4. studija

Kāpēc par ūdeni nevar maksāt tāpat kā par gāzi un elektrību - tik, cik katrs patērējis?

4. studija

Vai audzinātājas un auklītes drīkst uzstādīt diagnozi un lūgt pamest bērnudārzu?

Kāpēc jaunie ielu nosaukumi tiek piešķirti, neuzklausot iedzīvotājus?

Rīgā maina ielu nosaukumus; iedzīvotāji nav vienprātīgi par jauno izvēli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saistībā ar Ukrainā notiekošo karu Latvijā tiek demontēti pieminekļi un pārdēvēti ielu nosaukumi, lai novērstu nevajadzīgu padomju laika mantojumu mūsdienās. Iedzīvotājiem ir dažādi viedokļi par ielu nosaukumu maiņu, tāpat viņi satraucas par neērtībām, kas saistītas ar dokumentu maiņu.

Raidījums "4. studija" dodas uz Staraja Rusas ielu, kur vietējā iedzīvotāja skaidro radušos situāciju: "Mēs esam tās pirmās bezdelīgas, kuras trāpīja zem ekselenta politiska lēmuma – nomainīt ielu nosaukumus. Mēs neesam pret, mēs esam par to, lai vadība, kas pieņem lēmumus, izpilda savu mājasdarbu, paskatās vēsturiskos datus, paskatās iepriekšējos nosaukumus un nenodarbojas ar lietām, kas viņiem nav jādara."

Iedzīvotāji sūtījuši vēstuli Rīgas domei, taču domes lēmums palicis nelokāms. Rīdzinieki uzskata, ka nav tikuši uzklausīti un sadzirdēti.

"Pēc vēstules mēs saņēmām atbildes vēstuli, kur mums uzrakstīja, ka četri deputāti ir izvirzījuši attiecīgo lēmumu un ka viņi neuzskata par nepieciešamu izskatīt mūsu ieteikumu. Nepietiek ar to, ka mūs nedzird un negrib dzirdēt, mūs arī ignorē!", pauž iedzīvotāja.

"Nu jā, jūs saprotat, tas ir politisks lēmums! Vai tad tiešām mums ir jācieš kāda politiska lēmuma dēļ, tikai tādēļ, ka mūsu iela ir ļoti īsa? Tas varbūt ir vislētākais variants, politiskais lēmums, viņš tiek ķeksīša dēļ izpildīts,"

uzskata iedzīvotāja Antra.

"Mēs uzzinājām, ka mums ir tas gods – tiks tas gods – nest Hugo Celmiņa vārdu. Mēs uzrakstījām vēstuli ar lūgumu izskatīt arī vēsturiskos nosaukumus, kuri jau ir no 13. gadsimta," pauž iedzīvotāja.

Senie nosaukumi Staraja Rusas ielai tiešām ir bagātīgi un ar lielu vēsturi. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturniece Zita Pētersone skaidro, ka "pirmais fiksētais nosaukums Staraja Rusas ielai ir Spīķeru iela, un tie ir 1860. gadi, un tas ir saistīts ar to, ka uz šīs salas atradās arī sava veida noliktavas, jo vēsturiski zināms, ka šeit ieradās arī tirgotāji no Krievijas un Baltkrievijas."

1867. gadā Spīķeru iela tiek pārdēvēta par Trinitātes, dažkārt saukta arī par Trīsvienības ielu, jo netālu no tās atradās 18. gadsimtā celtā uniātu baznīca, kas vairs nav saglabājusies.  

"Taču 1923.gadā, kad Latvijā pirmoreiz tika izdoti ielu lēmumi oficiāli latviešu valodā, šo nosaukumu latviskoja," skaidroja Pētersone. Tā Trinitātes iela tika pārlatviskota pa Trijādības ielu.

"Protams, ka pienāca padomju laiki, ļoti daudzas ielas pārdēvēja, un tai skaitā šo ielu pārdēvēja, pārsauca par Staraja Rusas ielu. Tas saistīts ar to, ka padomju laikā ļoti daudzām ielām deva nosaukumu saistībā ar Otro pasaules karu kā tādu galveno pasākumu Krievijas vēsturē," pauda Pētersone.

Staraja Rusa ir pilsēta Krievijā, Novgorodas apgabalā un, visticamāk, ielas nosaukums tika dots par godu Sarkanās Armijas 201. latviešu strēlnieku divīzijas cīņām pie šīs pilsētas Otrā pasaules kara laikā.

"Kas priekš mums, priekš mūsu valsts, priekš mūsu tautas ir latviešu sarkanie strēlnieki? Viņi ir tautas ienaidnieki? Valsts ienaidnieki? Staraja Rusas iela nav par godu Starajai Rusai, bet viņa bija par godu latviešu strēlniekiem! Tur, pie Staraja Rusas, karoja 130. Latviešu strēlnieku pulks! Tad, ja mums ir sliktie latviešu strēlnieki un labie, nu tad varbūt te vēsturniekiem ir jāspriež?" jautā iedzīvotāja Astrīda.

"Tas tomēr ir saistīts ar padomju okupācijas laiku un kaut kādā veidā ļoti ilgi šai ielai nepievērsa uzmanību, bet tagad, protams, saistībā ar Ukrainas notikumiem šie nosaukumi, kas ir doti gan Krievijas impērijas laikā, gan Krievijas okupācijas laikā tiek vilkti ārā  un pārvērtēti," uzsvēra Pētersone.

Tagad iedzīvotāji ielu vēlētos nosaukt par Klīversalas ielu, bet, kā piebilst vēsturniece, turpat netālu jau kopš 19. gadsimta beigām atrodas Klīveru iela, tādēļ šāds ielas nosaukums, visticamāk, netiktu dublēts. Turklāt Staraja Rusas iela jau pagūta pārdēvēt par Hugo Celmiņa ielu. Un nu kaislības ielas iedzīvotāju starpā nenorimst.

Iedzīvotāja skaidro, ka "dokumenti jau nāk. Es jau saņemu dokumentus uz to vārdu! Hugo Celmiņš! Un viņi tagad lems savādāk! Un atkal pārmainīs dokumentus? Citi varbūt jau aizgājuši uztaisīt Zemesgrāmatā, jau reģistrējuši! Jau februāris ir! Kas šitie par gājieniem?"

Iedzīvotāji, kuri nevēlas piekrist Hugo Celmiņa vārdam, nepadosies un ir apņēmības pilni cīnīties. Vietējais iedzīvotājs Valdemārs skaidro, ka "ir sagatavots pieteikums tiesā, administratīvā tiesā, saistībā ar pirmatnējo domes lēmumu par ielu nosaukumu maiņu un arī sagatavots pārsūdzības iesniegums departamenta vadībai."

"Staraja Rusas iela ir viena no tām, kuru pārsauca Rīgas dome savā lēmumā 14. decembrī. Hugo Celmiņš tika izvēlēts, jo viņš ir līdz šim ne tik bieži pieminētā valsts amatpersona no Latvijas laikiem, kurš tiešām pelnījis būt, ka viņu atceras. Pirmkārt, viņš ir Lāčplēša ordeņa kavalieris un Brīvības cīņu dalībnieks, tāpat viņš ir divas reizes bijis Latvijas Republikas Ministru prezidents un, protams, viņš ir bijis arī Rīgas mērs, tā kā pietiekami iespaidīga persona un godājama," ielas nosaukuma maiņu skaidro Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators Kaspars Līcītis.

Staraja Rusas iela latviešu politiķa Hugo Celmiņa vārdā jau pārdēvēta, bet tās iedzīvotāji vērsušies tiesā, jo vēlas, lai atgrieztos kāds no iepriekšējiem, vēsturiskajiem nosaukumiem. Mēs noteikti sekosim līdzi, kā šīs ielas visjaunāko laiku vēsture turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti