Rīta Panorāma

Gazas ziemeļu daļu pametuši 50 tūkstoši palestīniešu

Rīta Panorāma

Jūrmalā notiks konference "Mācīties peldēt"

Ar Eiropas Eiklīda kosmosa teleskopu iegūti pirmie Visuma attēli

Ar Eiklīda kosmosa teleskopu iegūti pirmie Visuma attēli

Eiropas Kosmosa aģentūras zinātnieki publiskojuši pirmos attēlus, kas iegūti ar Eiklīda kosmosa teleskopa palīdzību. Projekta mērķis ir izveidot trīs dimensiju (3D) Visuma attīstības karti un pētīt tumšo matēriju un enerģiju.

Gandrīz piecus metrus garais un platais sengrieķu matemātiķa vārdā nosauktais kosmiskais aparāts aprīkots ar teleskopu, kura spoguļa diametrs ir 1,2  metri. Vēl divas iekārtas spēj novērot kosmosu gan redzamajā gaismā, gan infrasarkanajā spektrā un sniegs papildu informāciju.

"Eiklīda" projekta zinātnieks Johannes Laureijs pastāstīja, ka uzņemto attēlu ir daudz: "Šie attēli kopā sniegs mums iespēju iepazīt un izsekot kopējās Visuma struktūras attīstību 10 miljardu gadu garumā. Un "Eiklīda" mērķis ir izveidot šo milzīgo 3D izplešanās karti un iegūt no tās informāciju par tumšās matērijas un tumšās enerģijas īpašībām."

Nekad iepriekš nav izdevies iegūt tik asus tālā Visuma liela sektora attēlus, kur redzamas daudzas z...
Nekad iepriekš nav izdevies iegūt tik asus tālā Visuma liela sektora attēlus, kur redzamas daudzas zvaigžņu kopas

Aparāts uz savu "darba vietu" netālu no Džeimsa Veba teleskopa pusotra miljona kilometru attālumā tika palaists jūlijā, un šonedēļ publiskoti pirmie iegūtie attēli.

Nekad iepriekš nav izdevies iegūt tik asus tālā Visuma liela sektora attēlus, kur redzamas daudzas zvaigžņu kopas – galaktikas, kā arī slavenais Zirga galvas miglājs. Taču tas ir tikai sākums, un tuvāko sešu gadu laikā zinātnieki apsekos trešdaļu debesu juma un kosmosa objektus attālumā līdz 10 miljardiem gaismas gadu.

Slavenais Zirga galvas miglājs
Slavenais Zirga galvas miglājs

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti