Panorāma

Panākta vienošanās par pamieru Kalnu Karabahā

Panorāma

Panorāma

Latvieši kļūst par čempioniem raķešu kosmiskajā modelismā

Latvieši kļūst par čempioniem raķešu-kosmiskajā modelismā

Jaunieši no Latvijas 18 valstu konkurencē izcīnījuši pasaules čempionu titulu raķešu-kosmiskajā modelismā. Čempionāts notika Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), un Latviju pārstāvēja 12 dalībnieki dažādās kategorijās. 

Modelis tiek vadīts ar pulti un gaisā jānotur precīzi sešas minūtes. Kad tas ar raķešu dzinēja palīdzību astoņu sekunžu laikā uzlido gaisā, pacelšanās režīms tiek izslēgts, modelis planē pret vēju. Piezemēšanās jāveic pēc iespējas tuvāk nosēšanās laukuma centra punktam. 

Jauniešiem to izdevās izdarīt ļoti veiksmīgi arī uz pasaules lielās skatuves.

Noslēpums, kas ļāva pārspēt pasaules lielvalstis, ir domāšana kā putnam, atklāja tehniskās jaunrades nama "Annas 2" čempions raķešu-kosmiskajā modelismā Oskars Raudiņš.

"Tas ir ļoti sarežģīts uzdevums, jo mēs meklējam augšupejošas gaisa plūsmas. Kā putni, kad griežas uz riņķi un virzās uz priekšu. Tāpat arī mēs mēģinām atrast šīs augšupejošās gaisa plūsmas," stāstīja Oskars.

Daļa modeļu ir paštaisīti no visvieglākajiem un izturīgākajiem materiāliem, kādi pieejami. Tas ļāvis pārspēt ASV un Ķīnas pārstāvjus, kuri arī bija iekļuvuši finālā. 

"Šeit konkrēti mēs izmantojam supervieglu karbonu, kas ir nestandarts, kas ir 17 grami uz kvadrātmetru. Tad var iztēloties kvadrātmetru auduma, kas sver 17 gramus. Un no tā var uzbūvēt šos modeļus," skaidroja Oskars.

Pasaules čempione raķešu-kosmiskajā modelismā Karīna Limora atklāja, ka tikšana līdz čempionātam bijis vesels piedzīvojums.

"Mums pa ceļam tika pazaudēti modeļi, tad nakts sarunas ar aviokompānijām, lai tiktu pie modeļiem. Tad daļa atbrauca salauzta, un pavadījām dienas un naktis, lai to visu salabotu," piedzīvoto atstāstīja Karīna.

Iegūts arī ceļojošais kauss, uz kura otro reizi pēc 15 gadu pārtraukuma tiks iegravēts Latvijas vārds.

Lidmodeļu kopiju klasē, kurā jaunieši piedalījās ar "SpaceX  Falcon Heavy" repliku, netika iegūta medaļa, bet gan pieredze, jo modeļi tiek palaisti ar raķetēm, kuras, kā izrādījās, ASV ir ievērojami spēcīgākas nekā Eiropā.

Latvijas izlases pārstāvis raķešu-kosmiskajā modelismā Edijs Pumpurs atklāja, ka komandas lidmodelis gaisā sasprādzis un sadalījies. 

Kopumā gan interese par modelismu mazinās, sacīja čempiona titulu ieguvušais lidmodeļu un dronu skolotājs Oskars.

Kā iemeslu tam viņš minēja smago darbu, kas jāveic, garas stundas slīpējot un pilnveidojot lidmodeli. Tāpat pietrūkst arī finansējuma.

Pagaidām viņi bērnus māca, savas iniciatīvas vadīti, un cenšas piesaistīt atbalstītājus, lai dotos uz sacensībām. Tagad daļa no komandas kravā somas, lai dotos uz Koreju un piedalītos dronu sacensībās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti