Tautas sports

Kā motivēt pusaudzi sportot?

Tautas sports

Amatieru sports - Kopā jautrāk

Amatieru sports - veselība un riski

Uģis Joksts: Amatieru sportā daudzi «iet pāri līķiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sportistiem amatieriem veselība ir labāka nekā pārējiem iedzīvotājiem, taču diemžēl pastāv vairāki nopietni riski iegūt traumas. Bieži cilvēki sporto nevis piemērotākajā laikā, bet gan brīžos, kas organismam nav piemērotākie, norāda speciālisti. Savukārt riteņbraucējs Uģis Joksts novērojis, ka amatieru sportā, tāpat kā lielajā sportā, sacensību dalībnieki mēdz "iet pāri līķiem", lai sasniegtu savus nospraustos mērķus.

Amatieru sportā jāievēro vairāki pamatprincipi - miega un atpūtas režīms, veselīgs uzturs, fiziskā sagatavotība, medicīniskās pārbaudes. Taču bieži cilvēki ir vairāk sagatavoti emocionāli, ne fiziski, kas var novest pie nevajadzīgām traumām, atzīst hokejists Justs Ruicēns.

Amatieru sporta spēlēm, salīdzinājumā ar individuālajiem sporta veidiem, papildu apgrūtinājumu rada ne tikai vienošanās ar komandas biedriem par konkrētiem treniņgrafikiem, bet arī vietas pieejamība. Hokejistiem, basketbolistiem, florbolistiem, futbolistiem treniņi un spēles notiek agros rītos vai vēlos vakaros. Reizēm tās ievelkas līdz pusnaktij, kam var sekot neizgulēšanās, steidzīgs rīts  uz darbu ar neveselīgo kafiju un izpalikušu brokastu putru.

Taču ir iespējama veselīga sportošana ar iesildīšanos pirms treniņa un izvairīšanos no fizioterapeita apmeklēšanu traumas gadījumā, ja organisms piedzīvojis pārslodzi, stāsta fizioterapeits Arnis Noveičuks. Svarīgi ir ne tikai trenēties savā tiešajā sporta veidā, bet arī nostiprināt iekšējo muskulatūru.

Pietiks, ja reizi gadā amatieri veiks pilnas asinsanalīzes un kardiogrammu miera stāvoklī, LTV raidījumam "Sporta studija" pastāstīja Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) ārsts Jānis Kaupe. Taču vēlams arī pilnais slodzes tests, pēc kura sastādīt treniņprogrammu, kas sagatavos sacensībām.

Sportistiem nepieciešamais adrenalīns sacensībās vislabāk izstrādājas, ja pirms tam tikuši aizvadīti kvalitatīvi treniņi, ievērojis riteņbraucējs Uģis Joksts. Ja kāds saka, ka brīvdienās baudīs sacensību atmosfēru un brauks tikai atpūtas režīmā, tad šādi apsolījumi pagaist pirmajos kilometros un līdz distances beigām gribas pacīnīties par rezultātu un augstāku vietu tabulās. Ir jāiegulda pārdomāts darbs līdz sacensībām, tad būs ne tikai rezultāts, bet arī prieks par to, uzskata Uģis Joksts. Ar pārgrieztām acīm kļūt par čempionu amatieru sportā var būt bīstami veselībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti