Dienas ziņas

Par neiztīrītām stāvvietām Rīgā piemēros sodus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

LU radīta epidemioloģisko risku novēršanas sistēma

Latvijas Universitātē radīta epidemioloģisko risku novēršanas sistēma

Sezonā, kad arvien vairāk cilvēku slimo ar dažādām elpceļu vīrusu infekcijām, ārkārtīgi būtiska ir iekštelpu gaisa kvalitāte. Latvijas Universitātes pētnieki radījuši sistēmu, kas iekštelpās mēra gan gaisa kvalitāti, gan arī cilvēku darbības, kas to ietekmē. Tādējādi ievērojami var samazināt epidemioloģiskos riskus.

Latvijas Universitātes (LU) studenti un mācībspēki pie šīs idejas sāka darboties kovida laikā 2020. gadā.

Tagad tā gadu jau darbojusies eksperimentālā režīmā, pilnveidota, un nu sistēmas prototips ir gatavs. Ar telefonu noskenējot kvadrātkodu, jebkurš var redzēt, cik liela iespēja varētu būt inficēties telpā, kurā tūlīt dosies iekšā. Dati parāda gaisa temperatūru, mitrumu, ogļskābās gāzes daudzumu un arī cilvēku skaitu. To visu fiksē kamera.

"Tā fiksē arī specifisko trokšņu notikumus, piemēram, klepošanu, šķaudīšanu, šņaukšanu, skaļu runāšanu, dziedāšanu, jo tie ir tie notikumi, ar kuru palīdzību cilvēks tātad izmet visvairāk aerosolu no mutes ārā," skaidroja LU Skaitliskās modelēšanas institūta vadošais pētnieks Andris Jakovičs.

Mērāmo lielumu ailītēs darbojas luksofora princips – ja viss ir labā līmenī, ir zaļā krāsa, bet, ja ir ievērojami riski inficēties, tad ailītes iekrāsosies dzeltenas vai sarkanas.

Sistēma jau darbojas divās Latvijas Universitātes Zinātņu mājas biroju telpās un vienā studentu auditorijā.

"Tā ne tikai informē par šo risku, bet arī aktīvi to ietekmē. Jaunajā sistēmā mums ir arī iekārta, kura filtrē un ar ultravioletajiem stariem arī dezinficē tai cauri plūstošo gaisu, tādējādi samazinot šo infekcijas risku telpā," stāstīja LU Skaitliskās modelēšanas institūta laboratorijas vadītājs Jānis Virbulis.

Mērījumi rāda, ka, sistēmai filtrējot gaisu, inficēšanās risku iespējams samazināt divas reizes.

Laboratorijas vadītājs uzsvēra, ka gaisa attīrīšanas sistēma ir efektīva, jo, lai panāktu tādu pašu rezultātu ar vēdināšanu, ziemā tiktu patērēts simtreiz vairāk siltumenerģijas.

"Iekārta tiek arī vadīta no šīs mērsistēmas un modeļu sistēmas un ieslēdzas tikai tad, ja attiecīgi tiek novērtēts no modeļa, ka telpā ir bīstami. Tas nozīmē, ja ir daudz cilvēku, vai kāds ir klepojis, vai šķaudījis, vai ir daudz runājošo," skaidroja Jānis Virbulis.

Inficēšanās riska novēršanas sistēmas prototips ir izstrādāts un pabeigts, taču to turpinās testēt.

Projekta autori meklēs uzņēmumus, kas varētu iegādāties licenci, lai sistēmu ražotu.

Ideja tapa kovida laikā, kad visa uzmanība bija veltīta Covid-19  vīrusam, taču tā ir pielāgota arī citu gaisa pilienu veidā pārnēsājamo infekciju izplatības riska mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti