Rīta Panorāma

600 dienas kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā

Rīta Panorāma

Pirmizrāde režisora Aika Karapetjana jaunajai filmai "Bezkaunīgie"

Ar "mākslīgo aci" Dubrovnikā lasa senus dokumentus

Ar «mākslīgo aci» Dubrovnikā lasa senus dokumentus

Horvātijas pilsētas Dubrovnikas arhīvā senu dokumentu lasīšanai izmanto daudzspektru skeneri, ko var dēvēt arī par mākslīgo aci. Vienīgā šāda iekārta Eiropā radīta Ročesteras institūtā Ņujorkā, Amerikas Savienotajās Valstīs.

Iekārta spēj strādāt 16 dažādās gaismas spektra daļās – no ultravioletā līdz infrasarkanajam, un attēls tiek radīts, saliekot šos uzņēmumus kopā. Process ir ļoti aizraujošs un dod iespēju ieraudzīt tekstus, kas pirms tam tikuši izdzēsti.

Pergaments viduslaikos bija ļoti dārgs materiāls, to izmantoja vairākkārt, tāpēc dziļākajos slāņos, iespējams, apslēpta ļoti vērtīga informācija.

Tomēr galvenais iekārtas uzdevums un priekšrocība ir spēja atjaunot bojātu vai padzisušu dokumentu tekstus, tai skaitā no 1000 gadu tālas senatnes.

Tostarp, piemēram, dokumentu par benediktīniešu klostera dibināšanu uz kādas salas 1023. gadā. Pētnieki cer arī labāk izpētīt Dubrovnikas valsts arhīvā  glabātos Raguzas Republikas dokumentus, kas radīti no 14. līdz 19. gadsimtam un atklāj tirdzniecības un politiskās saites reģionā un visā Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti