Rīta Panorāma

Čornobiļas suņi palīdz pētīt radiācijas ietekmi uz dzīvām būtnēm

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Izstrādā jaunu metodi fluora savienojumu ieguvei

Jaunais zinātnieks Latvijā izstrādā jaunu metodi fluora savienojumu ieguvei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Zinātņu akadēmija jauno zinātnieku balvu piešķīrusi Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) zinātniskajam asistentam Artūram Spergam, – viņš izstrādā jaunu metodi fluora savienojumu iegūšanai, kas nākotnē varētu palīdzēt izstrādāt jaunus medikamentus.

Jaunā zinātnieka Artūra Sperga ceļš uz zinātni aizsācies agrā bērnībā. Jau toreiz pārējiem ģimenes locekļiem vienmēr nācies atbildēt uz Artūra visdažādākajiem jautājumiem.

"Sākās jau no bērnības. Man vienmēr interesēja atrast atbildi uz jautājumu "kāpēc". Es meklēju atbildes, kāpēc parādības notiek tā, kā tās notiek, un nevis citādāk," viņš norādīja.

Vēlāk skolā Artūram labi padevās ķīmija. Ļoti interesējis šis priekšmets, tāpēc, stājoties augstskolā, viņš izvēlējās savu dzīvi saistīt tieši ar šo jomu.

Šobrīd Artūra ikdiena paiet Latvijas Organiskās sintēzes institūtā.

"Institūtā mēs nodarbojamies ar jaunu metožu izstrādi, kā rezultātā mēs iegūstam fluorētus savienojumus," viņš sacīja.

OSI zinātniskā asistente Elīna Līdumniece par savu kolēģi sacīja: "Artūrs ir ļoti izpalīdzīgs, laipns, vienmēr ļoti nosvērts. Var teikt, ka īsts miera iemiesojums, īpaši laboratorijā tas ir ļoti svarīgi. Viņš ir ļoti motivēts savam darbam. Varu teikt, ka mēs ļoti lepojamies ar viņa paveikto."

Artūrs nupat pabeidzis maģistrantūru un par savu pētniecisko darbu saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas jauno zinātnieku balvu. Viņa pētnieciskā darba nosaukums – "Dzelzs katalizēta fluormetilēngrupas pārnese no sulfonija sāļiem".

"Aptuveni 20% farmaceitisko preparātu savā struktūrā satur fluora atomu. Tas ir tādēļ, ka fluora atoms bieži vien uzlabo vielas īpašības. Jaunu metožu izstrāde fluorētu savienojumu iegūšanai ir ļoti būtiska.

Artūram, izmantojot dzelzs katalīzi, izdevies izstrādāt jaunu metodi fluora savienojumu iegūšanai.

"Tas nozīmē, ka mēs varam radīt jaunus medikamentus, pielietojot šo mūsu izstrādāto metodi," skaidroja jaunais zinātnieks.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktora vietnieks Aigars Jirgensons sacīja: "Milzīgs prieks, ka mums ir šādi jaunieši kā Artūrs. Tā ir mūsu nākotne, kas turpinās celt Latvijas zinātnes izcilību."

Artūrs plāno turpināt mācības doktorantūrā un nodarboties ar tālākiem pētījumiem. Zinātnē viņu visvairāk aizrauj iespēja radoši izpausties un īstenot savas idejas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti