, izmantojot šo tehnoloģiju, tavs telefons izmanto kaut ko ļoti, ļoti līdzīgu drošai parolei. To nav iespējams uzminēt, ja vien to kāds nenopludina. Šī "parole" tiek glabāta tavā ierīcē, piemēram, viedtālrunī, un pirkstu nospiedums netiek sūtīts pakalpojuma sniedzējam, kas ir diezgan svarīgi. Pats telefons pārbauda biometriju un tālāk jau nosūta autentifikācijas atslēgu konkrētajai lietotnei, piemēram, "WhatsApp". Passkey ir drošāka un tā ir aizsargāta ar otro faktoru, kas ir šajā gadījumā biometrija – pirkstu nospiedums vai FaceID. Steigties mainīt piekļuves veidu nav nepieciešams, jo tā nav kāda ievainojamība, kas tikusi novērsta, bet pāriet uz to ir vērts, jo tā ir drošāka. Vienlaikus jāņem vērā, ka pastāv problēma brīdī, kad iekārta pazūd vai sabojājas, un passkey rezerves kopija neglabājas ne mākonī vai kaut kur citur. Tāpēc vērts pievērst uzmanību, kā konkrētais pakalpojuma sniedzējs rīkojas brīdī, kad lietotājs pazaudē savu vienīgo iekārtu ar passkey."

Ieejas atslēgas iepriekš "WhatsApp" testēja savā beta lietotāju lokā, taču tagad tās ir pieejamas parastajiem lietotnes lietotājiem operētājsistēmā "Android".

3. Viedie zobu sargi turpmāk sekos līdzi spēlētāju galvas traumām

Noritot pasaules čempionātam regbijā, "World Rugby" jeb atbildīgā organizācija par regbiju visā pasaulē izziņojusi, ka spēlētājiem nākotnē būs jāizmanto speciāli viedie zobu sargi, kas reāllaikā varēs ziņot par potenciālajām galvas traumām, vēstīja vietne "Kursors".

Jauno zobu sargu piegādās uzņēmums "Prevent Biometrics", un "World Rugby" šobrīd tajā investējusi līdzekļus aptuveni divu miljonu eiro apmērā. Viedie zobu sargi spēs noteikt, kādu paātrinājumu "saņem" spēlētāju galvas. Lielākais ieguvums būs tas, ka šie dati medicīnas personālam tiks piegādāti nekavējoties, jo viedās kapes nav absolūts nozares jaunums.

Ja tiks fiksēts par bīstamu uzskatīts mērījums, neatkarīgi no spēlētāja pašsajūtas un situācijas, medicīnas personālam būs iespēja viņu noņemt no spēles laukuma, lai veiktu pārbaudes. Zobu sargus varēs izgatavot pēc īpaša nospieduma, lai tie kārtīgi piegultu katram spēlētājam. Tāpat tajos būs iebūvēta bezvadu uzlāde un sinhronizācija.

Īpašie zobu sargi būs spējīgi izmērīt lineāro un leņķisko paātrinājumu, kā arī spēlētāja atrašanās vietu un saņemto kontaktu skaitu. Tie būs aprīkoti ar īpašu uzlādes kārbiņu, kas paralēli veiks dezinfekcijas funkciju. Jaunos zobu sargus būs nepieciešams izmantot gan treniņos, gan spēlēs, kas tiks fiksēts "World Rugby" noteikumos.

4. Septītās paaudzes Wi-Fi tehnoloģija ir pie apvāršņa

Wi-Fi 7 drīzumā būs pieejams, un tas solās būt ātrāks, uzticamāks un drošāks nekā iepriekšējie Wi-Fi standarti. Bet kas īsti ir Wi-Fi 7, un kā tas izmainīs bezvadu internetu? Wi-Fi 7 ir nākamās paaudzes Wi-Fi tehnoloģija, kuru paredzēts izlaist 2024. gadā. Tā pamatā ir jauns standarts (IEEE 802.11be), kura mērķis ir uzlabot Wi-Fi tīklu veiktspēju un efektivitāti dažādos scenārijos, piemēram, pārpildītā vidē, augstas noslodzes ierīcēs un lietojumprogrammām ar zemu latentumu jeb tādām, kurām nedrīkst būt lielas aizkavēšanās savienojumā.

Wi-Fi 7 piedāvās vairākas jaunas funkcijas un priekšrocības. Pirmkārt, lielāks datu pārraides ātrums: Wi-Fi 7 atbalstīs ātrumu līdz 30 Gb/s, kas ir aptuveni 10 reizes ātrāk nekā pašreizējais Wi-Fi 6 standarts. Tas nozīmē, ka varēsiet lejupielādēt vai straumēt augstas kvalitātes saturu ātrāk un vienmērīgāk nekā jebkad agrāk. Otrkārt, labāka spektra izmantošana: Wi-Fi 7 izmantos jaunu paņēmienu, ko sauc par ārkārtīgi augstu caurlaidspēju (extreme high throughput), kas ļauj vairākām ierīcēm efektīvāk koplietot vienu un to pašu frekvences kanālu. Tas samazina traucējumus un palielina jaudu, īpaši pārslogotās vietās, piemēram, lidostās, stadionos vai birojos. Un, treškārt, paaugstināta drošība: Wi-Fi 7 izmantos jaunu šifrēšanas protokolu, ko sauc par vienlaicīgu vienādojumu autentifikāciju (Simultaneous Authentication of Equals), kas nodrošina spēcīgāku aizsardzību pret hakeriem un noklausīšanās programmatūru. Autentifikācija arī vienkāršo savienojumu ar Wi-Fi tīklu, novēršot vajadzību pēc parolēm vai atslēgām.

Wi-Fi 7 ir ne tikai izrāviens patērētājiem, bet arī uzņēmumiem un nozarēm, kas savās darbībās paļaujas uz bezvadu savienojumu. Piemēram, Wi-Fi 7 var piedāvāt jaunas iespējas, piemēram, virtuālajai realitātei, paplašinātai realitātei, mākoņspēlēm, telemedicīnai, viedajām pilsētām utml. Wi-Fi 7 var atbalstīt arī citu bezvadu tehnoloģiju, piemēram, 5G, "Bluetooth" un "Zigbee", integrāciju, radot netraucētu un harmonisku bezvadu ekosistēmu.

Wi-Fi 7 joprojām tiek izstrādāts, un paies zināms laiks, līdz tas kļūs plaši pieejams. Tomēr daži uzņēmumi jau ir sākuši pārbaudīt un demonstrēt Wi-Fi 7 potenciālu. Piemēram, "Qualcomm" un "Intel" nesen paziņoja par saviem plāniem 2023. gadā laist klajā Wi-Fi 7 čipsetus. Tie nodrošinās nākamās paaudzes ierīces ar Wi-Fi 7, piemēram, viedtālruņus, klēpjdatorus, maršrutētājus, viedos televizorus un citus, vēstīja vietne "The Verge".

5. Platforma "X" testa režīmā sākusi vietām iekasēt maksu no jauniem lietotājiem

Saziņas vietne "X", kas agrāk bija pazīstama ar nosaukumu "Twitter", izmēģinājuma režīmā Jaunzēlandē un Filipīnās sākusi iekasēt samaksu par tās pamatfunkciju lietošanu. Šīs izmaiņas skar jaunos lietotājus, vēstīja LSM.lv.

Izmēģinājuma mērķis esot cīņa ar viltus profiliem un botiem.

Miljardieris Īlons Masks, kurš pērn iegādājās platformu, jau ieviesis vairākas pretrunīgi vērtētas izmaiņas, kuras asi kritizējuši lietotāji visā pasaulē.

Saskaņā ar izmēģinājuma programmu, kas nosaukta par "Not A Bot", jaunajiem lietotājiem Jaunzēlandē un Filipīnās būs jāmaksā gada maksa par iespēju publicēt ierakstus, saglabāt saturu grāmatzīmēs un pie ierakstiem spiest pogu "patīk".

Uzņēmums solīja, ka esošos lietotājus šis modelis neietekmēs.

Masks jau iepriekš rosinājis, ka visiem lietotnes "X" lietotājiem, iespējams, būs jāmaksā par piekļuvi šai platformai. Uzņēmējs sacīja, ka maksājumu sistēma ir vienīgais veids, kā cīnīties ar botiem jeb robotprogrammatūras izveidotiem un uzturētiem profiliem lietotnē.

Lietotāji šo ideju kritizēja, bet nozares eksperti brīdināja, ka tas padarīs "X" vēl mazāk pievilcīgu reklāmdevējiem. Jaunās izmaiņas uztvertas pozitīvāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti