«Vilks» – jauna, ainaviska distance «Stirnubukā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Taku skrējienu seriāla "Stirnubuks" meža zvēri septītajā sezonā savā pulkā uzņem "Vilku", kas septītajās debesīs varētu aizvest ne vienu vien ultragaro distanču cienītāju. "Vilki" jaunajā 65-70 kilometru distancē “Gaujmaliešu Taka Rietumi” dosies 15. augustā sezonas piektajā Zvārtes ieža posmā un sadalīs Latvijas čempionāta medaļas garajā taku skrējienā. Pārējie meža zvēri – "Zaķi", "Vāveres", "Susuri", "Stirnubuki", "Lūši" un LVM skolu čempionāta dalībnieki septiņu posmu 2020. gada sezonu pēc septiņām nedēļām sāks 4. aprīlī Kolkā.

ĪSUMĀ:

 

Pēc gada pārtraukuma "Stirnubuks" atgriežas Latgalē

No brīža, kad oktobra sākumā Ozolkalnā par aizvadītā gada čempioniem tika kronēti Jekaterina Sokunova un Kristaps Bērziņš, savukārt komandu cīņā gavilēja “Līvānu VK/Baltais”, pagājuši vairāki mēneši, un nepacietībā tiek gaidīta jaunā taku skriešanas sezona, kurai starts tiks dots lībiešu krastā aprīļa pirmajā sestdienā. Divu stundu braucienā no Latvijas centrālās daļas var nokļūt Kurzemes pussalas tālākajā ziemeļu punktā Kolkā – zemē pie divām jūrām, kas lepojas ar laikapstākļu kontrastiem, staltajiem Slīteres siliem un, protams, unikālajiem lībiešu ciemiem.

Maija pirmajā sestdienā taku skrējēji tiksies pie Kurzemes Šveices vārtiem Kandavā, lai divas dienas pirms valsts svētkiem izskrietos augšā un lejā pa Abavas senleju, sajustu ozolāju klātbūtni un nokļūtu 13. gadsimta senās vecpilsētas pagalmos un ielās. Latvijas taku skriešanas izlases pārstāvji Oskars Cimermanis un Uldis Klepers būs pagodināti par katru, kas jūnija vidū ieradīsies ciemos Smiltenē, lai Abula un Tepera krastos izskrietu Veco parku, apmeklētu Niedrāja ezera priežu mežu takas.

Vasaras plaukumā ''stirnubuki'' ballējas, un šoreiz lustēm būs pamatots iemesls, jo pēc gada pārtraukuma sagaidāma atgriešanās Latgalē ar sezonas vidusposma atzīmēšanu Rēzeknes novada Sarkaņkolnā - vītā, kur kolna golā tuoli skaņ! Savukārt sezonas otrajā pusē taku skrējēji tiksies Ērgļu stacijā pie Māra Oltes, lai atstātu pēdas Ogres upes stāvajos un mālainajos krastos, pabūtu Krustcelēs un dotos tālāk. Bet sezonas noslēguma ceremonija risināsies ''Stirnubuka'' dzimtajos Engures mežos blakus Milzkalnam, kam vilkaču stāsti nav sveši un ir pašsaprotami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Stirnubuks.lv (@stirnubuks.lv) on Dec 15, 2019 at 4:40am PST

 

Jauna distance "Vilks" jeb ''Devona roks'' Gaujas Nacionālajā parkā - trīs gadu cikls

Iespējams, gada gaidītākais notikums Latvijas tautas sportā būs 15. augusta Zvārtes ieža "Stirnubuka" posms Amatas krastā, nepilnu nedēļu pēc Tokijas olimpisko spēļu noslēguma Gaujas Nacionālā parka (GNP) pašā sirdī startējot jaunai distancei “Vilks” 65-70 kilometru garumā, taku skrējējus izvedot pa ainavisku maršrutu: Sigulda - Krimulda - Gaujas senkrasts - Braslas abi krasti - Ķūķu iezis - Amatas ietece - Lustūzis - Zvārtes iezis.

Ultragarā taku skrējiena patrons ir neviens cits, kā latviešu ārsts, sabiedriskais un sporta darbinieks Pēteris Apinis, kurš šādas distances izveidi paredzēja 2016. gadā, pasniedzot taku skrējienu seriālam "Stirnubuks" pirmo lielāko atzinību - “Veselības Gada balva”.

“Līdz šai distancei briedām vairākus gadus, pateicoties un iedvesmojoties no Latvijas labākā taku skrējēja Andra Ronimoisa, Vidzemes Augstskolas asociētā profesora Andra Klepera un GNP taku pārzinātāja Arta Ločmeļa,” atklāj ''Stirnubuka'' radošā kolektīva vadītājs Rimants Liepiņš, jauno distanci nodēvējot par Devona laikmeta rokenrolu nacionālajā parkā, piebilstot, ka ciešā sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Vidzemes reģionālās administrācijas speciālistiem

ir tapis nevis viens garais skrējiens, bet gan trīs gadu taku skrējienu cikls, kura laikā dalībnieki izskries un iepazīs Gaujas abas malas un reizi trijos gados veiks takas pilno 120 kilometru apli:

  • “Gaujmaliešu Taka Rietumi / Enter Gauja Trail West 2020”
  • “Gaujmaliešu Taka Austrumi / Enter Gauja Trail West 2021”
  • “Gaujmaliešu Taka Klasika / Enter Gauja Trail Classic 2022”

“Man pašam ir svarīgi, lai taku skriešana un sevišķi ultragaro distanču taku skriešana Latvijā attīstās. Tas ne vienmēr nozīmē, ka ir nepieciešami jauni un jauni skrējieni, bet svarīga ir kvalitāte. Manuprāt, ''Stirnubuks'' spēj šo vidējo latiņu pacelt augstāk gan kvalitatīvās organizēšanas dēļ, gan masveidības dēļ, ko spēj piesaistīt savos skrējienos,” vērtē Latvijas vadošais taku skrējējs Andris Ronimoiss un ieskicē arī skrējiena nākotnes perspektīvas:

“Vai tas kļūs par nozīmīgu skrējienu starptautiski, ir grūti spriest, bet gribētos, lai arī mums ir viens skrējiens, kas kotējas augstu ārpus Latvijas vai vismaz kaimiņu valstīs. GNP ir maģiska vieta, kur man patīk pavadīt laiku skrienot. Gribas, lai ''Vilka'' distances skrējēji arī sajūt šo maģiju.”

“Ilgi lolots mačiņš, un arī es esmu Gaujmalas puika. Raksturojums vienā vārdā – Gauja. Raksturojums dažos vārdos – mačs, kuru gribētu paši noskriet. Tas pasaka visu,” dziļdomīgi gaidāmo sacīksti raksturo viens no trases autoriem Artis Ločmelis. “Nu ir Gaujai sava maģija, ir. Distance kā upes raksturs. Brīžiem strauja, brīžiem mierīga. Gan gravu noslēpumainība, gan skaisti iežu atsegumi. Pļavas, meži, takas, stigas un cilvēki. Sākums jau zinamās takās Siguldā, bet, jo tuvāk finišam, jo neiepazītāk un mežonīgāk. Īpašais posms – Brasla. Šaura un neprognozējama upe ar skaistu piedzīvojuma garšu. Tik garā gabalā būs arī pa kādam vienmuļākam posmam, ja varam uzskatīt, ka GNP tādi ir. Nebūs uzsvars uz augstumlīknēm, cenšamies salāgot kopējo distances baudījumu. Pirmajā garās distances gadā arī ''Stirnubukam'' atbilstošs virziens – pret straumi,” trases ainiņu uzbur aizrautīgais vidzemnieks.

Tā kā skrējiens risināsies 15.augustā Amatas posma ietvaros, Artis Ločmelis velk paralēles ar divreiz aizvadītajiem Līgatnes skrējieniem: “Man pašam allaž paticis skriet ar piedzīvojuma garšu mutē, kad kilometri paskrien nemanot un gandarījums par noskrieto ir pāri visam. Amatas labais krasts būs izaicinājums arī tiem, kas saka, ka daudz skrējuši Amatas takas. Savukārt Pērļupe, Kumada un kompaktās Cecīļu dabas takas gaidīs kreisajā Amatas krastā. Viss kopā – bauda acīm un dvēselei, bet izaicinājums ciskām.

Ceļā sagaidāms viss iespējamais spektrs no grants ceļiem, meža un makšķernieku takā līdz bezceļiem un gaujmaliešu ceļiem - i jauni, i veci.”

Skrējēji GNP teritorijā bauda lielu privilēģiju tur skriet un ķert emocijas, uzskata Artis Ločmelis.

Distancei “Vilks” starts tiks dots Siguldas pilsdrupās, tad dalībnieki virzīsies pa pilsētu uz Paradīzes kalnu, pēc tam vēlreiz uz pilsdrupām, tad pilsētas laukums, serpentīns, Gauja, Vikmestes grava, Krimulda, Vikmestes pilskalns, Viešu pilskalns, un tad jau skrējēji dosies uz Braslas pusi ar tās līkumiem un stāvkrastiem abos krastos, lai joztu Gaujmaliešu ceļus un neceļus, pārvarētu Gauju, vērotu Ķūķu iezi, redzētu labi noslēpto Amatas ieteci Gaujā, Lustūzi un visbeidzot 12 stundu kontrollaikā nokļūtu sacensību finišā pie Zvārtes ieža - skaistākās vietas gaidāmajā trasē apraksta Artis Ločmelis, atklājot arī to, ka projekts auklēts divus gadus, taču ne uzreiz nonākts pie Gaujas:

“Pirmās domas par ultragaro skrējienu radās pirms pieciem gadiem Rimanta Liepiņa un Andra Klepera gaišajās galvās. Tad idejas tika cilātas 2017. gadā, pirmoreiz skrienot Līgatnē. Pavīdēja versijas par maršrutu Rāmkalni – Valmiera. 2018. gadā, ''Stirnubukiem'' dzīvojot Gaiziņkalnā, notika jau kvalitatīvs lēciens idejās ar aprunāšanas vērtām versijām par vietām, nosaukumiem un konceptiem. 2019. gada pavasarī parādījās Andra Ronimoisa ideja taisīt izaicinājuma distanci joprojām kā nogriezni, tas lika saņemties, un visbeidzot 2019. gada vasarā tapa gala versija par garo apli GNP teritorijā. Novembrī laidām mežā un tikai nupat janvārī nonācām pie trīs gadu koncepta.”

“"Stirnubuks" pašlaik ir tādā statusā, ka var radīt jaunas tradīcijas un mainīt vecās,” tā Artis Ločmelis atbild uz jautājumu, kāpēc radās nepieciešamība ieviest jauninājumus ''Stirnubuku'' ierastajā dzīvē, to attiecinot gan uz jauno ''Vilka'' maču, par kuru gaujmalietim gribētos, lai tas izaug līdz lielai un ikgadējai tradīcijai, gan arī par tradīcijām attieksmē pret dabu un atrašanos tajā.

Latvijas Vieglatlētikas savienība (LVS) skrējienam piešķīrusi Latvijas čempionāta (LČ) statusu garajā taku skrējienā, kas uzvarētājiem nozīmēs ne tikai medaļas un diplomus, bet sadarbībā ar biedrību “Ultrataka” arī daļēji apmaksātu startu nākamā gada Pasaules čempionātā (PČ) taku skriešanā. Sacensību rīkotāji biedrība “Engures sportam” sola sarūpēt vērtīgas balvas distances “Vilks” laureātiem.

 

Izmaiņas sezonas kopvērtējuma aprēķinos

Vērienīgie jaunumi nav atstājuši bez ietekmes taku skrējienu seriāla nolikumu. 15. augustā netiks piedāvāta 27-35 kilometru ''Lūša'' distance, savukārt jaunās ''Vilka'' distances skrējējiem izpaliks “Kalnu karalis un karaliene” sprinta posms, taču katrs finišētājs sezonas kopvērtējumam saņems papildus 400 punktus par Gaujmalieša takas garumu un sarežģītību. Šie papildus punkti netiks ņemti vērā 200-600 metrus garā sprinta posma sezonas kopvērtējumā, kur tāpat kā pārējām individuālajām distancēm tiks ņemti vērā pieci sekmīgākie posmi sezonā. Savukārt komandu ieskaitē arī turpmāk tiks summēti visi septiņi posmi, iekļaujot Amatas posma ''Vilka'' distancē nopelnītos punktus. Šosezon komandu cīņās varēs iesaistīties arī skolu čempionāta pārstāvji, dodot savu artavu par intrigu, kura apvienība spēs piesaistīt jauniešus un nopelnīs tik vērtīgos papildpunktus. Komandu no 4 līdz 12 taku skrējējiem var pieteikt, aizpildot anketu

 

Cieņa pret vidi, godīga spēle un labas uzvedības principi mežā

Atrodoties aizsargājamā teritorijā, ikviens ietekmē apkārtējo vidi pat vismazākajā mērā. Tāpēc ir svarīgi rūpēties ne vien par sevi, bet arī par dabu visapkārt. Kā nekā - daba ielūdz tevi ciemos – esi labs viesis!

Ierodoties sacensību centrā ar personīgo auto, ieteicams lieki neriņķot un novietot auto paredzētajā stāvvietā. Iespēju robežās savā auto vēlams ņemt līdzi skriešanas draugus, lai taupītu resursus un ceļā dalītos iespaidos par piedzīvoto trasē. Der izmantot arī koplietošanas vai sabiedriskā transporta iespējas, piemēram, Stirnubuks.lv mājas lapā atrodamo Braucamkopā.lv piedāvajumu.

“Šogad abās garākajās sacensību seriāla distancēs - “Stirnubuks” un “Lūsis” esam atteikušies no ierastajām papīra glāzītēm, kuras tika izmantotas sacensību dzeršanas punktos,” par vienu no septītās sezonas jaunumiem pastāsta Rimants Liepiņš.

Pieredzējušākajiem taku skrējējiem savā ekipējumā būs jāiekļauj dzeršanas krūzīte vai sistēma, lai mežā veldzētos ar avota ūdeni, kuru iegūst no Mežuļu avota, kas atrodas vienā no augstākajām un tīrākajām vietām Latvijā – Vidzemes augstienē, Gaujas Nacionālajā parkā, Kocēnu novadā. Avota ūdeni skrējējiem piegādās daudzkārt izmantojamās 19,8 litru tilpuma pudelēs.

Abu garāko distanču dalībnieki tāpat vairs netiks nodrošināti ar numuru saspraudēm, tādējādi mudinot skrējējus lietot speciālās numuru jostas, kas kalpo vairākas sezonas.

 

Dzimumu vienlīdzība un cita tikpat būtiska statistika

Savā septītājā sezonā "Stirnubuku" saime atzīmēs 40.posma jubileju. Iepriekšējos sešos gados nepārtraukti audzis gan unikālo, gan kopējo dalībnieku skaits sezonā, unikālo taku skrējēju skaitam 2019. gadā sasniedzot piecciparu skaitli (10 199) un vidēji vienās sacensībās pietuvojoties četriem tūkstošiem (3972). Jāpiebilst, ka lielākā daļa dalībnieku (56 %) ieradās mežā atkārtoti un nepilna trešdaļa (29 %) skrēja savu distanci četras un vairākas reizes sezonā.

Pierasts, ka visā pasaulē sieviešu skaits skriešanas sacensībās ir trīsreiz mazāks nekā vīriešu un sasniedz 25 % no kopskaita. Tomēr "Stirnubuka" ciltī viss ir līdzsvarā pēc vislabākajām rekomendācijām, jo daiļais dzimums pērn tika pārstāvēts ar 49 % un šī sezona rādīs, kas mežā būs minoritāte.

"Stirnubuka" karaļvalsts no pirmā posma spēj savienot šķietami neiespējamo – izturībnieki noskrien 27-35 kilometru ''Lūša'' vai 18-23 kilometru ''Stirnubuka'' distanci un vienlaikus cīnās 200-600 metru garajā Kalnu karaļa un karalienes sprinta ātrumposmā, nopelnot papildus punktus kopvērtējuma ieskaitei. Ātrākie taku skrējēji mērojas spēkiem 10-13 kilometru ''Zaķa'' distancē, kas šogad Amatas posmā varētu pastiepties par pāris kilometriem. Tikmēr ''Vāveres'' distance visu sezonu turpinās baudīt dabu 4-6 kilometru distancē, kurā dosies arī LVM skolu jauniešu čempionāta dalībnieki. Bet paši jaunākie taku skrējēji (līdz 10 gadu vecumam) veiks aptuveni kilometru garo ''Susura'' distanci, finišā visiem tiekot pie medaļas un atbalstītāju sarūpētiem našķiem.

KONTEKSTS

Taku skrējienu seriāls "Stirnubuks" notiek septiņos posmos Latvijas ainaviskās vietās pa marķētām distancēm, dalībniekiem dodot iespēju skriet pa meža ceļiem un šaurām taciņām, bezceļiem un stigām, smilšu tuksnešiem un grantētiem ātrumposmiem, dubļu vannām un lauku ceļiem, kā arī pieveicot kāpumus pilskalnos gar senām svētvietām un kultūrvēsturiskiem objektiem.

2020. gada sezonas nolikums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti