Latgalei trūkst jaudas, jādomā – kā atgūt! Saruna ar radošo latgalieti Raimondu Plataci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Raimonds Platacis pirms apmēram diviem gadiem no galvaspilsētas pārcēlies atpakaļ uz Latgali, lai organizētu jauna formāta pasākumus un veidotu autentisko latgalieša spēka pozīciju. Ir izveidota latgaliešu apvienība LATGALACTICA, kur kopā sanākuši aktīvi cilvēki, kas reģionu redz kā vienotu koprades telpu. Raimonds ir viens no tiem, kas ar dažādu aktivitāšu un mārketinga instrumentu palīdzību plāno veicināt Latgales atpazīstamību, eksportējot latgalisko dzīves ziņu arī ārpus reģiona.

LATGALACTICA pārstāvis Raimonds Platacis
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

LATGALACTICA tie ir aktīvi cilvēki no Latgales, kuri redz reģionu kā vienotu koprades telpu. Radošie latgalieši ar dažādu pasākumu un mārketinga instrumentu palīdzību plāno veicināt Latgales atpazīstamību, eksportējot latgalisko dzīvesziņu arī ārpus reģiona. Viens no tās pārstāvjiem Raimonds Platacis ir pārliecināts, ka Latgalei ir nepieciešams saglabāt savu autentiskumu, tai skaitā latgaliešu valodu.

''Kas ir tās jomas, ko mēs varam stimulēt un attīstīt, un iet ar viņām kā ar karogu, un pateikt: hei, mēs zinām savu ceļu, savu virzienu!" sacīja Raimonds Platacis.

Viņš ir reklāmas speciālists un autors pērn izdotajai grāmatai par "nonullēšanos". Savu "nonullēšanos" veica, atgriežoties no Rīgas uz savu dzimto pusi, Latgalē. Raimonds pārstāv arī jaunu radošo un darošo latgaliešu apvienību LATGALACTICA.

"Mēs esam katrs nedaudz pats par sevi, bet tai pašā laikā tomēr rotējam kaut kādā vienā sistēmā. Un es sapratu, ka

tā reference uz šo galaktiku ir atbilstoša, jo mēs katrs rotējam pa savu orbītu kā tādas planētas, bet griežamies vienā ātrumā, vienā sistēmā kopā, tāpēc ir šis koncepts LATGALACTICA

kā koprades telpas ideja, ka Latgale ir telpa, kur radīt!" skaidroja Platacis.

Raimonds uzsvēra, ka radot arī vajag saprast, kādiem latgaliešiem jābūt, jo reizēm tas nav skaidrs arī pašiem. Tādēļ esot brīvas rokas telpas radīšanai, par pamatu ņemot tradīcijas un dzīvesziņu, kas raksturo arī identitāti kā, piemēram, viesmīlība, valoda, mīlestība pret savu novadu. 

Raimonds turpināja stāstīt vairāk par apvienības iecerēm: "Tie ir vairāki virzieni: viens ir šis pasākumu virziens, kur mēs taisām kvalitatīvu saturu, kvalitatīvu pasākumu piedāvājumu, kas ir gan izklaidējošs, gan ar kaut kādu "fīču". Tad ir uzņēmējdarbība, kas šobrīd aktīvi notiek, tieši sadarbība ar uzņēmējiem, pašvaldībām, ar organizācijām, biedrībām, kas ir nevalstiskais sektors Latgalē, lai saprastu, kā ir ar identitātes jautājumiem, pozicionējuma jautājumiem  kā tūrismā sevi pozicionēt."

Apvienībā arī paši ražo dažādus dizaina priekšmetus no māla, betona un bērza, šobrīd eksperimentē ar dažādiem materiāliem. Un mēģina saprast arī to, kā Latgalei sevi vislabāk un precīzāk parādīt citiem. Raimonds secināja, ka

Latgalei trūkst jaudas, tādēļ ir jāsaprot, kā šo jaudu atkal atgūt.

"Ir daudz nācies runāt ar dažādu pašvaldību, tūrisma organizāciju pārstāvjiem, viņi saka: kā mums panākt to laiku, kā mums runāt tajā mūsdienu valodā? Bet jūs šajā skrējienā zaudēsiet sevi, izdarīsiet tiem standartiem neatbilstoši. Ir savādāk jādomā. Jādomā par savu autentisko. Un tā ir spēka pozīcija, nevis "lūzera" pozīcija, ka mēs visu laiku ejam nopakaļ, domājot, kā mums tagad panākt. Ja šo sanāktu salauzt..., un es nezinu šobrīd risinājumu," prātoja apvienības LATGALACTICA pārstāvis.

Apvienība kopā ar domubiedriem, iedvesmojoties no ''neražu stāstu'' vakaru rīkotājiem Latvijā un visā pasaulē, ir radījuši arī jaunu pasākuma formātu ZIEPES. Pirmais jau aizvadīts Lūznavas muižā, kad narkologs, aktieris un kāzu rīkotāja dalījās ar saviem neveiksmju stāstiem.

"Tam ir ļoti terapeitisks efekts, ka tu saproti, ka tu neesi viens tajā visā. Tev liekas, ka tev ir pasaules gals, bet, nē, citam ir vēl pasaulīgāks gals!"

Tas ir pasākums, kurā paši par sevi var pasmieties. Šobrīd ir jau padomā nākamie ''ziepju stāsti'', tie plānoti februārī un būs veltīti attiecību tēmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti