Dienas ziņas

Attīstās gaļas liellopu audzēšana

Dienas ziņas

Olimpieši un Prezidents uz Sočiem

No santīmiem kaļ pogas

No santīmiem kaļ pogas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lai paildzinātu latu un santīmu mūžu, Ventspils Amatu mājā radusies ideja Latvijas latus pārkalt patriotiskās pogās. Idejas autores Līgas Reiteres ierosme īstenota sadarbībā ar Liepājas rotkaļiem, un nu santīmus var nēsāt tuvu pie sirds.

Līdz ar valūtas nomaiņu Ventspils Amatu mājas pedagoģei Līgai Reiterei radās ideja paildzināt Latvijas valūtas mūžu, pārkaļot dažādu nominālu santīmus spožās pogās un kniepķenos. Arī Latvijas Banka atzinīgi novērtējusi ventspilnieces ieceri.

Patriotiskās pogas un kniepķenus Līga iedomājusies izmantot, kad sev un meitai pasūtījusi tautastērpu. Izejmateriālu pogu darināšanai ieguvusi, pateicoties cilvēku saziedotajai sīknaudai, turklāt vēl aizvien iedzīvotāji Amatu mājā var nodot jebkāda nomināla santīmus un pat jubilejas latus.

Līga Reitere kā galveno šādu pogu ieguvumu min vēsturisko vērtību - nauda, ko apvij zināms laika posms. Tās ir atmiņas, ko var valkāt pie sirds.

Cilvēki ir rotājušies ar naudu jau arī senāk. Arī no pirmās Latvijas laika sudraba pieclatniekiem ir darinātas dažādas rotaslietas. Reitere stāsta, ka agrāk veidotas piemiņas brošas no sudraba pieclatniekiem. Viņa savukārt izdomājusi, ka rotas var darināt arī no santīmiem.

Līgas entuziasms aizrāvis arī Liepājas Amatnieku nama rotkali Andri Grebi, kurš kopā ar zeļļiem santīmus pārvērš pogās.  Varētu rasties iespaids, ka šo pogu darināšanā nav jāiegulda liels darbs un ka arī naudas vērtība it kā nav liela, tomēr ir svarīgi darināšanas procesā ievērot un saglabāt monētas smalko reljefu, skaidro Līga.

Idejas autori nopietni gatavojas arī jaunajai tūrisma sezonai, jo interese par neparastajām pogām ir liela ne tikai no Latvijas iedzīvotāju, bet arī ārzemnieku puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti