4. studija

Vai kopīga fanošana saliedē? Starptautiskajā ģimenes dienā - sveicieni no latviešu ģimenēm Pasaules čempionātā hokejā.

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija

Kā rīkoties, ja no daudzdzīvokļu nama sienām atskan žēlabaina ņaudēšana?

Nama iedzīvotāji Daugavgrīvā ar neatlaidību izglābj atvērtā šahtā iekritušu kaķi

Par bīstamākajām celtnēm tiek uzskatītas jaunbūves, kā arī nepabeigtas ēkas, taču izrādās, ka slazdi atrodami arī tādos namos, kuros cilvēki dzīvo gadiem ilgi, – kādā daudzdzīvokļu namā Daugavgrīvā iedzīvotājiem nācās izvērst veselu operāciju, lai izglābtu atvērtā šahtā iekritušu kaķi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Pirms apskatīt kāda Daugavgrīvas daudzdzīvokļu nama bēniņu telpas, iedzīvotāji brīdina par netīrību un šaurību. Cilvēki šeit nāk tikai īpašos gadījumos, taču kaķiem un putniem, ja tiek bēniņos, šī ir teju vai paradīze, kurā bija iemaldījies arī kādas nama iedzīvotājas kaķis. Viņam šī pastaiga gan beidzās pavisam nelāgi.

Nama iedzīvotāja Kristīne Strautmane par notikumiem stāstīja: "Sadzirdējām, ka tur, kur ir vannas istabā tā siena, ņaud kaķis. No sākuma gan uzmanību nepievērsām. Varbūt kādam kaimiņam kāds jauns kaķis parādījies kaut kur blakus."

Kad ņaudēšana nav mitējusies trīs dienas, Kristīne nolēma palīdzību meklēt glābšanas dienestā.

"Ugunsdzēsēji atbrauca, pārbaudīja teritoriju, pagrabu, neatrada, aizbrauca projām. Un tad nākamajā rītā mēs ar sētnieci un vēl vienu kaimiņu meiteni uznācām augšā un atradām šo lūku, kura tajā brīdī jau bija vaļā un kaķītis iekšā ņaudēja," viņa pastāstīja.

Ļaudis atkārtoti izsaukuši ugunsdzēsējus, kas vairāk nekā pusotru stundu mēģinājuši kaķi glābt, tomēr nesekmīgi.

"Tad mēs, kaimiņi, paši saviem spēkiem pasaucām inženieri, ielaida kameru iekšā ar gaismu, augšā uz telefona pārraidīja bildi. Redzējām, kā viņš tur guļ. Principā ar desas gabaliņu viņu pievilinājām vismaz galvu pacelt, jo viņš vienkārši gulēja un vairs nekustējās. Un tad ar cilpiņu ap kaklu ātri izvilkām ārā."

Kristīnes ģimene pat pieļāvusi domu, ka kaķa glābšanai jāziedo vannas istabas siena, kas būtu jāuzlauž, lai dzīvnieku izglābtu no drošas nāves. Diemžēl šis neesot bijis pirmais gadījums, kad mājas ventilācijas šahtā nonākuši dzīvnieki.

"Sapratu, ka divi gadījumi ir bijuši. Bet tas ir diezgan senā pagātnē – 15–20 gadi. Vienā reizē kaķēni bija kaut kādā šahtā... vai šajā, vai kādā citā, bet tos ar alpīnistu palīdzību, kurus laida iekšā, izvilka ārā," viņa zināja stāstīt.

Divas nedēļas pēc notikuma "Rīgas namu pārvaldnieks" lūku ir aizvēris, taču iedzīvotāja pauž bažas, ka lūkām ir jābūt nosegtām, lai nebūtu dažādu caurumu, kuros iekrist.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Kabanova skaidroja: "Patiesībā tāda situācija, kad kaut kādas šahtas radītu problēmas, ir kaut kas ļoti netipisks, jo normālā situācijā visas šahtas un lūkas ir noslēgtas un tur tikt klāt īsti nevar," viņa sacīja, norādot, ka biežākie viesi ierasti ir putni, kuri tur saceļ ligzdas, sanes pārtiku.

"Rīgas namu pārvaldnieks" apgalvo, ka ēku ventilācijas komunikācijas apseko reizi gadā.

"Situācijas, kad tās būtu apzināti bojātas, īsti nav ikdiena. Varbūt biežāk ir, kad cilvēki, piemēram, pagrabos noņem ventilācijas lūkām restītes, lai mēģinātu ielaist pagalma kaķus sasildīties. Tā darīt noteikti nevajadzētu," sacīja Kabanova.

Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD)

uzsver, ka nav atšķirības – cilvēks vai dzīvnieks. Ja nonācis nelaimē, ir jāglābj. Tomēr ne visos gadījumos ugunsdzēsēji steigsies palīgā, katra situācija tiks izvērtēta individuāli.

VUGD Zvanu apstrādes un resursu vadības nodaļas priekšnieks Hermanis Plisko norādīja: "Tiek izanalizēts šis pieteikums un tiek izsūtīti VUGD resursi. Iespēju robežās ugunsdzēsēji sniedz palīdzību, bet, protams, ir jāsaprot viens – tās šahtas iet caur koplietošanas telpām, cauri iedzīvotāju telpām. Mēs privātīpašumā vienkārši tā nevaram ņemt un darboties, uzlauzt sienas. Tam ir jāpiekrīt iedzīvotājam pašam. Un tad attiecīgi kurš segs to bojājumu..."

Kaķi, kuru suns uzdzinis kokā, ugunsdzēsēji arī uzreiz glābt netrauksies, ja vien tam nedraud dzīvības briesmas.

"Dzīvnieks ir dzīvnieks, viņš pārvietojas. Vai viņš tur pēc peles iet, vai kaut kādā citā situācijā. Es saku, namu bēniņos ir ventilācijas šahtas, visos mūsu dzīvokļos ir ventilācijas šahtas, atbilstoši – putns tur tiek iekšā, bet ārā viņš diemžēl netiek. Ir bijuši gadījumi, kad putni ligzdas sataisa. Tā ka visādi gadījumi ir bijuši," viņš skaidroja.

Tikmēr "Rīgas namu pārvaldnieks", uzzinot par glābšanas operāciju Daugavgrīvā, aicināja iedzīvotājus – ja pamanāt šahtu lūku bojājumus, nekavējoties sazinieties ar apsaimniekotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti