Dienas ziņas

Sabilei – 100

Dienas ziņas

Par LZS vadītāju ievēl Augustu Brigmani

Atdarināts 18. gadsimta Ziemeļlatgales tautastērps

Pēc seniem dokumentiem Ludzas amatnieki atjauno 18.gadsimta Ziemeļlatgales tautastērpu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

18.gadsimta sākumā vācu mākslinieks, etnogrāfs Johans Kristofs Broce darbojās Latvijā. Papildus savam skolotāja darbam viņš ar apbrīnojamu precizitāti dokumentēja tā laika sabiedrības ikdienu un sadzīvi. Un tieši pēc viņa zīmējumiem Ludzas amatnieku centra meistari atjaunojuši 18.gadsimta Ziemeļlatgales tautastērpus. 

Šajos tautastērpos, kas pazīstami arī kā Abrenes novada baltie tērpi, turpmāk uzstāsies Balvu pilsētas jauniešu deju kolektīvs “Rika”. 

Kolektīva vadītājs Agris Veismanis stāsta, ka “tas ir atdarinājums pēc zīmējuma, tas nekur muzeja krājumos nav atrasts”.

12 pāru tērpu komplekta darināšanā tika iesaistīt septiņi Ludzas amatnieku centra meistari. Lai gan šis nav autentisks tautastērps, daudzas detaļas ir roku darbs.

Tas ir pirmais šāda veida tautu tērpu komplekts Latvijā, un meistari ir gandarīti par savu veikumu.

Ludzas amatnieku centra vadītāja, meistare Līga Kondrāte stāsta, ka “tajā laikā bronzas gredzentiņu laiks aizgāja, tā vietā nāca izšuvumi ar krāsainiem dzīpariem”.

“Lai izšūtu šo skaisto rakstu ar rokām - bruncis ir 4 metru plats, 12 brunči - , mūsu Rasma Vancāne to darīja vairāk nekā divus mēnešus diendienā. Tas ir milzīgs darbs, plus austās lentas un mežģīnes un apaudas, lentītes, šūšana…” par darbu stāsta Kondrāte.

Jaunieši vēl nav pieraduši pie jaunajiem tērpiem, bet viņiem ir liels gods nest sava reģiona tautu tērpu.

 Deju kolektīva “Rika” dejotāja Raina Anna Ločmele atzīst, ka visvairāk viņai patīk svārki, kuri ir izšūti. “Tas rada godu iznest to tērpu. Manuprāt, jebkuram latvietim tā tas būtu,” saka Ločmele. 

“Jaunajā tautastērpā ir diezgan fantastiski. Tas, ko mums ir uzšuvuši, ir ļoti skaisti un tik tiešām apbrīnojami,” piebilst deju kolektīva “Rika” dejotāja Ērika Zaharova.

Vērtējot dejotāju sniegumu, būtiska nozīme ir kolektīva koptēlam. Skatēs no kopvērtējuma 50 punktiem tas tiek vērtēts 10 punktu robežās. Balvu pilsētas jauniešu deju kolektīva “Rika” jaunie skatuves tērpi tapuši ar Eiropas Lauksaimniecības fonda atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti