Kā veidojās kanālmalas apstādījumi, kuros goda vietā ir arī ginks?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Viena no senākajām koku sugām, kurai pagājušajā gadsimtā atrasta goda vieta arī Rīgas centrā, ir ginks.

Kā veidojās kanālmalas apstādījumi, kuros goda vietā ir arī ginks?
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

Pilsētas kanālmalas dārznieks Ēriks Semanis pastāstīja, ka kanālmalas apstādījumi sāka veidoties, nojaucot Rīgas aizsargvaļņus – sāka veidot jaunus celiņus un tiltus, un rezultātā no visa, kas palika pāri no aizsargvaļņiem, veidoja Bastejkalnu.

Pilsētas kanālmalas dārznieks Ēriks Semanis
Pilsētas kanālmalas dārznieks Ēriks Semanis

Par parka veidotāju tika izvēlēts Georgs Kūfalts, kurš sāka veidot kanālmalas apstādījumus 1880. gadā. Semanis pastāstīja, ka iepriekš celiņi šajā parkā nebija veidoti ar praktisku nozīmi, bet tikai aristokrātu pastaigām, bet tagad redzams, ka tie ved uz universitāti, Vecrīgu vai virzienā uz Vērmanes dārzu. Savukārt 1887. gadā veidoja tepiķdobi pie operas nama, kuras koncepcija saglabāta līdz mūsdienām. 1887. gadā izvietoja arī tēlnieka Augusta Folca darināto strūklaku – Nimfu ar gliemežvāku un trīs bērneļiem, kas apakšā spēlējas.

Semanis pastāstīja, ka kanālmalā labi iedzīvojušies dažādi rododendri, ir arī divi veci ozoli, kas arī varētu būt no Kūfalta laikiem. Savukārt magnolija ir stādīta padomju laikā, aptuveni 60. gados, un tas arī ir jau krietnu vecumu sasniedzis koks.

Tāpat atrodams arī ginks, kuram ir 120 gadu, bet tas var sasniegt pat 1000 gadu vecumu.

"Dzimtene šiem kokiem ir Ķīna, Japāna, Koreja. Ķīnā tie tika stādīti kā svētie koki pie klosteriem. Interesenti, ka ginks pieder pie kailsēkļiem, lai arī tas nav skujkoks. Lapas tam ir vēdekļveidīgas, augļi ir dzelteni, bet tādi diezgan riebīgi, sīvi un pat smirdīgi. Ar šo ginku sākumā arī negāja viegli, jo pirmos 10 gadus to piesedza, lai pasargātu no sala," stāstīja Semanis.

Viņš norādīja, ka dārznieki vienmēr centušies ievest kādus svešzemju augus, jo, ceļojot apkārt, vēlējās retumus iestādīt un parādīt arī Rīgas dārzos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti