FOTO: «Biatlons visiem» sajūsmina dalībniekus, amatieru vidū arī Stupelis un Nitišs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pusotrs simts dalībnieku Madonas sporta un atpūtas bāzē “Smeceres sils” piedalījās sacensībās “Biatlons visiem” un guva nebijušas emocijas pasaulē populārajā sporta veidā. 4.februārī biatlona sacīkstēs spēkiem mērojās gan brīvdienu slēpotāji, gan tādas motoru sporta zvaigznes kā Kaspars Stupelis un Reinis Nitišs.

Biatlons ir viens no populārākajiem ziemas sporta veidiem, taču Latvijas iedzīvotājiem līdz šim nebija dota iespēja pašiem kāpt uz slēpēm un ņemt plinti plecos. Vienīgā iespēja iesaistīties olimpiskā sporta veida attīstībā bija vērot televīziju pārraides un interneta portālu komentāros atstāt savu viedokli par Andreja Rastorgujeva šaušanas māku un pārējo valsts izlases sportistu slēpošanas spējām.

Gatavojoties Eiropas 49.meža darbinieku meistarsacīkstēm biatlonā, kuras Madonas novada slēpošanas un biatlona bāzē “Smeceres sils” notiks no 20.līdz 25.februārim, sacensību rīkotāji pieņēma lēmumu iepriecināt brīvdienu slēpotājus ar tautas sporta sacensībām “Biatlons visiem” 2016. un 2017.gadā.

Pērn janvāra izskaņā pirmās biatlona tautas sacensības Madonā pulcēja vairāk nekā 100 dalībniekus, šogad savu meistarību biatlonā pārbaudīja teju pusotrs simts šī sporta veida cienītāju.

Viņu vidū bija arī trīskārtējais pasaules čempions motokrosā Kaspars Stupelis, rallijkrosa zvaigzne Reinis Nitišs, vairākkārtējs valsts čempions orientēšanās sportā un pirmo gadu uzvarētājs Stipro skrējienā Jānis Krūmiņš. Ja sacensību rīkotāji turpinās iesākto, tad nākamajos gados biatlons varētu gūt papildus popularitāti, audzējot gan sacensību skaitu ziemas sezonā, gan dalībnieku skaitu un profesionālu sportistu iesaisti.

Sacensību dalībnieki trasē devās ar 45 sekunžu intervālu, slēpoja trīs apļus un divreiz iegriezās šautuvē, kur uz bluķīša katru gaidīja šautene. Vīrieši sešās vecumgrupās slēpoja 2,5 kilometru aplī, savukārt sievietes un juniori devās 1,7 kilometru aplī. Veselības klases dalībnieki devās viena kilometra aplī. Par katru guļus pozīcijā nesašautu mērķi biatlonisti devās 150 metru garā soda aplī.

Reinis Nitišs ziemu pavada trenējoties pēc Kaspara Stupeļa ieteikumiem

Gandrīz visi dalībnieki pirms starta veica piešaudi un pārliecinājās, ka 50 metru attālie mērķi aizveras viens pēc otra, atšķirībā no sacensību režīma, kad precizitāti ietekmē slēpošanas segmentā iegūtais augstais pulss, kā arī nevienmērīgā elpošana, pārvarot trasē esošos reljefainos pampakus.

Netrūka tādu, kas abās šautuvēs sapelnīja astoņus soda apļus, kādam tika pat visi apļi, taču ne viens vien izcēlās ar simtprocentīgu precizitāti un varēja pacīnīties par augstām vietām savās vecumgrupās.

7,5 kilometru vīru distanci ātrāk par 22 minūtēm veica tikai trīs biatlonisti no V21-34 vecumgrupā startējušajiem. Nekļūdīga šaušana un mājas trase uzvaras laurus nodrošināja madonietim Mārtiņam Indriksonam (0:21:09,7). Ar vienu kļūdu pirmajā šautuvē otrajā vietā ierindojās Jānis Zvaigznītis (0:21:38,5), savukārt ar divām kļūdām otrajā ugunslīnijā labāko trijnieku noslēdza Gatis Švētiņš (0:21:51,6).

Šajā vecumgrupā startēja arī 2014.gada Latvijas populārākais sportists Reinis Nitišs, kurš 18 vienaudžu konkurencē noslēdza labāko desmitnieku, abās šautuvēs aizverot visus mērķus un distancē pavadot 27 minūtes un 49,8 sekundes.

V35-44 vecumgrupā cīņa par uzvaru izvērtās starp galvenajiem favorītiem Kasparu Stupeli un Jāni Krūmiņu. Abi bija nekļūdīgi gan pirmajā, gan otrajā šautuvē un visu izšķīra slēpošanas meistarība. Kaspara Stupeļa šoziem treniņos saslēpotie 1200 kilometri bija izšķirošais arguments uzvarai Smeceres sila trasē. Pirms nedēļas viņš Igaunijā aizvadītajā Eiropas čempionātā ziemas triatlonā palīdzēja “Sportland” komandai, tagad izcīnīja uzvaru biatlona sacensībās Madonā (0:22:38,8), par vairāk nekā minūti pārspējot orientieristu Jāni Krūmiņu (0:23:56,6). Biatlons ir divu sporta veidu mikslis, tāpēc daudzpusīgajam Andim Pušņakovam, pirmajā šautuvē pieļaujot četras kļūdas, nācās samierināties ar trešo vietu (0:25:19,2) lielākajā vecumgrupā, kurā startēja 28 dalībnieki.

Kaspars Stupelis 100% precīzs abās šaušanās

Kaspars Stupelis portālam lsm.lv neslēpa savu sajūsmu par iespēju piedalīties šādās sacensībās: “Šāda formāta sacīkstes vajadzētu rīkot vismaz četras reizes sezonā.” Gandarīts par biatlona sacensībām bija arī Reinis Nitišs.

Alvis Krilovskis (0:23:21,1) no Ikšķiles bija nekļūdīgs abās šautuvēs un uzvarēja savā V45-54 vecumgrupā. Jānis Rašmanis (0:29:40,7) ar vienu kļūdu pirmajā ugunslīnijā bija vienīgais savā V55-64 vecumgrupā, kas 7,5 kilometru distanci veica ātrāk par pusstundu. Samērā šaurajā V19-V20 vecumgrupā ar piecām kļūdām uzvarēja Niks Pļaviņš (0:26:27,3).

Divkārtējs Stipro skrējiena uzvarētājs un daudzkārtējs Latvijas čempions orientēšanās sportā Jānis Krūmiņš

Dāmas sacentās trijos 1,7 kilometru apļos, labākās biatlonistes pārstāvēja dažādas vecumgrupas, un ātrākās sportistes bija jaunāko vecumgrupu pārstāves.

Ātrāk par 17 minūtēm 5,1 kilometru distanci veica juniore Signe Miķelsone (0:16:52,9), kura abās šautuvēs bija nekļūdīga. Viņas S16-17 vecumgrupā pirmo četru vietu ieguvējas bija simtprocentīgi precīzas šaušanā un pjedestāla izkārtojums bija atkarīgs tikai no slēpošanas meistarības.

Anna Konovalova (0:17:40,5), šaujot nekļūdīgi abās šautuvēs un pārliecinoši uzvaēja  S21-34 vecumgrupā, kā arī kopvērtējumā. Nekļūdīga šautuvēs bija arī S19-20 vecumgrupas labākā biatloniste Dana Nagle (018:28,5). Arī Annija Pušņakova (0:18:46,8) ugunslīnijā nekļūdījās ne reizi un uzvarēja S35-44 vecumgrupā.

Savukārt Žanete Leimane (0:19:41,7) šautuvēs kļudījās mazāk nekā konkurentes un ar vienu neveiksmi otrajā ugunslīnijā nodrošināja uzvaru savā S45-54 vecumgrupā. S55-64 vecumgrupā uzvarēja Putniņa Māra (0:24:27,4), kļūdoties tikai vienreiz otrajā šautuvē. Arī S65 vecumgrupas uzvarētājai Silvijai Spruģei (0:28:50,5) izdevās ar trim kļūdām otrajā šautuvē distanci veikt ātrāk par pusstundu.  

Junioru V16-17 vecumgrupā starp 14 puišiem, kas startēja 5,1 kilometru distancē, ātrākais savā mājas trasē bija vēl viens Pušņakovu ģimenes pārstāvis Anrijs (0:16:30,0), šaušanā neaizverot tikai vienu mērķi pirmajā ugunslīnijā.

Trīs kilometru veselības klasē dalībnieki netika šķiroti pēc dzimuma un vecuma. Tajā startēja interesenti no 9 līdz 64 gadu vecumam, kuriem bija vēlme izmēģināt apvienot spēkus distanču slēpošanā un šaušanā. 18 dalībnieku vidū vienīgi komandas “Meklējot ziemu” pārstāvis Gatis Kivrins bija nekļūdīgs abās šautuvēs, tomēr dubultuzvara tika gulbeniešiem Jānim Vītolam (0:10:40,3) un Rihardam Berkoldam (0:10:41,6).  

Biatlons nav F-1 autosacīkstes, kurās var nolūkoties tikai televizoru zilajos ekrānos. Līdz šim biatlonā startēja tikai sportisti ar ieroču nēsāšanas atļaujām un slēpoja ar plinti plecos.

Aizvadītajām tautas sporta sacensībām “Biatlons visiem” šautenes sarūpēja Madonas sporta skola, un sacensību dalībnieki tās izmantoja tikai šautuvē, neslēpojot ar tām trasē. Tas bija kā lielisks risinājums, lai biatlona burvību izmēģinātu jebkurš interesents.

Nākamā iespēja piedalīties būs 20.-25.februārī turpat Madonā notiekošajās meža darbinieku Eiropas čempionātā biatlonā. Uz starta līnijas varēs stāties meža darbinieki, šīs specialitātes studenti, absolventi un mācībspēki, lsm.lv uzreiz pēc sacensību “Biatlons visiem” apbalvošanas pavēstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes dekāns un viens no sacensību rīkotājiem Dagnis Dubrovskis. Savukārt sporta kompleksa “Smeceres sils” vadītājs Gunārs Ikaunieks neizslēdz iespēju šajā slēpošanas sezonā sarīkot vēl vienas sacīkstes tautas sporta cienītājiem martā, kad slēpošanas un biatlona bāzes kalendārs nebūs tik piesātināts ar pasākumiem.

25.februārī Madonā risināsies tradicionālais “Sportlat tautas slēpojums”, kuru iecienījuši dažādu paaudžu aktīva dzīvesstila piekritēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti