«Free Riga» iekārtojas Čiekurkalnā un «met acis» uz ūdenstorni Alīses ielā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāk nekā gadu bijušajā Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes kādreizējā ēkā saimnieko „Free Riga” – organizācija, par kuru vislabāk stāsta tādi radošie kvartāli kā “Lastādija”, “Alksnājs Vecrīgā” un “Tallinas ielas kvartāls”. Kamēr projekts Viskaļu ielā uzņem apgriezienus, „Free Riga” jau prāto, kā atdzīvināt un padarīt pieejamus Rīgas ūdenstorņus.

«Free Rīga» iekārtojas Čiekurkalnā un «met acis» uz ūdenstorni Alīses ielā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdzīgi kā citi novecojuši nami, kas īsti vairs neatbilst mūsdienu vajadzībām un kļuvuši lieki, arī bijusī Rīgas Tehniskās universitātes fakultātes ēka Ķīšezera krastā, Čiekurkalnā pēc studentu un mācībspēku pārcelšanās uz jaunām, modernākām telpām Ķīpsalā būtu varējusi ieaugt aizmirstībā un lēnām iet bojā. Taču īpašumu pamanīja „Free Riga”, kas veiksmīgi darbojas jau kopš 2013.gada, tukšās ēkās radot jaunas vietas radošumam. Tādējādi ne tikai paglābj ēkas no bojāejas, bet arī ceļ to vērtību.

„Free Riga” „Viskaļu” projekta vadītāja Zane Ruģēna
„Free Riga” „Viskaļu” projekta vadītāja Zane Ruģēna

“Sākotnēji mēs gribējām atbrīvot Rīgu no tukšuma. Skatoties, cik daudz Rīgā ir graustu un cik savukārt radošajām un sociālajām iniciatīvām ir maz pieejamu telpu. Atbrīvot mūs no tās savstarpējās saiknes neesamības. Bieži cilvēki jautā – “Free Riga” viņiem asociējas, ka tas būs bez maksas. Nē, diemžēl bez maksas tas nebūs, jo darbiņš ir jāuztur. Un mums ir tā specifika, ka mēs tomēr strādājam ar vecām ēkām, un tas ir arī resursus paģērošs process. Arī šajā ēkā telpu piedāvājums nav tik “free”, kā mēs gribētu, jo mums ir nomas līgums un diezgan lielas tehniskās izmaksas. Bet vienlaikus ejam uz brīvo pilsētu, kur ir droša telpa ikvienam radoši izpausties un pienest labumu sabiedrībai – tā ir mūsu brīvība,” skaidroja „Viskaļu” projekta vadītāja Zane Ruģēna.

Viskaļu ielas ēka organizācijai ir netipisks projekts, jo šajā gadījumā „Free Riga” uzņēmusies nomas saistības 25 gadu garumā, apņemoties ieguldīt ēkas renovācijā 700 000 eiro un laika gaitā izveidot šeit starptautiski atpazīstamu Dzīves kvalitātes dizaina institūtu. Tā kā 15 000 kvadrātmetru plašā ēka prasa ieguldījumus un organizācijai nav sava “starta kapitāla”, sākums ir sarežģīts. Taču pirmā gada laikā šeit iekārtojušies jau 82 iemītnieki.

“Šobrīd mums lielākoties ir radošās nozares pārstāvji – mākslinieki, grafiķi, dizaineri, arī ir jaunie uzņēmēji, teātra pulciņš, dejošana, uguns deju apmācības – raiba, radoša, mākslinieciska kompānija. Un arī dažas NVO, kuru klātbūtni mēs ļoti novērtējam,” pastāstīja Ruģēna.

Čiekurkalna attīstības biedrības vadītāja Sandra Feldmane
Čiekurkalna attīstības biedrības vadītāja Sandra Feldmane

Viena no šādām nevalstiskajām organizācijām, kas atradusi mājas Viskaļos, ir Čiekurkalna attīstības biedrība. Tā telpu trūkuma dēļ gadiem ilgi bijusi spiesta klaiņot pa biedru virtuvēm un dažādām tirdzniecības ēkām.

“Mums jau palika šogad seši gadi, un mēs esam uzturējušies dažādās vietās. Šad tad esam tikušies viens pie otra mājās, mūsu sapulces ir notikušas autoservisā, svinīgāki notikumi, kas saistīti ar mākslas izstādēm – mēbeļu salonos. Mēs esam staigājuši un izmantojuši pilnīgi katru, kurš ir atvēris durvis. Tā ka šis mums ir fantastisks notikums. Ja mums būtu jāīrē šīs telpas par pilnu tirgus cenu, mēs to noteikti nevarētu atļauties. Bet šajā gadījumā mēs iziesim uz barteri, un mums nebūs finansiālā sloga, ko tiešām nevaram atļauties kā pilsoniska organizācija,” pastāstīja biedrības vadītāja Sandra Feldmane.

Čiekurkalna izveidotajā “apkaimju štābiņā” aicināti arī citu tuvējo apkaimju aktīvisti gan no Mežaparka, gan Brasas, Teikas, Sarkandaugavas un citām apkaimēm. “Free Riga” laiku pa laikam izsludina jaunu iemītnieku uzņemšanu. Un kādā no tādām reizēm mājvietu atradis gan kāds biotehnoloģiju uzņēmums, gan arī maketu darbnīca.

“Maketi.lv” vadītājs Jānis Strazdiņš
“Maketi.lv” vadītājs Jānis Strazdiņš

Uzņēmums “Maketi.lv” iekārtojies agrākajā automobiļu remonta darbnīcā. “Esam jau vairāk nekā 13 gadus. Pirms tam bijām Andrejostā, martā pārvācāmies šurp, jo nejauši atradām sludinājumu. Andrejostā bija labi, bet ēkas izkārtojums nebija ērts un meklējām variantus, kā ērtāk un racionālāk izmantot platības. Arī ģeogrāfiski mums ir visas vietas un lietas, kur mums ir materiāli un piegādātāji,” pastāstīja uzņēmums vadītājs Jānis Strazdiņš.

Pirmos divus gadus ēka būs atvērta pagaidu lietošanai, un tajā pieejamas telpas dažādām darbnīcām, studijām, nodarbībām un pasākumiem.

Vienlaikus „Free Riga” savās pagaidu mājās īsteno arī citas interesantas iniciatīvas. Piemēram, „Brīvbodē” katrs bez maksas var gan ziedot, gan paņemt kādas sev nepieciešamas lietas. Pērn „Viskaļos” arī izveidots remontmateriālu maiņas punkts.

“Turpat iepretī mums noslēdzās pirmā fāze remontmateriālu maiņas punkta projektam, kur kopā ar Rīgas Enerģētikas aģentūru attīstījām ideju par remontu materiālu maiņas punktu, lai ikviens, kas gribētu veidot šos punktus, varētu izmantot šo pieredzi,” pastāstīja Zane Ruģēna.

Kā nākamo “atdzīvināmo” ēku ''Free Riga'' noskatījusi tukšo ūdenstorni Pārdaugavā, Alīses ielā. Organizācija norāda, ka telpu noma Rīgā, īpaši Āgenskalnā, kļūst arvien dārgāka, neatstājot vietu sabiedriskām iniciatīvām, tāpēc “Free Riga” aicina nākamnedēļ iesaistīties piedāvājuma veidošanā, kā atdzīvināt piecus torņa stāvus un dārzu, veidojot izmaksās pieejamu, multikulturālu telpu.

Tiesa, pašvaldībā norāda, ka tornis pieder uzņēmumam “Rīgas ūdens”. Lai atvērtu to sabiedrībai, vispirms būs jārisina vides pieejamības jautājumi, kas ūdenstorņu gadījumā varētu būt sarežģīti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti