Latvijas ultramaratonistu izlase devusies uz pasaules čempionātu diennakts skrējienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Septiņi labākie Latvijas ultramaratonisti Itālijas pilsētā Turīnā startēs pasaules čempionātā 24 stundu skrējienā. Dalībnieki tiks vērtēti gan individuālajā, gan nacionālajā komandu ieskaitē. Vienlaikus sacensības būs arī Eiropas un Itālijas čempionāts šajā ultramaratona distancē.

24 stundu skrējieni nav retums, taču pasaules čempionu noskaidrošana šajā sporta veidā ir īpašs notikums, jo ne katru gadu tā rīkotājiem un funkcionāriem izdodas noorganizēt šāda mēroga sacensības. Pasaules čempionāts nenotika ne 2014.gadā, ne arī 2011.gadā. Sestdien, 11.aprīlī, Turīnā plkst.10 uz starta nostāsies 337 sportisti, lai dotos 1700 metru garajā aplī. Sākot ar otro apli, tā garums būs 2000 metri. 11.pasaules čempionātā piedalīsies gan skrējēji, kuri cīnīsies par medaļām ar elites sportistiem, gan tādi ultramaratonisti, kuriem izaicinājums būs pārspēt pašiem sevi un diennakts laikā savākt kilometrāžu tuvu personiskā rekorda līmenim. 

Pašreizējie pasaules čempioni amerikānis Džonatans Olsens (269km) un japāniete Mami Kudo (252km) nav atrodami dalībnieku sarakstā. Starp favorītiem ir japānis Hara (285km), šveicietis Fattons (282km), argentīnietis Peredo (277km), slovāks Hrmo (270km) un itālis Cudins (266km), kurš septembrī uzvarēja vēsturiskajā Grieķijas Spartatlonā.

Sieviešu konkurencē ar lielāko noskrieto kilometrāžu diennakts laikā var lepoties ASV pārstāve Nagī (243km), austrālietes Ničolla (239km) un Bensone (238km), kā ASV ultramaratoniste Falbo (237km) un Lielbritānijas pārstāve Rossa (233km).

Starp 41 valstu pārstāvjiem būs arī Latvijas izlase, kuru pārstāvēs Jānis Actiņš (243km), Vilnis Pleite (207km), Valdis Ņilovs (208km), Uldis Kļaviņš (198km), Gunārs Ķeģis (193km), Dainis Žuburs un vienīgā daiļā dzimuma pārstāve Dace Veipa. Latvijai lielākās izredzes cīnīties par augstām vietām ir 20.Eiropas čempionātā, kā arī komandu ieskaitē, kur tiek vērtēta trīs labāko rezultātu summa. Tiesa, jāņem vērā, ka reizēm gadās, ka kāds no skrējējiem pieveic vairāk kilometru nekā no valsts izlasē iekļautajiem sešiem pārstāvjiem.

Četri no septiņiem Latvijas skrējējiem spējuši pieveikt garāku distanci par 200 kilometriem. Iespējams, ka Turīnā vēl trīs latvieši pievienosies neformālajam klubiņam "200km+", kurā šobrīd ir uz abu roku pirkstiem skaitāmi Latvijas ultramaratonstiem.

2014.gadā četri Latvijas pārstāvji Grieķijā noskrēja 246 kilometru garo Spartatlonu. Diviem no finišētājiem - Valdim Ņilovam un Jānim Actiņam Turīnas trasē būs atkalredzēšanās ar daudziem vēsturiskā skrējiena dalībniekiem. Taču būs arī pretēji - diennakts skrējienā savus spēkus pārbaudīs daudzi šī gada Spartatlona starta sarakstā esošie ultramaratonisti. Starp viņiem būs arī pieredzējušais Īrijas latvietis Vilnis Pleite un ogrēnietis Valdis Ņilovs, kurš septembrī Grieķijā plāno parādīt, ka izcīnītā 10.vieta nebija nejaušība.

Savukārt Jānis Actiņš pēc 2013.gadā Nīderlandē izcīnītās 15.vietas pasaulē un 7.vietas eiropiešu konkurencē ir Latvijas izlases reālākais medaļu pretendents.

Uldis Kļaviņš un Gunārs Ķeģis iepriekšējās sacensībās ir bijuši dažu kilometru attālumā no tīkamās 200 kilometru atzīmes, kura būs tikai kā pamatmērķis šajās sacensībās. Abi skrējēji var noskriet vairāk, ko pierāda tas, ka abi ir 2013. un 2014.gada uzvarētāji Vecgada 12 stundu skrējienam Igaunijā. Uldi un Gunāru vieno arī tas, ka viņu veidotais duets varētu parādīties starp Rīgas maratona tempa turētājiem.

Kā tumšais zirdziņš izlases sastāvā pieteikts pusmaratonu kolekcionārs Dainis Žuburs no Dunalkas. Neviens Latvijā nav noskrējis tik daudz pusmaratonus kā Dainis Žuburs, par kura izturību liecina gandrīz 20 gadu lielā pieredze un 80 pieveiktie pusmaratoni. Interesanti, ka skrējēja karjerā vislēnākais no visiem pusmaratoniem veikts tikai dažas dienas pirms starta Turīnā - Otrajās Lieldienās Rēzeknes pusmaratons. Šī gada uzdevums kurzemniekam ir skaidrs - jāsasniedz trīsciparu robeža un jāturpina skriet. Ultramaratonu lauciņā pieminēšanas vērts ir 100 kilometru skrējiens ar rezultātu - astoņas stundas, 36 minūtes un 50 sekundes.

Vīriešu komandai liels izaicinājums būs palīdzēt cits citam, lai triju labāko rezultātu veidotā summa būtu maksimāli lielākā un Latvijas izlase ieņemtu pēc iespējas augstāku vietu.

Dace Veipa pērn Igaunijas Laulasmā Ultra noskrēja 10 pusmaratonus pēc kārtas un vienīgā pieveica 211 kilometru garo distanci. 2014.gadā viņa noskrēja septiņus ultramaratonus, tostarp uzvarēja arī Igaunijas ultramaratonu seriāla kopvērtējumā. 2014.gadā Dace Veipa uzvarēja arī Latvijas garākajā 107 kilometru ultramaratonā Rīga-Valmiera, savukārt šogad marta vidū viņa finišēja pasaules kalnu ultramaratonu sērijas skrējienā "Trans Grand Canaria", pieveicot 125 kilometrus ar 8500 augstummetriem.

Valdis Ņilovs un Dace Veipa bija vienīgie no šiem skrējējiem, kuri, gatavojoties pasaules čempionātam, 28.martā treniņrežīmā skrēja no Rīgas uz Valmieru.

Latvijas izlasi pavada trīs cilvēku veidota atbalsta komanda, kas trases malā uzmundrinās un rūpēsies par skrējēju ērtībām, kā arī uzņemsies daļu nastas, lai Latvija tiktu pēc iespējas labāk pārstāvēta. Sacensībām teksta tiešraidē latviešu valodā varēs sekot lapā "Noskrien.lv" līdz pat to noslēgumam svētdienas, 12.aprīļa. rītam plkst.11.

Paralēli pasaules čempionātam skrējēji no Latvijas piedalīsies arī citās sacensībās ārpus valsts robežām. Atlantijas okeāna salā Madeirā risināsies 115 kilometru kalnu skrējiens, kurā piedalīsies pieredzējušais Jānis Miezers. Savukārt Parīzes maratons pulcēs vairākus desmitus tūkstošus maratontūristu no dažādām pasaules malām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti