Sākusies pieteikšanās Latvijas senākajam airēšanas maratonam «Salacas mauciens»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

Nemainīgi 21.augustā plkst.21 startēs psihodēliskais airēšanas maratons "Salacas mauciens". Mēnesi iepriekš sākusies pieteikšanās aptuveni 90 kilometru garajām ūdenstūristu sacensībām. Iespējams, ka šogad pirmo reizi 13 gadu vēsturē ainavisko upi vienā naktī pieveiks airētājs uz SUP dēļa.

"Salacas mauciens" ir airēšanas maratons visas Salacas upes garumā un notiek kopš 2003.gada. Neskatoties uz nedēļas dienu, 21.augusta vakarā Vecatē pie Burtnieku ezera ierodas ūdenstūristi, lai tumsā airētos Salacgrīvas virzienā. Pirmajā reizē, visu nakti nemitīgi līstot lietum, no 11 laivām finišu sasniedza deviņas, nākamajos gados laivotāju skaits šajā pasākumā strauji pieauga, un 12 gadu sacensību vēsture atklājusi, ka pirmā reize bijusi vislēnākā. Daudziem par pārsteigumu atklājās, ka ir iespējams rītausmā vai priekšpusdienā sasniegt Salacgrīvu, naktī pa ceļam apmeklējot Mazsalacu, Staiceli, nēģu tačus un nobraucot gar pašu Igaunijas robežu.

Vasarās atpūtnieki parasti nedēļas nogalē veic tikai trešdaļu upes garuma, pie kam tas parasti notiek dienas gaismā.

Sacensību laikā viss ir savādāk. Airēšanu var apgrūtināt gan zemais ūdenslīmenis, gan lietus, gan migla, gan virs upes lidojošās mazās mušiņas. Drošu airēšanu var apdraudēt akmeņi, krituši koki, upē sadzītie metāla mieti, miegs un citas lietas, kas dienā netraucē. Tāpēc sacensību nolikums paredz, ka vienvietīgo laivu braucējiem ir jāveido pāru komandas un finišs jāsasniedz kopā. Šis priekšnosacījums neattiecas uz dievvietīgajām smailēm un kanoe laivām.

Pie Staiceles papīrfabrikas dambja laivas jāpārnes kājām, tur visus parasti sagaida arī organizatoru un brīvprātīgo sarūpēts cienasts ar maizītēm un dzērieniem. 

12 gadu laikā pavisam bijuši 357 dalībnieki, no kuriem 86 bijušas sievietes. 105 dalībnieki šajās sacensībās piedalījušies divas vai vairāk reizes, savukārt četri ūdensmaratonisti airējuši Salacu visā tās garumā 10 un vairāk reižu. Divas dāmas to darījušas piecas reizes, liecina organizatoru veidotā statistika. Protams, arī šogad žūrija noteiks uzvarētāju nominācijā "Sieviete-lauva".

Vidējais dalībnieks brauc ar ātrumu 6,9 km/h un upē pavada apmēram 12 stundas un 47 minūtes. Visātrāk airēts 2010.gadā, kad Mārcis Laidiņš un Ervīns Vēveris finišēja pēc astoņām stundām un 37 minūtēm, sasniedzot vēsturiski lielāko vidējo ātrumu - 11,1 km/h.

Pēdējos četrus gadus "Salacas mauciens" līdzās "Gauja XXL", Rīgas airēšanas maratonam, "Velnagrāvis"  un "Gaujas bāziens" iekļauts Latvijas ūdens maratonu kausā. Tas nozīmē, ka arī Salacā būs iespēja cīnīties par sezonas kopvērtējuma punktiem.

Tautas sportā daudzi ir saskārušies ar vairāku interesantu pasākumu pārklāšanos vienā nedēļas nogalē. Šogad 21.augusts būs piektdienā, savukārt nākamgad - svētdienā, kad finišētāji Salacgrīvā varēs izbaudīt pirmdienas mierīgo rītu un pagarināt aktīvās brīvdienas.

Lai gatavotos noairēt visu Salacu vienā naktī, treniņiem lieliski noder "Lucavsalas seriāls", kura 5.posms notiks ceturtdien, 23.jūlijā, plkst.19 Rīgā pie Lucavsalas airēšanas bāzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti