Panorāma

Slēpošanas trasēs Latvijā daudz interesentu

Panorāma

Panorāma

LU Dabas mājā apskatāma Latvijas minerālu kolekcija

​​​​​​​Aizkraukles ahāts un Baldones meteorīts – Dabas mājā plaša Latvijas minerālu kolekcija

Interese par ģeoloģiju Dmitrijam Vorobjovam sākās bērnībā ar skaistu akmentiņu vākšanu piekrastē. Tagad jau kā ģeoloģijas studentam viņam pieder viena no pilnīgākajām Latvijas minerālu kolekcijām, tostarp pirmie zināmie vērtīgo kvarca paveidu atradumi dolomīta atradnēs. Kolekciju var aplūkot Latvijas Universitātes (LU) Dabas mājā. 

Ilgus gadus Dmitrijs vēlējās savā minerālu  kolekcijā iegūt kādu Latvijas meteorīta fragmentu, un nesen vēlme piepildījās. No kolekcionāra ASV izdevās iegādāties gabaliņu Baldones jeb Misas meteorīta, kas nokritis 1890. gadā.

"Fragments sver 2,9 gramus. Tas ir vēsturisks meteorīts," pastāstīja LU ģeoloģijas maģistrantūras students Vorobjovs. "Latvijā zināmi tikai četri meteorīti, tāpēc šim fragmentam ir ļoti liela vērtība." 

Šis ir otrais gadījums, kad meteorīts, kaut dažu gramu veidā, atgriežas Latvijā, kur tas nokritis. Sākotnēji tas svēra vairāk nekā piecus kilogramus, bet, ceļojot cauri gadsimtiem, Baldones meteorīts sadalīts fragmentos un izklīdis pa visu pasauli.

Izstādē kopā ar kosmisko objektu apskatāmi vēl apmēram 250 minerālu paraugu, kas ievākti dažādās Latvijas vietās,  tostarp arī reti kvarca paraugi.

"Atradām tikai divas vietas, kur sastopams tādā skaistā veidā. Netālu no Aizkraukles," paskaidroja Vorobjovs. "Tas ir ahāts, unikāls atradums Latvijai. Pusdārgakmens, un līdz šim Latvijā nebija zināms par to eksistenci."

Lielākā daļa paraugu iegūti karjeros, kur atsegti devona perioda ieži, kas veidojušies pirms 350 miljoniem gadu.

"Tas ir getīts – dzelzs hidroksīds, izdevās atrast 2018. gadā – tas ir jaunatklājums Latvijas teritorijā," ar savas kolekcijas atsevišķiem eksemplāriem iepazīstināja Vorobjovs. "Viens no lielākajiem kalcīta kristāliem, kas ir zināms Latvijā. Mēs atradām tikai vienā vietā, kur tas sastopams tādā izmērā."

Pilnīgo Latvijas mineraloģisko kolekciju Dmitrijs vācis piecus gadus, bet tā ir tikai daļa no visiem savāktajiem iežiem.

Pavisam viņa kolekcijā ir 400 paraugu no dažādām pasaules vietām.

"Mineraloģija interesē jau no bērnu gadiem, un tas sākās kā vaļasprieks," atzina Vorobjovs. "Vaļasprieks pārvērtās par nopietnu kolekcionēšanu."

Kolekcionēšana pārtapa profesionālā interesē – pirmās zināšanas par zemes dzīļu bagātībām un ģeoloģiskiem procesiem Dmitrijs apguva pašmācības ceļā, un tas viņu atveda līdz ģeoloģijas studijām Latvijas Universitātē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti