1:1

1:1 Gundars Rēders: Romualds Ražuks

1:1

(Zīmju valodā). 1:1 Gundars Rēders: Romualds Ražuks

1:1 Gundars Rēders: Romualds Ražuks

Romualds Ražuks par barikāžu laiku: Mēs izmantojām to ļoti īso brīdi, kad impērija bruka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

No 1991. gada 13. līdz 27. janvārim Rīgā un citās Latvijas vietās pēc Latvijas Tautas frontes aicinājuma tika organizētas barikādes. Tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju par barikāžu laiku ir savas atmiņas, un savs stāsts ir arī tā laika Latvijas Tautas frontes (LTF) priekšsēdētājam Romualdam Ražukam.

Barikāžu piemiņas pasākumi Latvijā tiek rīkoti ik gadus, un Romualds Ražuks vienmēr tajos piedalās, taču šogad, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, sajūtas esot citādas.

"Parasti tas notika diezgan mierīgi. Draudzīgā atmosfērā sanāk veterāni, nāk skolnieki uz mūsu Barikāžu muzeju. Pa kādai intervijai, bet šoreiz mūs gāž nost no kājām," tā Latvijas Televīzijas raidījumā 1:1 sacīja Ražuks. Pieprasījums pēc barikāžu pieredzes stāstiem un atceres šogad esot milzīgs. 

Vērtējot situāciju Ukrainā, Ražuks atzina, ka notiekošo šobrīd varēja paredzēt jau barikāžu laikā. "Mums bija sadarbība ar Ukrainas Ruhu – Tautas fronti. Toreiz bija diskusijas par to, un viņi sūdzējās, ka mēs nevaram izdarīt tā kā jūs – ātri iet uz priekšu. Tie viņu ievēlētie prezidenti arī bija iepriekšējās sistēmas cilvēki.

Un ukraiņiem jau toreiz bija skaidrs – mēs baidāmies, ka mēs zaudējam laiku! Un mēs to laiku nezaudējām un izmantojām to ļoti īso vēstures spraugu, kad impērija bruka," tagad vērtē politiķis.

Komentējot barikāžu vēstures stāstu, Ražuks šodien secina, ka tām ir bijusi izšķirīgi svarīga nozīme Latvijas ceļā uz Eiropu. Vai tiešām ir bijis iespējams scenārijs, kurā Igaunija un Lietuva kļūst atkal piederīgas Eiropai, bet Latvija nē? Ražuks par to ir pārliecināts.

"Nebūtu šīs cilvēku atsaucības un desmitiem tūkstošu nenāktu uz barikādēm, kas tālāk notiek? Tiek ieņemta ar omoniešu palīdzību Augstākā padome. Tiek gāzta mūsu vara, Vislatvijas glābšanas komiteja Rubika, Klaucēna, Kaula vadībā tiek ielikta, un mums ir promaskaviska valdība. Tas pilnīgi varēja būt, tas bija viņu mērķis! Viss bija sagatavots. Cilvēku tūkstoši to nepieļāva," sacīja Ražuks.

Viņš pieļāva, ka Padomju Savienība būtu sabrukusi arī pie šāda scenārija un Latvija iegūtu neatkarību, taču šeit "sēdētu" promaskaviska valdība. "Nu, varbūt es pārspīlēju, bet es tieši tam ticu," pauda Ražuks.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti