Dienas ziņas

Galda hokejs – cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

Dienas ziņas

Salaspilī pieaugs NĪN par tukšajiem dzīvokļiem

Jelgavas Jaunajam teātrim – 25

Jelgavas Jaunajam teātrim – 25!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 6 mēnešiem.

Jelgavā nav profesionāla teātra un par vadošo allaž uzskatīts teātra tēva Ādolfa Alunāna vārdā nosauktais kolektīvs. Taču jau ceturtdaļgadsimtu pilsētā darbojas arī Jelgavas Jaunais teātris, kurā apvienojušies tie, kuri mīl eksperimentus un radošo brīvību.

Jelgavas Jaunais teātris dzimis radošos strīdos starp tolaik jaunās paaudzes režisoriem un Ādolfa Alunāna teātra vadību. Tā dibinātāji Lolita Muižniece un Agris Krūmiņš jau tālajā 1992. gadā vadījušies pēc principa, ka katras beigas ir jauns sākums.

„Mazliet tāda revolucionāra situācija teātrī bija. Un tad bija divi varianti, vai nu pašā teātrī kaut ko izmainīt, bet tas nebija iespējams, un tad dzima šī ideja par teātra veidošanu atsevišķi. Tas bija domāts tiešām kā jauns teātris. Varbūt ar mazliet citu pieeju un estētiku,” stāsta režisors, Jelgavas Jaunā teātra dibinātājs Agris Krūmiņš.

Kad pirms septiņiem gadiem teātra vadību pārņēma tikko kultūras koledžu absolvējušais Rihards Gāle, iespējas radoši izpausties tika dotas ne tikai režisoriem, bet arī trupas dalībniekiem. Tas teātrim piesaistīja jauniešus.

„Visos teātros, kur esmu bijusi, viss ir tā ļoti vienkārši un neinteresanti. Šeit ir daudz interesantāk, šeit ir pilnīgi cits līmenis un kaut kas daudz labāks,” atzīst Jelgavas Jaunā teātra dalībniece Estere Bundzēna-Lece.

„Mēs paši ģenerējam idejas, paši taisām un veidojam. Mums nav tā, ka mums pasaka, un dariet. Mums režisors tikai piepalīdz,” atklāj Jelgavas Jaunā teātra dalībnieks Artis Mednis.

Ceturtdaļgadsimta laikā Jelgavas Jaunais teātris var lepoties ar 46 izrādēm, no kurām 11 ir orģināldarbi. Jelgavnieki apceļojuši daudzas vietas Latvijā. Šoruden plūkti uzvaras lauri arī Jauniešu teātra festivālā Jūrmalā, tomēr galvenais esot eksperiments.

„Mēs viens otram mācām, kā caur teātri atbrīvoties, kā caur teātri iepazīt jaunas dzīves, un šis radošais process, spēlējot un mēģinot teātra vidi, piesūc ar tādu dzīvesprieku,” – tā Jelgavas Jaunā teātra režisors Rihards Gāle.

Šī teātra aizsācēji priecājas, ka tas joprojām darbojas, tomēr jūtas mazliet vīlušies par pārmaiņām. Ceturtdaļgadsimts atkal esot pierādījis, ka katrai paaudzei ir savas vēlmes un vajadzības.

„Katrā ziņā manā skatījumā tas vairs nav Jelgavas Jaunais teātris. Tas ir savādāks. Tas varbūt ir Jelgavas Jaunais, Jaunais teātris,” saka režisore, Jelgavas Jaunā teātra dibinātāja Lolita Muižniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti