Rīta Panorāma

ASV nesola Ukrainai kara lidmašīnas tuvākajā laikā

Rīta Panorāma

Saruna ar Diētas un uztura speciālistu asociācijas pārstāvēm

RTU jaunie arhitekti piedāvā risinājumus aktuālā problēmām

Jauns terminālis ostā un apbūvējama naftas platforma – RTU jauno arhitektu radošās vīzijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) maģistrantūrā šogad absolvē 30 jaunie arhitekti. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja apmeklētāju centrs, daudzdzīvokļu māju komplekss Salaspilī, kuģu būvētavas revitalizācija Liepājā – tie ir daži no RTU Arhitektūras fakultātes maģistrantūras absolventu diplomprojektiem, kuros izpaužas jauno arhitektu domas lidojums.

Runājot par jauno arhitektu radošajiem risinājumiem dažādām problēmām Latvijā un citviet pasaulē, RTU Arhitektūras fakultātes dekāns Uģis Bratuškins norādīja: "Šogad tēmu ģeogrāfiskais pārklājums ir samērā plašs. Ir divas tēmas, kuras studenti ir atveduši no ārzemēm, iespaidojoties no savām mobilitātes studijām. 12 tēmas ir veltītas dažādām Latvijas pilsētām un apdzīvotām vietām, un atlikušās 16 tēmas veltītas Rīgas attīstības aktualitātēm."

Jaunā arhitekte Roberta Fišere radījusi vīziju jaunam Rīgas pasažieru terminālim eksportostā.

"Pēdējo gadu mani nodarbinājuši divi jautājumi, kas notiek ar Rīgas brīvostu, kad caur to vairs neplūst Krievijas ogles, kā arī neticami ilgi ieilgusī problēma, ka Rīgā joprojām nav izstāžu telpas, kur izstādīt laikmetīgo mākslu. Savā diplomdarbā es izvēlējos risināt Eksporta ostas dienvidu daļu, kurā Rīgas dome šobrīd paredz attīstīt infrastruktūru Rīgas pasažieru termināļa izbūvei. Es vēlējos piedāvāt savu redzējumu, kā atjaunot saikni starp pilsētu un ostu, tās ūdens malām, laikmetīgo kultūru un industriālo mantojumu," viņa sacīja.

Roberta plāno savu ideju pieteikt publiskam konkursam par pasažieru termināļa izveidi.

Tikmēr Jānis Vēveris diplomdarbā izveidojis peldošu multifunkcionālu apbūves kompleksu Baltijas jūrā.

"Esmu izvēlējies naftas platformu par pamatni, uz kā veidot apbūvi. Tā ir kā metafora tam, kā mēs nākotnē varētu aizstāt to, kas mums šobrīd kaitē. Uz tām varētu sākt veidot dzīvojamo apbūvi, kas varētu palīdzēt cilvēkiem, kam jāmeklē jaunas mājvietas plūdu draudu ietekmē. Uz platformas varētu veidot pašpietiekamus dzīves apstākļus. Tiktu ražoti pārtikas resursi, enerģija, būtu darba vietas, izglītības vietas, dzīvojamā platība," viņš teica.

Lai gan jauno arhitektu darbi ir akadēmiski projekti, kas vairāk vērsti uz profesionālo spēju parādīšanu un domu plašumu, daļa no darbiem var nonākt pašvaldību attīstības departamentu redzeslokā.

Galu galā ikviena no tēmām ir smelta īstā vajadzībā.

RTU Arhitektūras fakultātes dekāns norādīja: "Par iespējamo tālāko projekta attīstību, – tas vairs nav skolas kompetencē un arī spējās to ietekmēt. Bet nu, jā, vienu otru reizi gadās, ka studenti, pabeidzot augstskolu, spēj pareizā brīdī iesēt sēklu, un tad ir arī rezultāti."

Piemēram, par pamatu ņemot studentu diplomdarbu, savulaik tapusi Ogres centrālās bibliotēka ēka. Šajā gadā arhitektu saimi pēc piecarpus gadu studijām papildina 30 jaunie arhitekti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti