Monblāna kalnu skrējienā Baiba Močāne izcīna 49.vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Baiba Močāne bija vienīgā no 40 Latvijas skrējējiem, kuru sacensību organizatori bija ierindojuši favorītu sarakstā. Kalnu taku skrējēja Monblāna kalnu masīvā attaisnoja uz sevi liktās cerības un 119 kilometru garo un vairāk nekā 7000 vertikālo augstummetru distanci TDS pieveica 26 stundās, 47 minūtēs un 1 sekundē, ierindojoties augstajā 49.vietā to pusotra simta dāmu vidū, kas spēja sasniegt grūtā ultramaratona finišu sacensību rīkotāju noteiktajā kontrollaikā.

Alpu kalnu sistēmas Monblāna masīvā piecās dažādās distancēs sacentās ap 10 000 skrējēju no aptuveni 70 valstīm. Latvijas skrējējiem šogad visveiksmīgākā bija TDS trase, kura vijās starp Itālijas un Francijas kalnu grēdām. Lai arī Jānim Viškeram neizdevās parādīt savu labāko sniegumu, ļoti labi 119 kilometru garo kalnu skrējienu veica debitants Andis Rumbenieks. Viņš finišu pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvietā Šamonī sasniedza 20 stundās, 46 minūtēs un 9 sekundēs, ierindojoties 69.vietā starp 1069 finišētājiem. Par uzvarētāju kļuva galvenais favorīts spānis Pau Bartolo (14:26:40).

No Latvijas skrējējiem tikai trīs no 22 nesasniedza kāroto finišu. Citās distancēs mūsējiem karstajos laika apstākļos tik labi neklājās.

Sacensību centrālajā skrējienā - apkārt Rietumeiropas augstākajai virsotnei - piedalījās 2 600 skrējēju, un viņu vidū bija arī seši Latvijas pārstāvji, no kuriem pieciem izdevās finišēt pēc 170 kilometriem un 10 000 augstummetru summas kalnu takās Itālijā, Šveicē un Francijā. "Ultra-Trail du Mont-Blanc" (UTMB) ir daudzu kalnu skriešanas cienītāju sapnis, taču trešdaļai nav lemts finišēt 46 stundu kontrollaikā.

Svetlana Kuļčihina (40:52:43) finišēja 59.vietā, taču finišu sasniedza tikai 132 sievietes. Interesanti, ka viņa bija ātrāka par Latvijas vīriem, kas startēja šajā distancē. Tomēr Edijs Sadauskis (41:24:09), Edgars Peičs (42:51:37), Aigars Beks (44:05:38) un Māris Avotiņš (46:30:54) savu mērķi realizēja.

Ievērības cienīgs ir 73 gadus vecais Kristofers Geigers no Šveices, kurš nebūt nepalika pēdējā vietā. Otro uzvaru šajā distancē izcīnīja Havjērs (Xavier Thevenard), kurš iepriekšējos gados uzvarējis arī vēl citās divās Monblāna kalnu skrējienu distancēs. Diemžēl 20 kilometrus pirms finiša izstājās arī lietuvietis Grīnjus - viens no sacensību favorītiem, kurš pirms izstāšanās bija pakāpies līdz 10.pozīcijai. Izstājās arī galvenais favorīts Sedžs Kanadejs (Sage Canaday) no ASV, kurš pasaules kalnu taku reitingā ir vicelīderis aiz spāņa Kiliāna Džorneta (Kilian Jornet Burgada).

Karaliskās distances mazajā brālī CCC ("Courmayeur-Champex-Chamonix"), kura nosaukums iezīmē trīs pilsētas Itālijā, Šveicē un Francijā, startēja četri Latvijas skrējēji. 101 kilometru garajā un 6000 augstummetru stāvajā distancē atgriezās seniore Alīda Ābola (25:39:36), lai pierādītu, ka izstāšanās pirms sešiem gadiem bija tikai neveiksme.

Finišā viņa zaudēja tikai 56 sekundes vecākās sieviešu vecumgrupas (virs 60 gadiem) uzvarētājai un rezultātu tabulā bija priekšā teju 50 par sevi jaunākām dāmām.

Vīru konkurencē vislabāk veicās Imantam Antužānam (21:01:50), ierindojoties 416.vietā starp 1278 finišētājiem. Kalnu cienītāju jaunajai ģimenei Monblāna takās veiksmīgi noslēdzās medusmēnesis, jo Kristīne Antužāne bija atrākā Latvijas dalībniece pērn tapušajā distancē OCC ("Orsières - Champex - Chamonix"). 53 kilometru garajā un 3300 augstummetru distancē Kristīne Antužāne (9:58:26) ieņēma 90.vietu 335 dāmu konkurencē. Viņa bija ātrāka arī par trim Latvijas vīriem, kuri startēja šajā distancē.

Šogad neviena Latvijas komanda neuzdrīkstējās startēt nedēļu ilgajā 300 kilometru pārgājienā pa Monblāna masīvu, kurā 26 000 augstummetri bija jāpieveic 142 stundu laikā.

Nākamās lielākās taku skriešanas sacensības notiks 3.oktobrī, Siguldas kalnu maratonā (SKM), kur garākā distance šogad palielināta līdz 70 kilometriem. SKM ir tikai gadu jaunāks par slavenajiem Monblāna skrējieniem, un tajā noslēgsies Latvijas taku skriešanas sacensību sezona. Gaujas Nacionālajā parkā tiks noskaidroti arī 2015.gada kalnu skriešanas reitinga uzvarētāji. Ļoti ticams, ka pašreizējos Kalnu karaļa un karalienes titula īpašniekus - Kristapu Broku un Baibu Močāni - nomainīs citi skrējēji. Šobrīd visvairāk punktu reitingā ir Mārtiņam Puriņam un Martai Zumbergai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti