Kā labāk dzīvot

Digitālā satura patēriņš pieaug, tā ražotāju ienākumi pirātisma dēļ nepalielinās

Kā labāk dzīvot

Eksperte: Drīzumā paplašinās to cilvēku grupu, kam rekomendē trešo vakcīnas devu

Sportojam ārā arī drēgnās un mitrās rudens dienās

Kā rudenī iesildīties pirms sportošanas ārā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rudens un ziema nav šķērslis sportošanas ārā, taču pirms tam ir ļoti būtiski iesildīties un muskuļus pakāpeniski sagatavot slodzei, lai organisms saprot – no miera stāvokļa būs jāpāriet aktīvākā, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja ergoterapeits Rūdols Cešeiko.

Iesildīšanās laikā organismu sagatavo lielākai aktivitātei, kurā pulss būs augstāks. Cešeiko ieteica, ka asinsrites iekustināšanai un ķermeņa temperatūras paaugstināšanai jāvelta 5–10 minūtes.

"Iesildoties svarīgākais ir paaugstināt ķermeņa temperatūru, ko vislabāk var izdarīt staigājot un skrienot vai ar dažiem pietupieniem. To var izmērīt arī ar sajūtām – ja kļūst siltāk, ir labāka sajūta," norādīja Cešeiko. 

Ja ir vēlme pēc precīzākiem rādītājiem, var sekot pulsam – iesildīšanās laikā to būs pietiekami paaugstināt līdz 120–130 sitieniem minūtē, ieteica Cešeiko.

Ergoterapeits arī ieteica vienkāršu formulu, pēc kuras ikviens var aprēķināt maksimālo pulsa sitienu skaitu minūtē, kuru nevajadzētu pārsniegt sportošanas laikā, proti:  211 – (0,64 * vecums gados). Tātad, ja cilvēks ir 31 gadu vecs, tad maksimālais pulsa sitienu skaits minūtē ir ap 190 (210 – 19,84 (0,64 * 31=19,84)=190,16).  

Ja paredzēts skriet, laba iesildīšanās būs 5–10 minūtes ilga soļošana vidējā tempā vai lēns riksītis, imitējot skriešanu. Var arī taisīt pietupienus.

Latvijas Tautas sporta asociācijas valdes locekle un ģenerālsekretāre Gaļina Gorbatenkova uzsvēra, ka iesildīšanās nenozīmē stiepšanās vingrinājumus, jo tie nesagatavo muskuļus slodzei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti