Vai Renārs Roze pirmo reizi kļūs par Latvijas čempionu maratonā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz jubilejas Valmieras maratona startam atlikušas skaitītas stundas un intriga par to, kuri kļūs par jaunajiem, 2016.gada čempioniem, saglabāsies līdz pēdējam brīdim. Sezonas labākais maratona rezultāts pieder Renāram Rozem (2:19:52, Rīga), un viņš būs galvenais favorīts cīņā par čempiona titulu.

Zīmīgi, ka Renāram Rozem ir viens no Latvijas labākajiem maratonistiem, taču viņa kontā nav čempiona titula. Tā kā neviens cits šogad nav skrējis āptrāk par Ogres pārstāvi ne Latvijā, ne citur ārzemēs, tad Roze ir galvenais pretendents uz čempiona titulu. Viņš ir arī pirmais Ventspils atjaunotā maratona uzvarētājs (2:27:16) un vienīgais skrējējs, kurš šogad noskrējis divus maratonus ātrāk par 2,5 stundām.

2016.gads rāda, ka Renāram Rozem ir pa spēkam labot Aigara Fadejeva 2008.gada trases rekordu – 2 stundas, 19 minūtes un 57 sekundes, ko neviens, pašu Fadejevu ieskaitot, nav spējis labot jau septiņus gadus.

Sezonas nākamie divi labākie rezultāti pieder diviem Jāņiem – Girgensonam (2:24:29, Stokholma) un Višķeram (2:27:06, Rīga), kuri iepriekšējā nedēļas nogalē ļoti labi noskrēja Tallinas maratona otru garāko distanci pusmaratonu. Arī Valmierā Višķers izvēlējies pusmaratona distanci. Vēl tikai Rolands Kaimiņš (2:29:23, Ventspils) šogad skrējis ātrāk par 2,5 stundām. Taču 2014.gada Latvijas čempions maratonā Valmierā izvēlējies pusmaratona distanci.

Savu titulu Valmierā mēģinās aizstāvēt pašreizējais Latvijas čempions Kristaps Bērziņš (2:30:51, Ventspils).

Kuldīdznieks ir divkārtējs Latvijas čempions maratonā un pēdējo trīs gadu laikā Valmierā spējis uzvarēt divas reizes. Ja Renārs Roze trasē varētu skriet uzreiz aiz pirmās pusmaratonistu grupas, tad Kristaps Bērziņš varētu atrast sabiedrotos nākamajā grupiņā. Visticamāk, kuldīdznieku no sava redzes loka distancē neizlaidīs jēkabpilietis Anatolijs Macuks (2:30:02, Rīga un 2:35:27, Ventspils), kurš ir trešais favorīts uzvarai jubilejas Valmieras maratonā. Divreiz viņš skrējis ātrāk par 150 minūtēm - rezultātu, ar ko Valmieras maratona 9 gadu vēsturē ne reizi vien pietiktu čempiona titula izcīnīšanai.

Maratona distance ir 42,195 kilometrus gara un tajā var notikt neskaitāmi spriedzes pilni pavērsieni, tāpēc Valmieras maratona sešos apļos jāseko līdzi arī citiem godalgoto medaļu pretendentiem, starp kuriem minami Kristaps Broks (2:43:41, Rīga), Dainis Limanāns (2:43:46, Barselona), Māris Pakārklis (2:48:40, Ventspils).

Sezonas gaitā, protams, arī daudzi citi skrējēji ir sagatavojušies augstā līmenī noskriet savu rudens maratonu. Kopumā trasē redzēsim septiņu valstu pārstāvjus, taču tikai Latvijas skrējēji cīnīsies par valsts čempionāta medaļām. Jāpiezīmē, ka Latvijas labākais maratonists Valērijs Žolnerovičs traumas dēļ neizgāja uz starta Rio olimpiskajā maratonā.

Olimpiskais gads padarījis neprognozējamu un interesantu cīņu sieviešu konkurencē. Ja citās vieglatlētikas disciplīnās ar augstvērtīgiem rezultātiem var startēt samērā bieži, tad maratonā tās ir divas trīs reizes sezonā un, kā zināms, šogad olimpisko normatīvu (2:45:00) bija izpildījušas četras sportistes un mēnesi pēc Rio par čempiones titulu Valmieras maratonā cīnīsies citas ātras skrējējas.

Zināms arī, ka līdzšinējā titula īpašniece Kitija Valtere no Līvāniem neskries Valmieras maratona distanci.

Arī citas sportistes, kas maratonu skrējušas ātrāk par trim stundām, šogad startējušas vairākas reizes un ļoti ticams, ka šogad olimpietes Daces Linas trases rekords (2:50:15, 2010.gads) netiks pārspēts. Iespējams, ka finiša lentu ar čempiones titula nosaukumu virs savas galvas pacels, nevis rūdīta vieglatlēte, bet kāda cita sporta veida pārstāve.

Orientieriste Līga Ārniece no Siguldas ir ne tikai Latvijas izlases sastāvā, bet arī divkārtēja Cēsis Eco Trail uzvarētāja. Pēdējo četru gadu laikā viņa skrējusi vienu pusmaratonu gadā un visas reizes Biķerniekos finišēts ātrāk par pusotru stundu.

Lai arī starts Valmierā būs kā sagatavošanās posms pirms gaidāmā pasaules čempionāta kalnu taku skriešanā, svētdien, 18.septembrī dāmu konkurencē vistuvāk trim stundām finišā varētu ierasties tieši Ārniece, neskatoties uz personisko rekordu (3:11:18), kas sasniegts pērnruden ASV.  

Atskats uz pagājušā gada Valmieras maratonu

No pagājušā gada Valmieras maratona TOP6 distanci skries Marta Zumberga (3:17:41) un Viviana Kirilova (3:22:45). Tādējādi visu pjedestālu varētu nokomplektēt ar dāmām, kuras gatavojas kalnu taku pasaules čempionātam, kurš šogad oktobra izskaņā risināsies Portugālē.

Valmieras maratonā cīņā par medaļām pirmo reizi iesaistīsies šogad pilngadību sasniegusī Anastasija Geraseva no Jelgavas. Viņai šis būs debijas maratons, taču šogad noskrietais Jelgavas nakts pusmaratons liecina, ka maratonu jaunā skrējēja varētu veikt ātrāk par 200 minūtēm un izcīnīt kādu no Latvijas čempionāta medaļām maratonā, kuras Valmierā pasniegs Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) pārstāvji.

Maratona distancē būs ne tikai vieglatlēti un orientieristi, bet arī citu sporta veidu pārstāvji, piemēram, triatlonisti Antra Roga no Carnikavas un Aivars Uzols no Daugavpils. Valmierā skries arī neskaitāmi ultramaratonisti un garo distanču kolekcionāri, starp kuriem var minēt Anduli Šmidleru, kura kontā ir 85 finišētas distances ar 42,195 kilometru garumu. Savukārt Pēteris Cābulis no Valkas ir noskrējis visus līdzšinējos deviņus Sportlat Valmieras maratonus.

Tomēr vislielākā uzmanība tiks pievērsta Visvaldim Lācim, kurš maratona distanci veiks 92 gadu vecumā.

Madonietis dzimis 1924.gada 12.martā un startēs divas stundas agrāk nekā pārējie (plkst.7), lai varētu finišēt kopā ar bērnu skrējienu dalībniekiem un paspēt uz apbalvošanas ceremoniju.

82 gadus vecā Nadežda Kavtaskina, kura sāka skriešanas karjeru 51 gada vecumā un savā CV ierakstījusi 104 maratonus, Valmierā izvēlējusies pusmaratona distanci, tāpat kā 71 gadus vecais Juris Bērziņš no Ozolniekiem, kura noskrieto maratonu skaits arī iestiepies otrajā simtā. Pusmaratona distanci skries arī kolekcionārs Dainis Žuburs, kurš ar 113 pusmaratoniem ir nepārspēts Latvijā.

Pusmaratona distancē arī būs redzami citu sporta veidu pārstāvji, piemēram biatlona leģenda Ilmārs Bricis un savulaik nepārspējamais triatlonists Anatolijs Ļevša.

Jaunajai sezonai gatavojas labākā Latvijas biatloniste Baiba Bendika, taču tas netraucēs viņai pieveikt 21,0975 kilometrus garo pusmaratona skrējienu. Šo populāro distanci skries arī LVS prezidents Guntis Zālītis. Tikmēr Triatlona federācijas prezidents un kādreizējais vieglatlēts Vilnis Priedītis, kurš ir Sportlat Valmieras maratona atjaunotājs, izvēlējies Tautas skrējienu. Savukārt Valmieras mērs Jānis Baiks būs trasē kopā ar nūjotājiem.

Bigbank Skrien Latvija pašreizējā čempione

Ilona Marhele pēc nule izcīnītās uzvaras pusmaratonā Tallinā būs vienīgā Rio olimpisko spēļu dalībniece Valmieras maratona kuplajā skrējēju pulkā.

Jubilejas skrējienā alūksniete izvēlējusies startēt Nike 12 kilometru distancē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti