Cilvēkiem ar kustību traucējumiem pilnībā labiekārtota Rīgā nav neviena pludmale

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Rīgas pašvaldība turpina aktīvi labiekārtot pludmales. Tajās uzstāda soliņus, jaunas pārģērbšanās kabīnes un pastaigu laipas. Peldvietas arī papildina ar smiltīm. Tā informē vietvaras domē, norādot, ka šogad pludmaļu apsaimniekošanai paredzēts ap pusmiljons eiro. Pašvaldības centienus pamanījusi invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons", vienlaikus norādot, ka Rīgā nav nevienas peldvietas, kas cilvēkiem ar kustību traucējumiem būtu labiekārtota pilnībā.

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem Rīgā pilnībā labiekārtota nav neviena pludmale
00:00 / 05:50
Lejuplādēt

Vienā no Rīgas visvairāk apmeklētajām pludmalēm – Vecāķos – var novērot, ka daudzi no atpūtniekiem ir mātes ar bērniem un aktīvi seniori. Izskatās, ka vairumam nesagādā grūtības nokļūt līdz vēlamajai vietai. Apmeklētāju vidū dažu metru attālumā no ūdens pludmales krēslā guļ arī kāds vīrietis, kuram blakus ir ratiņkrēsls. Viņš atpūšas kopā ar kādu sirmgalvi, kura gabalu nostāk lēni, atbalstoties uz spieķa, pastaigājas ūdenī. No vietas, kur abi atpūšas, līdz koka laipai ir daži desmiti metru. Tāpēc rodas jautājums, kā viņam izdevās tikt līdz krastam? Vīrietis saka: "Viss ir kārtībā. Man palīdzēja."

Ierakstā vīrietis stāstīt nevēlējās, bet atklāja, ka nokļūt līdz liedagam viņam palīdzējis pludmales darbinieks.

Kopumā ar vides pieejamību uzrunātais ir apmierināts. Vienīgais – koka laipas jāsataisa līdz pašam ūdenim. Taču to trūkums viņam netraucējot izpeldēties, līdz ūdenim rāpojot uz ceļiem.

Koka laipas galā Latvijas Radio pamana vēl kādu vīrieti gados, kuram uz pludmali palīdzēja atnākt divas sievietes. Viņi uzskata, ka šeit viss ir kārtībā. Savukārt segums esot jo īpaši labs. Plašāk stāstīt viņi neko nevēlējās, vien norādīja uz nepieejamo tualeti, kas paredzēta cilvēkiem ar invaliditāti. Kabīne novietota blakus pārējām tualetēm, bet tā ir vienīgā, kas stāv greizi.

Pludmales darbinieks Daniils Soldatenko esot novērojis, ka cilvēki ar kustību traucējumiem Vecāķu pludmalē ir sastopami aptuveni reizi nedēļā. Redzot, ka palīdzība ir nepieciešama, jaunais cilvēks labprātīgi to darot, piemēram, viņš esot palīdzējis nokļūt līdz liedagam iepriekš pieminētajam vīrietim ratiņkrēslā.

Līdzīgi novērojumi ir arī glābējiem pludmalē, kuri peldvietu ikdienā apseko 12 stundas. To laikā, protams, mēdz ierasties arī cilvēki ar invaliditāti, kuri pašu spēkiem nespējot tikt līdz mitrajām smiltīm, tāpēc speciālisti viņiem palīdzot. Inspektore glābēja Viktorija Morozova strādājusi arī pārējās pašvaldības peldvietās, kur novērojusi, ka cilvēki ar kustību traucējumiem visbiežāk izmanto Lucavsalas pludmali, kur vide ir vislabāk piemērota. Savukārt Vecāķos vajadzētu veikt uzlabojumus.

"Būtu labāk uztaisīt to celiņu garāku, lai viņi varētu ērtāk nokļūt, jo bieži vien cilvēki, kas paši nāk ar kruķiem, viņiem pa tām smiltīm ir diezgan grūti iet. Arī dienestiem būtu vieglāk iebraukt un viņi arī neiestrēgs. Ir [bijuši] gadījumi, kad arī dienesti var iestrēgt tajās smiltīs. Mūsu stacijā mēs varam tikai ar savu fizisko spēku viņiem kaut kā palīdzēt, bet, pieņemsim, glābšanas stacijā "Lucavsala" viņiem ir tie ratiņi, ar kuriem cilvēki var nokļūt līdz pašam ūdenim. Jāvēršas pie glābēja. Glābēji izsniegs un palīdzēs. Tur arī celiņš ir līdz pašam ūdenim. Tur ir arī tualete invalīdiem. Priekš viņiem viss ir sakārtots," vērtēja Morozova.

Pie jūras galvaspilsētā ir trīs oficiālas pludmales – Vecāķos, Daugavgrīvā un Vakarbuļļos. Savukārt pārējās oficiālās peldvietas ierīkotas Lucavsalā un tās līcī, Rumbulā, Ķīpsalā un Bābelītī. Vairākas no tām pašvaldība šogad turpināja labiekārtot. Piemēram, Vakarbuļļos uzstādīti soli. Savukārt Lucavsalā un pie Bābelīša pievests vairāk smilšu. Tas izdarīts arī Ķīpsalā, kur veikta peldēšanas zonas zemūdens izpēte. Tā informē vietvaras dome, norādot, ka cilvēkiem ar kustību traucējumiem Ķīpsalā šogad uzstādīs pārģērbšanās kabīnes. To pašu darīs Vakarbuļļos, kur atjaunos āra dušu.

Pašvaldības centienus ir pamanījuši arī invalīdu un viņu draugu apvienībā "Apeirons", kur atzīmē, ka visās vietās ir kāds elements, kas domāts cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Taču tādas peldvietas, kur būtu viss nepieciešamais, galvaspilsētā nav, norāda vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis.

"Ja nav viss, tad tu nevari īsti palikt. Ja ir autostāvvieta, tualete un tikai laipa, [bet] nav pārģērbšanās [kabīnes] un dušas, nav tā komplekta.

Vajadzētu tādu standartu uztaisīt, kam tajā pludmalē būtu jābūt. Problēma vienmēr ir, ka no augšas varbūt nav tāds stingrs uzstādījums, kurā gadā tas tiks īstenots, kaut kāds termiņš nosprausts. Manuprāt, nav tāda plāna, kur virzīties."

Briedis uzskata, ka Lucavsala ir vienīgā vieta, kas ir vislabāk attīstīta, taču tajā trūkst dušas. Domes Sociālo jautājumu komitejas vadītājs Viesturs Kleinbergs ("Par!/Progresīvie") atzīst, ka dušu Lucavsalā ierīkot ir ļoti apgrūtināti, tāpēc tās pludmalē nebūs. Kopumā vietvara apņemas labiekārtot visas peldvietas, gadā uzlabojot divas pludmales. Tas varētu prasīt vairākus gadus.

"Katrā domes sēdē es dabūju dzirdēt no "Saskaņas" kolēģiem, kāpēc mēs tik lēni risinām tās lietas, kuras viņi desmit gadus nav risinājuši vispār. Šobrīd tam uzmanība ir pievērsta, bet, jā – tie līdzekļi diemžēl ir ierobežoti, bet mēs pakāpeniski [atjaunosim]," solīja Kleinbergs.

Pašvaldība plāno pilnībā labiekārtot vidi Braila ielā, kas atrodas pie Juglas ezera. Pludmale būšot piemērota cilvēkiem ar dažādām invaliditātēm, jo īpaši ar redzes traucējumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti