Dienas ziņas

NA aicina partnerus "izkāpt no ierakumiem"

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Dažviet Ludzā žogi neatbilst prasībām

Dažviet Ludzā žogi neatbilst prasībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Tuvākajā laikā vairāk nekā 50 ludzānieši saņems brīdinājuma vēstules par to, ka žogs viņu īpašumā nav saskaņots ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) un neatbilst normatīvajiem aktiem. Šāda situācija radusies, jo viņiem visiem īpašumi atrodas Ludzas vēsturiskā centra, kas ir aizsargājams valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, un tā aizsardzības zonā, un būvniecībai šajā teritorijā ir stingrākas prasības.

"Šajos objektos mums ir būtiski saglabāt plānojumu, apbūves līnijas, ceļu tīklus, ietvju tīklus, apstādījumus, zaļās zonas un nepieļaut šo pieminekļu kultūrvēsturiskā līmeņa samazināšanu, izmantojot kultūrvēsturiskajai videi neatbilstošus materiālus," stāstīja Latgales reģionālās  nodaļas vadītāja Vilma Platpīre.

Ludzas vecpilsētas žogi
Ludzas vecpilsētas žogi

Ludzas pilsētas vēsturiskajam centram raksturīga koka apbūve, tostarp zemesgabali tika iežogoti ar blīvu koka vertikālo dēlīšu žogu, iezīmējot vārtiņu vietu ar kantainu arku. Šādai žogu arhitektūrai ir liela nozīme, lai arī turpmāk saglabātu pilsētas vēsturiskā centra autentiskumu un estētisko vērtību.

"Vēsturiskajā centrā ir aizliegtas imitācijas, ir jātaisa tikai dēļu žogi. Krāsu toņi, protams, arī jāizvēlas atbilstoši tai apkārtējai videi, lai tas harmoniski ierakstās," norādīja Ludzas novada būvvaldes arhitekte Darja Koževnikova.

Pagaidām sodi par noteikumiem neatbilstošu žogu uzstādīšanu nav piemēroti, taču tie būs jānojauc un vietā jāuzstāda atbilstoši.

"Aicinājām iedzīvotājus iet uz muzeju pētīt vecās fotogrāfijas. Varbūt kādā fotogrāfijā viņi atrod savas ielas apbūves ainavas vai tieši savas mājas apbūves ainas, un tad žogus veidot pēc vēsturisko žogu parauga. Tādi lielie pilsētbūvniecības pieminekļi Latgalē mums ir diezgan daudz: Ludzas pilsētas vēsturiskais centrs, Subates pilsētas vēsturiskais centrs, Krāslavas pilsētas vēsturiskais centrs un, protams, arī Daugavpilī vēsturiskais centrs un otrs lielais piemineklis Daugavpilī arī ir cietokšņa teritorija," skaidroja Platpīre.

Ludzas vecpilsētas žogi
Ludzas vecpilsētas žogi

Ludzas novada pašvaldības būvvaldē norāda, ka šobrīd rit darbs pie izmaiņām pašvaldības saistošajos noteikumos, kā rezultātā iecerēts piešķirt līdzfinansējumu žogu nomaiņai vai būvniecībai  iedzīvotājiem, kuri dzīvo Ludzas pilsētas vēsturiskajā centrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti